Akrep Blog

Merkür Yay Burcunda

Merkür Yay Burcunda

Merkür Yay Burcunda

Merkür yay burcunda bizi nasıl etkiler? Olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir? Hayatımıza ve kişiliğimize etkileri nelerdir? Hafızamızı, zihinsel aktivitemizi, iletişimimizi ve zekamızı nasıl etkiler?

Merkür hangi konularda etkiler? Merkür zihnimizin çalışma frekansını belirler diyebiliriz. Zihnimizin işleyişi, işleyiş hızı, fikirlerimizi ve düşüncelerimizi karşı tarafa nasıl aktardığımız, iletişimimiz, konuşma hızımız ve konuşma ritmimiz, bilgiyi hangi derinlikte aldığımız ve nasıl analiz ettiğimiz, bilgiyi insanlara nasıl sunacağımız Merkür’ün bulunduğu ev ve burç konumları ile ilgilidir.

Merkür’ün bulunduğu ev ve burç konumuna göre iletişim becerimiz güçlü veya zayıf olur. Bir insanın zeka seviyesi ne kadar iyi olursa olsun Merkür konumu iletişimini olumsuz etkiliyorsa zihnindekileri istediği gibi aktaramadığı için zekasından ve diğer becerilerinden istediği gibi faydalanamaz.

 • Kekemelik
 • Geç cevap verme
 • Hazır cevaplılık
 • Hızlı veya yavaş konuşma
 • Etkileyici konuşma
 • Hızlı analiz yeteneği

Merkür’ün bulunduğu konuma göre ortaya çıkan etkilerden bazılarıdır. Etkilerin olumlu veya olumsuz olması bulunduğu konuma, konumda bulunan burca, ev konumuna ve açılara bağlıdır.

Merkür Yay Burcunda Genel Özellikleri

 • Öngörü yeteneği
 • İyimser
 • Neşeli
 • Esprili
 • Sabırsız
 • Sıcakkanlı
 • Dikkati kolay dağılan
 • Eleştirel bir dil

Merkür Yay burcunda olan insanlar neşeli ve sıcakkanlı insanlardır. Öğrenmeyi ve öğrendiklerini diğer insanlarla paylaşmayı seveler. Olayları ve konuları, ayrıntıları ile bütünden parçaya doğru değil parçadan bütüne doğru geniş açıdan ele alıp değerlendirirler.

Sportif ve hareketli insanlardır. İfade etmek istedikleri konuları ve duygularını ustaca dile getirirler. İnsanları nasıl etkileyeceklerini çok iyi bilirler. Din ve felsefe ile de ilgili oldukları için karşısındaki insanın düşünce yapısına göre hangi noktalarda hareket ettiklerinde kimi nasıl etki altına alabileceklerini iyi bilirler.

Doğuştan zarif ve asil bir duruşları vardır. Merak ettikleri konuları uzun süre düşünerek anlamlar çıkarırlar. Savundukları fikirlere sadıktırlar. El becerileri çok iyi olmadığı için sakarlık yapabilirler. İnsanlara karşı sıcakkanlı yaklaşımları vardır.

Eleştirel Dil

Merkür Yay burcunda olan insanlar güneşi Yay burcunda olan insanlar gibi eleştirel bir dile sahiptirler. Benzer eleştiriler dil, başak burcu etkisinde de bulunur ancak Yay burcu etkisi eleştiri dilinin biraz daha abartılı bir şekilde kullanılmasına neden olur.

Yapılan hataları ve eksikleri görmezden gelemezler. Karşısındaki insanın kırılacağını düşünmeden söylemek istediklerini doğrudan söylerler. Amaçları insanları kırmak değildir. Sadece herşeyin daha yerli yerinde ve doğru yapılmasını sağlamaya çalışırlar. Sahip oldukları entelektüel becerilerinden dolayı insanların bilgi ile donanması için gerekirse eleştirinin dozunu yükseltmekten kaçınmazlar.

Öngörü Yeteneği

Bu konumdan etki alan insanların iletişimleri gelecekle de bağlantılı olduğu için, bir olay henüz meydana gelmeden önce rüyalarında veya uyku ile uyanıklık arasında o olayı görebilirler. Bu etkiyi destekleyen konum ve açılara sahip iseler gördüklerinin büyük kısmı gerçekleşebilir.

Bu özelliklerini yaşamlarını kontrol altına almak ve isabetli kararlar vermek için kullanabilirler. Ancak doğuştan gelen ruhsal yetenekleri kontrol altına almak zor olduğu için bu yeteneği nasıl kullanacaklarını bilmiyorlarsa veya bu yeteneğin farkında değillerse zor durumda kalabilirler.

Merkür Yay Burcunda Odaklanma Sorunu

Merkür yay burcunda olan insanlar bir olaya veya konuya konsantre olmakta zorlanabilirler. Dikkatleri kolay dağılır ve konuya adapte olmakta zorluk yaşarlar. Öğrenme süreçlerinde dikkati dağıtmayacak ortamlarda bulunmaları veya dikkatlerini dağıtacak insanlardan uzak durmaları önemlidir.

Dikkat dağınıklığının nedeni sabırsız ve çabuk öfkelenen yapıları ile ilgilidir. Yay burcu ateş elementi ile bağlantılı olduğu için uzun süre sabredemezler. Bir şeyin hemen olmasını isterler. Gecikme yaşandığında veya süre uzadığında çabuk sıkılır ve kolay öfkelenirler.

Jüpiter Etkisi

Jüpiter etkisi Merkür yay burcunda olan insanlara iyimser bir hava kazandırır. Hayata iyimser bir açıdan bakarlar. Yaşadıkları sorunları felsefi mantıkla çözerek olayların iyi yönlerini görmeye çalışarak atlatırlar. Neşeli insanlardır ve çevrelerindeki insanlara tebessümle yaklaşırlar. İyimser bir tablo çizerler. Yay burcu kişisel gelişimle de ilgili olduğu için iletişim kanallarını öncelikle kendilerini sonra da çevrelerindeki insanları geliştirmek için kullanırlar.

Olayları olumsuz tarafları ile değil olumlu yanları ile görmeye çalışırlar. Yaşanan sorunlar ne kadar ağır olursa olsun tebessüm etmeyi başarırlar. Yaptıkları ince esprilerle insanları nasıl canlandıracaklarını iyi bilirler. Sorunlarla alay edercesine esprilerine meze yapabilirler.

Taklit yetenekleri ve duyguları ustaca aktarma becerileri ile insanları içinde bulundukları sıkıntılı ruh hallerinden çıkarmaya çalışırlar. Olumsuzu değil olumlu olanı görür ve gösterirler.

 

Yardımcı Konular

Merkür Ev Konumları

Tüm ev konumları Doğum Haritasında Evler

Öngörü Yeteneği Nedir?

Öngörü Yeteneği Nasıl Geliştirilir?

 

Merkür Yay Burcunda
www.akrepblog.com
12 Ekim 2021

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Ahmet Onur dedi ki:

  Seriniz hem merkür hem de diğer gezegenler için devam edecek mi acaba? Bir de merak ettiğim gezegen ev yerleşimlerinde evin burcuyla yorum yapılıyor ( merkür 8. ev akrep özellikleri gösterir gibi ) yani mars koç ile mars 1. ev birebir aynı mıdır? Değilse ne gibi farklar vardır?

  1. Akrep dedi ki:

   Evet zaman ayırabildiğimde devam edecek. O seriyi de mutlaka tamamlamak istiyorum. Çünkü insanların doğum haritalarına bakarak kendilerini tanımaları çok önemli. Ev ve gezegen konumları ile çok fazla ayrıntıya inmeden genel olarak kendilerini tanımaları için yeterli alt yapı olacaktır bu serilerle. Sonrasında bu bilgilerin nasıl ve nerelerde kullanılabileceğini ayrıntılı bir şekilde anlatmak istiyorum. Bu ülkede kendisini tanıyan/tanıyabilen, sebepler ve sonuçlar arasında bağlantı kurup kendi iç dinamiklerini çalıştırabilecek insanlar gerekli.

   Hayır birebir aynı demek doğru olmaz sanırım. Birisi Güneş etkisi altındaki burç, diğeri sabit konumdur. 1. evin konuları aynıdır. Bu konuma düşen burçlar o konumdan etkilenirler. Örnek verecek olursak 1. evin sahibi veya yönetici burcu Koç burcudur. 1. ev sadece koç burcunun veya burada bulunan burçların hangi etkileri alacağını belirtir. Ancak her zaman doğum haritasında 1. evde koç burcu bulunmaz. 1. ev sabittir burçları ağırlar, burçlar konum değiştirebilir, devinime sahiptir. Aralarındaki benzerlik Koç burcunun 1. evi yönetmesinden dolayı konuma kendi etkilerini yansıtmasıdır.

   1. Ahmet Onur dedi ki:

    Cevabınız için teşekkürler ama açıkçası tam anlayamadım. Örnek verirsek atıyorum mars ikizler ve mars 3. eve sahip iki kişinin marsla ilgili temalarda ikizler vurgusu aynı mıdır yani etki eşit midir yoksa biri öne mi çıkar?

    1. Akrep dedi ki:

     Tema her ikisinde de iletişim, zihinsel faaliyetler vb. dir. Ancak ev ve burç kavramlarından dolayı etki eşit olmaz. Konuya aynı temadan girilir ancak etkiler ayrıntılara inildikçe değişir.

     Mars İkizler ve Mars 3. ev vurgusu aynı mıdır? Burç ve ev kavramları farklı olduğu için değerlendirmede de farklılıklar olur. Birebir aynı olsa ev ve burç kavramları olmazdı. Birinde Mars ikizleri, diğerinde Mars 3. ev konumunu etkiler. Burç aynı zamanda Güneş’le de bağlantılıdır. Güneşin konumu ve açılarda etkiye dahil olur. Ev konumu ise yöneticisi olduğu burcun özelliklerini taşır ve sabittir. Belli bir alana hitap eder. 3. evde hangi gezegen bulunursa bulunsun tema aynıdır. Etki ve sonuçlar değişir. Ancak konuya burç dahil olduğunda durum değişir.

     Mars İkizler burcu, Güneşinden de etki alır. Güneş konumuna da bakılmalıdır. Ayrıca diğer konumlarla bağlantısı ve açılar da etkilidir.
     Mars 3. evde ama ev konumunda hangi burç var? Burada bulunacak burç ta etkiyi değiştirir.

     İkizler vurgusu burcun diğer bağlantılarından dolayı aynı olmaz. Güneş ikizler burcuna girdiğinde doğan “ikizler burcu” olur. 3. ev konumuna girdiği için değil.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.