Güneş Pluto Üçgeni ve Etkileri

Güneş Pluto Üçgeni ve Etkileri

Güneş Pluto Üçgeni ve Etkileri

Güneş pluto üçgeni yaşamımızı ve bizleri nasıl etkiler?

Benliğin ışığı Güneş ile dönüşümün gezgeni Plüto şanslı bir üçgen açı gerçekleştiriyor. Bu açı, benliğin dönüşümünü gösterir. Ego, gölgesiyle tanışır. Böylece, kimliğin karanlık tarafları tekrar benliğe bütünlenebilir. Üçgen açı bu dönüşüm sürecinin daha uyumlu, akıcı yaratıcı, hızlı ve engelsiz bir enerji akışıyla gerçekleşeceğini ifade eder.

Boğa burcundaki Güneş, benliğin kendini sahip olduklarıyla tanımladığını gösterir. Kimlik, maddi dünyada ne kadar üretken, istikrarlı ve güvende olduğuna endekslenmiştir. Bu sebeple ego, sahip olmak kavramıyla fazlaca meşguldür. Önemsediği şey para, madde ve beş duyuyla algılanabilen somut şeylerdir.

Plüto Oğlak’ta hedefini dönüştürür. Toplum ve gelenek tarafından belirlenmiş statü, itibar, prestij, saygınlık ve başarı modellerini yıkar ve yeniden şekillendirir.

Güç hırsını, yüksek mevkilere gelme arzusunu ve zirveye çıkma takıntısını gösterebilir. Hedef ve başarı kavramının arıtılması, ıslah edilmesi ve tekrar kimliğe bütünlenmesi gerektiğini vurgular.

Güneş Pluto Üçgeni ve Olumsuz Karşılıklar

Boğa’daki Güneş ile Oğlak’taki Plüto’ya verilecek sağlıksız yanıt,

  • daha fazla maddeye sahip olma isteğiyle güç hırsına yenik düşmek,
  • diğer insanların üstüne basıp geçmek,
  • ezmek ve yüksek mevkilere erişmeye çalışmaktır.

Üçgen açı engellenmeyen bir enerji olduğu için bir çatışma, meydan okunma veya sürtüşmeyle cereyan etmez. Bu sebeple belki de üçgen, yüzde yüz hırsına yenik düşmek için kare veya karşıttan daha tehlikelidir.

İnsan “daha çok para kazanıyorum, maddi güvencemi sağlamlaştırıyorum ve güçlü olmak için gereken kadar zengin oluyorum” diye çok mutlu olurken; asıl yapmakta olduğu ve fark etmediği şey

  • açgözlülük,
  • doyumsuzluk ve
  • güç hırsıyla yanıp tutuştuğu olabilir.

Bu durumda, hayat sadece maddeye indirgenir.

Amaç sadece daha çok para kazanmak, biriktirmek ve güçlü pozisyonları ele geçirmek hâline gelir. İnsan para ve mevkinin gücüyle baştan çıkar.

Bu amaçla diğerlerini kontrol etmeye ve istismar etmeye yönelebilir. İşin kötüsü, üçgen açı sebebiyle bunu başarır da. Onun güç hırsının kurbanı diğerleri olur. Elbette dönüşemeyen, saflaşamayan ve arınamayan kendi kimliği de bu para/başarı takıntısının gizli kurbanıdır. Aslında yaşanmakta olan örtülü bir “özyıkımdır.” İnsan kendi gerçek benliğinin gelişimini sabote etmekte ve baltalamaktadır.

Güneş Pluto Üçgeni ve Olumlu Karşılıklar

Boğa’daki Güneş ile Oğlak’taki Plüto’ya verilecek sağlıklı cevap, egonun gölgesiyle yüzleşmesine izin vermektir. Bugünlerde maddeye, paraya, sahip olmaya ve biriktirmeye odaklanan benliği, bu isteğinin karanlık tarafıyla tanıştırmaktır.

Çok güçlü daha fazla maddeye sahip olma isteğini öncelikle fark etmek, sonra bunun arkasında yatan bastırılmış arzuları, gizli motifleri ve güdüleyici açmazları aydınlatmak gerekir.

Ön planda (Güneş) para ve maddi güvence isteği görünüyor. Peki arka planda (Plüto) ne var? Plüto’nun bulunduğu Oğlak burcu, aslında para kazanma, çok büyük bir zenginliğe sahip olma ve büyük bir servet biriktirme motivasyonunun arkasında, babanın, toplumun ve geleneğin gözünde başarılı sayılma arzusunun yattığını gösterir. Yani aslında süper-ego tarafından tanımlanmış bir ego isteği görmekteyiz. Bu durumda, insanın başarı, saygınlık, prestij, itibar ve statü kavramını tanımlayan şey, kendi benliği değildir.

Başarı kavramı dışarıda bir yerde, toplum tarafından tanımlanmaktadır. Babasından onay almak, onun gözünde “güçlü” ve saygın sayılmak için daha çok para kazanmak, biriktirmek ve sadece kendine saklamak ister.

Pluto Etkisi ile Dönüşüm

Şimdi Güneş Plüto üçgeninde insan bunu fark etmelidir.

Bu tarz bir yüzleşmeyi yaşayan insan gerçekten paraya ve saygınlığa bakışını dönüştürerek, benliğini dönüştürebilir.

Böylece kişilik dönüşür. Artık bu dönüşmüş benlik, kendi kimliğini, gelirinin ne kadar olduğuyla veya kaçıncı seviyede bir yönetici olduğuyla tanımlamaz.

Kendi kimliğine uygun bir hedef belirler. Kendi hedefine ulaşmak için çalışır. Bunu gerçekleştirebilmek için gerçekten hangi kaynaklara sahip olduğuna odaklanır.

  • Allah vergisi becerileri nedir?
  • Doğal yetenekleri nedir?
  • Katma değer üretmek için hangi melekelere sahiptir?

Bunları saptar, bunlara yatırım yapar, bunları geliştirir ve bunlarla bir üretim modeli kurar. Böylece doğal olarak kendine uygun bir hedefe doğru adım adım ilerler.

Sabırla çalışır, fiziki dünyanın koşullarını gerçekçi bir şekille kabul eder ve zirveye doğru ağır ağır, temkinli, güvenli, metodik, planlı, programlı bir şekilde tırmanır. Artık ona güven veren madde değil, kendi doğal kaynaklarını kullanmaktır. Artık onu güçlü hissettiren, babasının veya toplumun gözünde saygın olmak değil, başardığı için kendine saygı durmaktır.

Güneş Plüto’yla üçgenini 24 derece Boğa ve Oğlak burçlarında gerçekleştirecek. Doğum Haritanızda 24 derece toprak burçlarındaki (Boğa, Başak ve Oğlak) gezegenler benlik dönüşümü etkisini alacaklar.

 

Astroloji Dergisi – Efe Erten

Kaynakça

Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999
İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004
Tompkins, Sue, Astrolojide Açılar: Horoskopta Gezegensel İlişkileri Anlama Rehberi, Barış İlhan Yayınevi, 2008

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.