Mars Neptün Karşıtlığı ve Etkileri

Mars Neptün Karşıtlığı ve Etkileri

Mars Neptün Karşıtlığı ve Etkileri

Mars Neptün karşıtlığı hayatımızı nasıl etkiler? Mars Neptün Karşıt açısı oluştuğunda nelere dikkat etmemiz gerekir?

Bugün Başak’taki Mars ile Balık’taki Neptün arasındaki karşıt açı kesinleşiyor.

Mars, hareketi, cesareti, enerji, öfke ve dürtüselliği ifade eder. Mars’ın bulunduğu burç harekete geçme biçimimizi, mücadele tarzımızı, isteklerimizin peşinden nasıl gittiğimizi gösterir.
Mars Başak burcundayken enerjiyi boşa değil, yararlı olana harcamaya eğimli oluruz. Yararsızı ayrıştırıp def ederek organizmamızı savunuruz. Hizmet etmeye yönelir, gördüğümüz aksaklıkları düzeltmek için harekete geçeriz. Kendimizi ortaya koyma biçimimiz temkinlidir. Gölge yönüyle kendi düzenimizi dayatmaya çalışabilir, aşırı eleştirel bir savaşma tarzına sahip olabilir, planımız dışında gelişen olaylar için çok endişelenebilir, sağlık ve hijyen konularına çok takılabiliriz.

Neptün kabullenmenin, özverinin, çözülüp erimenin, saflaşmanın ve idealize etmenin yanı sıra aldanma ve aldatmanın, kaçış temalarının gezegenidir. Dokunduğu alanı bir sis perdesinin ardına alır. Başak ve Balık burçları arasındaki bir karşıt açıda ayrıştırma ile ‘bir’ olma, düzen ve kaos, eleştiri/suçlama ile kabullenme/merhamet çatışır. Sağlıklı kullanımı için iki uç arasında dengeyi bulmak gerekir. Karşıt açının farkındalık kazandırması sıklıkla başkalarının bize ayna tutması yoluyla olur.

Mars Neptün Karşıtlığı Olumsuz Etkileri

Mars ve Neptün arasındaki karşıt açı etkisi altında,

  • zayıflık ve çaresizlik duyguları içine girebiliriz.
  • Harekete geçmekte zorlanıp sürüklenebiliriz.
  • Enerji yanlış yönlendirilir ve hareketlerimizin sınırını belirlemekte zorlanırız.
  • Öfke bilinçsizce ortaya çıkar, hareketimizi kontrol etmek güçleşir.
  • Gücün yanlış algılanması ve pasif bir saldırganlık söz konusudur.
  • Savaşçı olmayı idealize edebiliriz ya da tamamen mücadeleden kaçabiliriz.
  • Gerçekte olmayan bir şeyle savaşabiliriz.
  • Kendi idealimizdeki düzeni başkalarına dayatabiliriz.
  • Birilerini kurtarmak üzere harekete geçip sonra da kurban durumuna düşmemiz olasıdır.
  • Yardımı abartıp kendimizi hizmetçi konumunda bulabiliriz.

Mars Neptün Karşıt Açısı Olumlu Etkileri

Olumlu kullanıldığında bu açı etkisi altında, gerçekten faydalı olan ve verici bir hareket biçimi, alçakgönüllülük ve merhametle dengeli bir biçimde birleştiğinde hayallerin, ideallerin mücadeleyle gerçekleşmesini mümkün kılar. Yararlı olanı ayrıştırmak, beklentisiz şekilde, yaptığımız işte elimizden gelenin en iyisini yapıp bunu başkalarının faydasına sunmak gerisini evrenin akışına bırakmak en iyisidir.

Belayı merhametle ve fedakârlıkla def edebiliriz. Ezilenler, yardıma muhtaç olanlar adına kurtarıcılığa soyunmadan, pratik olarak mücadele edebiliriz. Evrenin önümüze getirdiğini kabullenip akışına göre hareket edebilir, ona göre düzenimizi değiştirebiliriz.

İçinde bulunduğumuz hafta boyunca bu transitin işaret ettikleri etkili olabilir. Doğum haritanızda 22° (+/- 8°) İkizler, Başak, Yay ve Balık burcundaki gezegen ve noktalarınız varsa bu etkileri daha derinden hissedebilirsiniz.

 

Astroloji Dergisi/ Yazan: Müge Tatlıcıbaşı

Kaynaklar:
Astroloji Dersleri, Barış İlhan
Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, Hajo Banzhaf & Anna Haebler
Astrolojide Açılar, Sue Tompkins

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.