Merkür Mars Kavuşumu – İletişimde Gerginlikler

Merkür Mars kavuşumu ve etkileri

Merkür Mars Kavuşumu – İletişimde Gerginlikler

Merkür ve Mars kavuşumu yaşamımızı ve iletişimimizi nasıl etkiler? Nelere dikkat etmemiz gerekir?

Zihnin gezegeni Merkür, mücadelenin gezegeni Mars ile kavuşuyor. Bu açı düşündükleri için mücadele etmeyi gösterir. Zihinsel bir savaş verilir. Keskin bir lisanla ve vurucu sözcüklerle iletişim kurulur.

Merkür ve Mars, yaklaşık iki yılda bir kavuşur. Her kavuşum, Merkür’ün geri hareketinden dolayı genellikle yakın zaman içinde üç kez tekrarlanır. Merkür ve Mars,

  1. bugün 12 derece Başak’ta gerçekleşen ilk kavuşumdan sonra,
  2. 10 Ekim’de 16 derece Terazi’de ve
  3. 10 Kasım’da 7 derece Akrep’te tekrar kavuşacak.

Başak’taki Merkür somut düşünür. Zihin aksaklıkları ve kusurları tespit etmeye odaklanmıştır. Algısı, hatalı ile hatasızı, faydalı ve faydasızı, sağlıklı ve sağlıksızı ayıklamaya yönelmiştir. En verimli ve en kusursuz hâle getirmek için bilgi toplar. Bunları fiziki dünyada bir hizmete dönüştürür, uygular.

Başak’taki Mars, bir düzen kurmak için mücadele eder. Kendi programını uygulamaya geçirmek için savaşır. Hizmet etmek için harekete geçer. Enerjisini usta-çırak ilişkisinde, tezgâhta bir zanaat öğrenmeye verir. Böylece bir konuda ustalaşıp, somut dünyada faydalı olacak işler için aksiyona geçer. Titiz, detaylara odaklanan, özenli ve mütevazı davranır.

Başak Burcunda Merkür Mars Kavuşumu Olumsuz Etkileri

Başak’ta kavuşan Merkür ve Mars’a verilecek olumsuz tepki, iğneleyici tavırlardır. Başak’taki Merkür, sadece hataları görme tehlikesine sahiptir.

Bir kişiye, olaya, eşyaya ya da projeye baktığında sadece kusurlu, aksak, bozuk, hatalı ve yanlış kısımlara odaklanır. Sadece eksik, sağlıksız, yetersiz ve verimsiz parçaları algılar.
Başak’taki Mars ile harmanlandığında, bu hatalı kısımlara karşı çabuk öfkelenir.

Bu kusurları incitici bir üslupla ifade edebilir. Sivri dille eleştirir. İğneleyici nükteler yapar. Bu hataların nasıl düzeltileceği konusunda kavgacı bir tutum takınır.

Tamir etme, iyileştirme ve düzeltme reçetelerini bir münakaşa şeklinde sunar. Sabırsız bir şekilde, düzeltme önerilerinin hemen uygulanmasını ister. Karşıdaki kişi, olay, eşya veya proje düzelmediğinde hemen sinirlenir, küskün öğretmen tavrı takınır. Öfkesine hâkim olamayıp, sadece bir hata için bütün projeyi çöpe atabilir.

Başak’taki Merkür ve Mars’ın bir başka olumsuz yönü, bir konu hakkında aşırı düşünüp “beyni yakmaktır”, bu durumda sadece kendi düzenine uymadığı için bir sürü olumsuz şey kafada kurulur ve bu kuruntular için endişelenilir, kaygılanılır.

Bu durum baş ağrısına ve uykusuz gecelere neden olur. Başak’taki Merkür ve Mars, ayrıca aslında hızlı bir şekilde düşündüğü şeyleri yeteri kadar kusursuz ve mükemmel bulmadığı için uygulamaya koymayabilir, adım atıp harekete geçemeyebilir. Mükemmeliyetçilik yüzünden faydalı olacak bir şeyi diğerlerine sunup aktaramaz.

Başak Burcunda Merkür Mars Kavuşumu Olumlu Etkileri

Başak’ta kavuşan Merkür ve Mars’a verilecek sağlıklı cevap, düşünceleri için harekete geçmektir. Başak’taki Merkür, kendini ya da bir kişiyi, olayı, projeyi veya eşyayı titiz bir şekilde gözlemler. Analiz eder. Ondaki aksaklıkları tespit eder.

Açıkgöz” bir algı ve hızlı, aktif ve keskin bir zihin tüm kusurları net bir şekilde yakalar. Başak’taki Mars, bu aksaklıkları düzeltmek için harekete geçer.

Burada önemli olan bu kusurları iğneleyici bir üslupla dile getirmemek, öfkelenmemek, kavga etmemek, düzelme olmadığında küsmemek ve tek bir hata için bütün projeyi çöpe atmamaktır.

Bu gölge tezahürler yerine, Başak’taki Merkür ve Mars, sözünü sakınmayan, dobra, etkili ve güçlü bir konuşma tarzıyla yapıcı eleştirileri aktarmaya yönelmelidir. Burada dobralığı, “ego sorunlarından” kaynaklanan öfkeli ve kavgacı üsluptan ayırmalıyız. Burada dobralık derken, alçak gönüllü ama iyi ve kötüyü net bir şekilde ayıran, soğukkanlı ve sade, olduğu gibi, gerçekçi bir üsluptan bahsedilmektedir.

Böylece, tevazu içinde saflaşma/kusursuzlaşma mesajı verilir. Başak’taki Mars daha soğukkanlı, sakin ve mütevazı bir kusursuzlaştırma operasyonuna girişir. Gerçekçi bir bakış açısıyla bakılır: Ne sağlıklı, ne sağlıksız; ne verimli, ne verimsiz; ne işe yarar, ne yaramaz; ne faydalı, ne faydasız. Bu şekilde bir ayıklama süreci yürütülür.

Hastalıklı kısımlar karantinaya alınır. Sağlıklı kısımlara dokunulmaz. Hastalıklı parçalar nasıl daha iyi hâle getirilir diye düşünülür. Bir optimizasyon operasyonu tasarlanır. Ayakları yere sağlam basan, pragmatik, realist bir perspektifle en verimli hâle getirme planı yapılır. Sonra bu plan uygulamaya sokulur. Merkür ve Mars aynı burçta olduğu ve kavuştuğu için, insan bu süreçte düşündüğü gibi hareket eder.

Düşünceleri için mücadele eder. Yani kusursuzlaştırmayı düşünür ve bunun için savaşır. Gerçekçi düşünür ve bu dünyada uygulamaya geçirmek için hareket eder. Fiziki dünyada pratiğe geçirmek konusunda beceriklidir, hünerlidir. Kararlı hareket eder. Düşünceleri için girişim yapar. Böylece, hataları saptayan Merkür ile bu hataları düzeltip en verimli hâle getiren Mars birlikte bu dünyada somut bir düzen kurar. Bu verimli, optimize edilmiş, kârı en fazla masrafı en aza indirilmiş bir düzendir. Bu düzenle hizmet eder ve somut fayda yaratır.

Merkür Mars’la kavuşumu 12 derece Başak burcunda gerçekleşecek.

Doğum Haritasında 12 derece Başak’ın düştüğü evin ifade ettiği yaşam alanında, ustalaşıp faydalı olmak için enerji ortaya konmalıdır.

Doğum Haritasında 12 derece değişken burçlarda

  • İkizler,
  • Balık,
  • Yay

bulunan gezegenler sivri dil, kırıcı kelimeler ve sözlü münakaşa sorunuyla tetiklenecek.

Astroloji Dergisi / Yazan, Efe Erten

Kaynakça
Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999
İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004
Tompkins, Sue, Astrolojide Açılar, Barış İlhan Yayınevi, 2008

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.