Satürn Kova Burcunda

Satürn kova burcunda

Satürn Kova Burcunda

Satürn kova burcunda hayatımızı nasıl etkileyecek? Satürn kova burcunda iken nelere dikkat etmemiz gerekir? Bu etkilere karşı neler yapmamız gerekir?

Satürn 17 Aralık’ta yeniden Kova burcuna giriyor ve 7 Mart 2023’e kadar buradaki yolculuğunu sürdürecek. Satürn, kişisel olmayan, içinde yaşadığımız kültürle ve dış dünyayla ilgili konuları simgeleyen “sosyal” bir gezegen olarak, Kova’da öncelikle artık zamanı gelmiş ve uygulamaya konması gereken bazı toplumsal değişimlere, reformlara ve yeniliklere işaret ediyor.

Değişen bir zamanı” gösteren Kova Burcundaki Satürn, Oğlak Burcundan Kova’ya geçişiyle birlikte, eski-yeni ya da geleneksel-modern dengesinin sağlanması konusunu gündeme getiriyor. Hem toplumsal anlamda hem de kişisel anlamda, miadını doldurmuş, değiştirilmesi ve yeniden yapılandırılması gereken yapıları sorgulayacağız.

İnsanlığı ileriye götürecek fikirler, icatlar ve buluşlar, teknolojik gelişmeler, yeni fikirlerin ve teorilerin uygulamaya konulması, yeniliklerin kontrollü bir şekilde yapılandırılması, otoritede kırılmalar, otoriteye karşı isyanlar, bağımsızlık, özerklik, eşitlik ve bireylik gibi kavramların daha da çok anlam kazanması, bağımsız ve özerk olarak yaşama sorumluluğunun alınması, sorunlara geleneksel bakış açılarından farklı, daha orjinal fikirler ve çözümler getirmek gibi temalar önümüzdeki 2 buçuk sene oldukça önemli olacak.

Satürn Kova Burcunda Sınırlar

Satürn’ün korkuyu, engellemeyi ve sansürü de temsil ettiğini hatırlarsak, değişimden, özgürleşmekten ve kendi bireyliğimizi ifade etmekten korkmak, toplumsal veya bireysel özgürlüğün kısıtlanması, bir yere ait olamamak veya yalnız kalmak korkusuyla bireyliği ve bağımsızlık duygusunu bastırmak, yersiz isyan ve başkaldırılar sonucu hiçbirşeyin sorumluluğunu alamamak ve hayatı yapılandıramamak da söz konusu olabilir.

Satürn Kova’dayken, bireylik, eşitlik, tarafsızlık ve bağımsızlık gibi kavramların ciddiyetle ve çabayla geliştirilmesi gerekir. Bu açıdan, korkuya rağmen, bize artık uymayan yapılardan özgürleşmemizi ve farklılığımızı ortaya koymamızı gerektiren sınavlardan geçebiliriz.

Oğlak Satürn süreci, bir yetişkin olarak yaşam sorumluluğunu almak, kendi yaşamının otoritesi olmak, seçimler yapmak ve bu seçimlerin sonuçlarıyla yüzleşmek gibi temalarda bizi sınadı; Satürn Kova süreci ise birey olarak kendi bağımsızlığımızın sorumluluğunu almak, geleneksel/alışıldık normlardan gerekirse ayrılmak gibi konuları yaşamımıza taşıyacak. Toplumsal ve bireysel anlamda değişmekten korktuğumuz her alanda, Satürn bizi sınayacak.

Satürn, Kova burcunda kendi yöneticiliğinde, dolayısıyla somutlaştırma, yapılandırma (inşaatçı), disiplin, sorumluluk, odaklanma, çaba, uzun vadeli planlamalar yapmak, doğru zamanlama, gerçekçilik ve idarecilik gibi özelliklerini rahat ifade edebileceği bir konumda. Bir Hava burcu olan Kova’daki Satürn, özellikle zihinsel, teorik ve iletişimsel (Bilimsel teoriler, buluşlar, teknoloji, internet, havacılık vb.) anlamda birçok reformu beraberinde getirebilir. Bir Satürn döngüsünün 29.5 yıl sürdüğünü hatırlarsak, tarihteki Satürn Kova süreçlerinde, dünyada neler olduğuna dair bir yüzyıl kadar geriye bakmak, önümüzdeki bu dönemde bizi ne gibi gelişmelerin beklediğine ışık tutabilir.

21 Ocak 1903 – 8 Ocak 1906 Arasında Satürn Kova Burcunda Dönemi

17 Aralık 1903’te, Wright kardeşler, Kuzey Carolina’da yaptıkları uçağın ilk uçuşunu gerçekleştirerek havacılık tarihine imzalarını attılar.
1904’te Rus oyun yazarı Anton Chekhov, Moskova Sanat Tiyatrosunda “Modern Realizm” akımını ilk kez seyircilere sundu.
1905’te St.Petersburg’ta askerlerin göstericilere saldırmasıyla (Kanlı Pazar) Rus devrimi başladı.
1905’te Albert Einstein “İzafiyet Teorisini” ileri sürdü.

25 Şubat 1932 –15 Şubat 1935 Arasındaki Satürn Kova Dönemi

Hitler’in ve Nazilerin yükselişe geçtiğini görüyoruz.
1932’te, mecliste 230 sandalye elde ederek Naziler öne geçti
1933’te Berlin’deki Reichstag yangınıyla birlikte Nazi terörü başladı.
1934’te Hitler, “Führer” (Lider) oldu.

4 Ocak 1962–17 Aralık 1964 Arasındaki Satürn Kova Burcu Dönemi

Teknolojik anlamda bir çok gelişmenin yanısıra, bir çok ülkenin bağımsızlığını ilan ettiğini, yeni sınırların çizildiğini ve özellikle “İnsan Hakları” hareketinin tüm dünyada yayıldığını görüyoruz.

1962’de Burundi, Jamaika, Batı Somoa, Uganda, 1963’te Kenya bağımsızlığını ilan etti.
1962’de Telstar uydusu aracılığıyla ilk transatlantik televizyon yayını gerçekleşti. Unimation şirketi ilk endüstriyel robotu tanıttı ve ilk gezegenlerarası uzay roketi olan Mariner II, Venüs’e ulaştı.
1963 yılında ise, dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınan Afro-Amerikalı papaz ve yurttaş hakları lideri Martin Luther King “I have a dream” (Bir hayalim var) konuşmasını gerçekleştirdi.
1963’te Başkan Kennedy Texas’ta bir suikast sonucu hayatını kaybetti.
1964’te Martin Luther King, Nobel Barış Ödülünü kazandı ve aynı yıl Güney Afrika’nın efsane ayrımcılık karşıtı aktivist lideri Nelson Mandela hayat boyu hapis cezasına mahkum edildi.

*Buraya bir not düşmek gerekirse, Mandela 1963’te ömür boyu hapis cezasına çarptırıldıktan tam 30 sene sonra, yani bir sonraki Satürn Kova döngüsünde, 1993’te Nobel Barış Ödülü kazandı.

9 Şubat 1991 – 28 ocak 1994 arasındaki Satürn Kova Dönemi

Sovyet Rusya, Yugoslavya ve Çekoslavakya’nın dağılması internetin ve akıllı telefonun hayatımıza girmesi en göze çarpan olaylardan.

1991’de Sovyet Rusya’nın dağılmasıyla Litvanya, Estonya ve Letonya bağımsızlığını ilan etti. Yine bu sene Slovenya, Hırvatisyan, Makedonya ve Bosna-Hersek’in bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte, Yugoslavya’nın dağılma süreci başladı.
6 Nisan 1992’de Sırpların Saraybosna’ya girmesiyle birlikte Bosna savaşı başladı.
Çekoslavakya, Çek cumhuriyeti ve Slovakya olmak üzere iki ulusa bölündü.
World Wide Web (www), yani Dünya Çapında Ağ olarak tanımlanan bilgi paylaşım sistemiyle internet hayatımıza girdi.
1992’de compact disc’ler kasetlerin yerini almaya başladı ve ilk GSM görüşmesi yapıldı.

Toplumsal Etkileri

Satürn, insanlıkla alakalı ve toplumsal bir burç olan Kova’da, başkalarıyla bağlantılanmak ve “kişisel” olmaktan ziyade içinde bulunduğu sosyal grubu ve toplumu geliştirmeye yönelik olarak davranan bir bilince işaret ediyor. Liz Greene, “Saturn: A New Look at an Old Devil” kitabında, Satürn’ün bu konumunu, “İnsanlığın büyük bedeni içerisindeki bir hücre olarak üzerimize düşen sorumluluğu yüklenmek” olarak tanımlıyor. Bencil bir bakış açısından ziyade, kolektifi düşünen, sosyal/toplumsal görevler alan, “ayrımcılıktan” ziyade eşitliği ve insan haklarını gözeten bir “birey” olarak yaşama sorumluğunu beraberinde getiriyor.

Ayrıca bu dönemde, artık kendimizi ait hissetmediğimiz sosyal yapılardan (gruplar, ekipler vs.) çıkıp, hem bireyliğimizi özgürce ifade ettiğimiz hem de bizimle ortak hedeflere ve ideallere sahip insanlarla birlikte çalışabiliriz. Diğer yandan Satürn’ün Kova’daki yolculuğu, toplumun her alanında “mesafenin” artmasına işaret ediyor. Buna verilebilecek en güzel örnek, Satürn’ün Kova’ya ilk geçişinin (22 Mart) arifesinde patlak veren Korona Virüsü salgını ve buna karşı dünya genelinde alınan tedbirler ve kısıtlamalar.

Virüs ve Kısıtlanmalar

Virüs tehlikesiyle birlikte, birçok sosyal etkinliğin iptal edilmesi, okulların tatil edilmesiyle bir uzaktan/internet üzerinden eğitim sürecine geçilmesi, çalışanların evden çalışmaya başlaması ve insanların yakın olarak temas içinde olduğu ya da sosyalleştiği yerlerin kapatılması ve virüse karşı konan “en az 1 metre” kuralı, bu değişim sürecinin hemen başlangıcında şahit olduğumuz ve hala da devam eden olaylar…

Sosyal temasın “kısıtlanmasıyla” birlikte, daha farklı bir düzen oluşmaya başladı bile. Dahası bu durum, dijtal ve teknolojik anlamda yeni buluşların ortaya çıkmasına da neden olabilir. Görünen o ki, Satürn Mart 2023’te Balık burcuna girdiğinde, kendimizi teknolojik gelişmeler ve reformlarla şekillenmiş yepyeni bir sistemin içinde bulabiliriz…

Astroloji Dergisi – Gözde Kara

Kaynaklar:
*Astroloji Dersleri, Barış İlhan
*Saturn: A New Look at an Old Devil, Liz Greene
*factmonster.com

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.