Merkür Terazi Burcunda, Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

Merkür Terazi Burcunda, Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

Merkür Terazi Burcunda, Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

Merkür terazi burcunda hayatımızı nasıl etkiler? Merkür’ün terazi burcunda olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir? Nelere dikkat etmemiz gerekir?

Merkür 30 Ağustos itibariyle öncü bir hava burcu olan Terazi’ye geçiyor ve buradaki yolculuğu normalden uzun sürecek. 27 Eylül’de, 25 derece Terazi’de geri hareketine başlayacak olan Merkür, bu gerilemesini 18 Ekim’e kadar sürdürecek. İki ayı aşkın Terazi transitinden sonra ise, 6 Kasım 2021’de Akrep burcuna geçecek.

Terazi’deki Merkür,

 • karşıt düşünceleri uzlaştıran,
 • tarafsız,
 • iletişimde uyumu, ahengi ve eşitliği

gerçekleştirmeyi amaçlayan bir konumdadır.

Düşüncelerini ifade ediş şekli zarif ve diplomatiktir. Karşısındakini ya da farklı görüşleri dinlemek ve arabuluculuk yapmak söz konusudur. Merkür’ün bu konumu “öteki insan bilincinin” geliştirilmesi gerektiğine işaret eder, dolayısıyla bu konumda karşısındakini tam anlamıyla anlamak adına,

 • sorular sormak,
 • onu her yönüyle anlamaya çalışmak,
 • insan ilişkilerini ve dinamiğini kavramak

oldukça önemlidir.

Karar vermeden önce herkesin görüşünü alıp farklı düşünceleri karşılaştırabilir ve tarafsız, adil bir şekilde karar verilebilir. Bu bakımdan psikoloji, danışmanlık, halkla ilişkiler, hukuk, estetik duyarlılık gerektiren konularda ve sanat alanlarında beceriye işaret edebilir.

Merkür Terazi Burcunda Olumsuz Etkileri

Olumsuz yönleriyle çatışmaktan korktuğu için,

 • sürekli kendi gerçek düşüncelerini geri çekerek başkalarının düşüncelerine uyum sağlayabilir.
 • Suları hiç bulandırmayan, aşırı nazik ve yüzeysel bir iletişim tarzı görülebilir.
 • Bir meseleyi her yönüyle ve başkalarının görüşlerini de sorarak ele alma özelliği, olumsuz yönüyle kararsızlık şeklinde kendini gösterebilir.
 • Düşünceler, hep başkalarının hoşuna giden popüler düşüncelerden etkilenebilir.
 • Karşıtlıkları uzlaştırmaya çalışması, uç noktada her şeye bir karşıt düşünce oluşturmasına neden olabilir.

Venüs Terazi Burcunda İleri Harekette

Merkür’ün yöneticisi Venüs 10 Eylül’e kadar ‘güçlü’ konumda olduğu Terazi burcunda ilerliyor. Bu dönemde karşımızdakini gerçekten anlamaya çalışmak üzere soru sormak ve kendimizin istekleri ile karşımızdakinin istekleri arasında denge kurmak oldukça önemli.

Vermekte ve almakta aşırıya kaçtığımız her alanda “doğru ölçüyü tutturma” zamanı. Sevilmek ve onaylanmak için “evetlerimizin” sayısı arttıysa, kendimize karşı adil olmamız ve hakkımızı korumamız gerekebilir. Çatışmaların olduğu yerlerde, eşitliği ve adaleti sağlarken objektif ve tarafsız bir yol izleyebiliriz.

Bu iki gezegenin Terazi’deki transiti (özellikle 10 Eylül’e kadar olan dönem)

 • kişisel/profesyonel ilişkilerimizdeki veya sosyal hayatımızdaki pürüzleri her yönüyle görüp ele almak,
 • doğru, zarif ve diplomatik bir dille iletişim kurmak ve yaşamda genel anlamda ‘dengeyi’ sağlamak

konularında bize yardımcı olabilir.

Merkür’ün düzenleyicisi Venüs’ün Akrep’e, yani ‘zararlı’ konuma geçmesiyle birlikte (10 Eylül), Merkür, barışı, uyumu, huzuru bozan ve daha çok ‘krize odaklı’ bir enerjinin etkisine giriyor.

Birçok şeyin iç yüzünü anlamak ve asıl gerçeği açığa çıkarmak adına araştırma yapma ve ‘irdeleme’ arzumuz artacak; bu dürtüyle de, çevremizi ve ilişkilerimizi kontrol altında tutarak bu kontrolü devam ettirme amaçlı karşımızdakilerle güç savaşına girebiliriz.

Özellikle İletişim/ilişki kurma tarzımızı ‘sarsan’ ve değer yargılarımızda dönüşüme neden olan deneyimler söz konusu olabilir.

Merkür 27 Eylül Geri Hareketi

Merkür’ün 27 Eylül’de gerilemeye başlamasıyla birlikte, bu gerilimli ve anlaşmazlığa/çatışmaya neden olan enerjiyi daha çok hissetmeye başlayabiliriz. 27 Eylül – 18 Ekim arası sürecek Merkür geri hareketi, zihinsel ve duygusal anlamda ‘geriye dönük’ olarak birçok değerlendirme yaptığımız ve deneyimlerimizle ilgili yeni kavrayışlar kazandığımız bir döneme işaret ediyor.

Özellikle Venüs’ün (Merkür’ün yöneticisi) Yay burcuna geçtiği 7 Ekim’e kadar olan süreç, zihnimizin iyice netleşmesini sağlayacak gelişmeler (krizler şeklinde de önümüze gelebilir) bize eşlik edebilir. Venüs’ün Yay’a geçmesiyle birlikte, yaşadıklarımızı anlamlandırmak ve ileriye dönük planlar yapmak kolaylaşabilir.

18 Ekim’de yeniden ilerlemeye başlayacak Merkür, bize Terazi’ye özgü (bu dönem Güneş, Merkür ve Mars Terazi’de olacak) ‘öteki insan’ bilinci geliştirmek, kendi haklarımızı da gözeterek karşımızdakini anlamak ve objektif/tarafsız bir perspektifle uzlaşmak konularında birçok dersi kavrama imkanı verebilir.

Merkür’ün 6 Kasım’da Akrep burcuna geçmesiyle birlikte, hem algımız daha içe dönük ve duygusal bir renk kazanıyor hem de Terazi mevsiminde masaya yatırdığımız konularla ilgili bir plan/strateji geliştirme eğiliminde olabiliriz…

 

Astroloji Dergisi – Gözde Kara

Kaynaklar:
*Astroloji Dersleri, Barış İlhan

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.