Güneş Satürn Karesi

Güneş Satürn Karesi

Güneş Satürn Karesi

Güneş Satürn karesi hayatımızı nasıl etkiler? Olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir? Olumsuz etkiler karşısında neler yapmamız gerekir?

Güneş canlılığımızı, hayata bakışımızı ve kendimize güvenimizi gösterirken, Satürn de sorumluluklarımızı, otoriteyi ve yapılandırma fonksiyonumuzu temsil eder. Açının aktif olacağı yaklaşık bir haftalık süreçte,

 • enerjimizde azalma,
 • karamsarlık,
 • kendimize olan güvende düşüş ve
 • otoriteyle sorunlar,

yaşamamız söz konusu olabilir.

Hayatımızda yetersiz olduğumuz alanları fark edebilir, eksik yönlerimizi görebiliriz. Hayatla, özgür olmak istediğimiz alanlarla, toplumsal ve ekonomiyle ilgili korkularımız gündeme taşınabilir ve kendimizi kısıtlanmış ve engelleniyor hissedebiliriz.

Kesinleşen Güneş Satürn karesine, Akrep burcundaki Ay da yarın (16 Mayıs 2022) gerçekleşecek olan Ay tutulması ile dahil olacak ve Satürn’ün odak noktasında olduğu bir sabit T-kare açı kalıbı meydana gelecek. Böylece duygusal olarak ta bu kombinasyonun etkilerini daha derin, yoğun ve rahatsız edici bir şekilde hissedeceğiz.

Ayrıca bu sabit T-kare ortaya çıkabilecek zorluklara rağmen koyduğumuz hedeflere gitmekte son derece inatçı davranabileceğimizi ve kararlı bir duruş sergileme arzumuzu gösteriyor.

Ancak karşımıza çıkan engeller, başkalarının sahip olduğu değerleri kabul etmek, kurallara uymak ve saygı duymak zorunda kalmamıza neden olabilir. Her ne kadar istemiyor olsak da kontrolümüz dışında gelişen olaylara ve krizler sonucunda mecbur kalacağımız değişimlere uyum sağlamak zorunda kalabiliriz.

Akrep burcundaki Ay’ın Güney Ay Düğümü’ne olan yakın konumu eski travmaların üstesinden gelebilmemiz için tekrar açığa çıkma ihtimallerini veya olumsuz bağımlılıkları bugün bırakmanın zamanının geldiğini ve ilerleyebilmek / yeni başlangıçlar yapabilmek için eski davranış kalıplarından vazgeçmenin daha faydalı olacağını gösteriyor.

Enstein’ın dediği gibi “Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek deliliktir.” Satürn’ün bulunduğu Kova burcu, artık farklı bir yol keşfetmek için uygun bir zaman diliminde olduğumuza dikkat çekiyor. Fakat bu yola çıkmak için acele etmemeliyiz. Zira Satürn’ün hem Güneş hem Ay’la olan engelleyici kare açısı, Ay tutulmasının yönetici Mars’ın Balık burcunda Neptün’le kavuşumu ve Merkür’ün geri hareketi daha sonra harekete geçmek üzere bugünlerde plan yapmanın daha iyi olacağına işaret ediyor.

Güneş Satürn Karesi Etki Alanı

Astrolojik sembolizmde hem Güneş hem de Satürn

 • kendi otoritemiz,
 • babamız,
 • eşimiz,
 • patronumuz,
 • devlet yöneticileri,
 • resmi idareciler

gibi hayatımızdaki otorite figürleriyle ilgilidir.

Bu iki gezegen gökte kare açıyla kontak kurduklarında otorite konuları,

 • itaat teması,
 • sorumluluklarımız,
 • yetkilerimiz
 • yetkin kişilerle ilişkilerimiz
 • bu konularla ilgili gerginlikler

gündeme gelir.

Ertelediğimiz, önemsemediğimiz sorumluluklarımız varsa bu konularda sorunlar yaşamamız olasıdır. Öz disiplinimiz ve görev bilincimizle ilgili açıklarımız da kaçınılmaz şekilde ortaya çıkacaktır.

Bu bir haftalık dönemde problem yaşadığımız konulara sabırlı yaklaşmak, sorunu ciddiyetle ele almak, üzerinde disiplinle çalışmak ve çözüm üretmek üzere plan ve program yapmak yararımıza olur.

Güneş Boğa’dayken maddi güvenliğimiz önem kazanır ve sahip olduğumuz kaynakları korumak isteriz. Akrep’teki Ay da ancak güçlü olursak ve olayları kontrol altına alabilirsek kendimizi güvende hissedeceğimize dair duygusal ihtiyacımızı gösterir. Fakat Kova’daki Satürn’ün her iki ışıkla olan kare açısı istek ve ihtiyaçlarımızla ilgili kısıtlanıp, zorlanmalar yaşayabileceğimize işaret ediyor.

Hoşumuza gitmeyecek bu zorlanma ve kısıtlanmalar, istek ve ihtiyaçlarımıza ulaşabilmek için vazgeçmemiz gerekenleri, artık gereksiz olan iş/ilişki ve durumları bırakmak üzere tespit etmemize, yeni kararlar almamıza, gerekli yapılandırmaları sağlamamız için hedef belirlememize yol açabilir.

Güneş Satürn Karesi ve Akrep Burcunda Kanlı Ay Tutulması

Hem Güneş Satürn karesinde hem ertesi gün gerçekleşecek Akrep burcunda kanlı tam Ay tutulması ile, Güneş Algol sabit yıldızına yaklaşarak kavuşuma ilerliyor. Bugünlerde gökyüzünde Algol etkisi mevcut diyebiliriz. 26 derece Boğa burcunda bulunan Algol; dilimizdeki “gul-yabani” kelimesinde geçiyor ve “alkol” sözcüğünde de bulunuyor.

Bu kelimelerde bahsedilenlerin etkisine maruz kaldığımızda olacağı gibi zihnin devre dışı kalmasını gösteren, Medusa’nın başıyla sembolize edilen önemli sabit yıldızlardan biri. Bernadette Brady, Algol için “sizi öfke ve hiddetle yiyip bitirebilecek güçlü ve tüketen bir tutkuyu temsil eder, intikam almak için bilinçsiz bir dürtü içerebilir ve bu tutkuyu daha üretken bir sonuca motive olmak için yönlendirebilirseniz, Algol gökyüzündeki en güçlü yıldızlardan biridir.” der.

Güneş Algol kavuşumları,

 • tutku,
 • şiddet,
 • körü körüne inatçılık,
 • aklın baştan gitmesi,
 • cinnet,
 • kafa kesilmesi,
 • talihsizlik,
 • ölümler,
 • hastalıklar ve
 • ağır yaralanmalarla

ilişkilendirilir.

Akrep Burcunda Ay Tutulması ve Algol Etkisi

19 Kasım 2021’de 27 derece Boğa burcunda gerçekleşen Ay tutulmasında da güçlü bir Algol etkisi vardı. Ve 9 Kasım 2021’de akli dengesi yerinde olmayan bir zanlı tarafından yolda yürümekte olan masum bir kadının, samuray kılıcıyla kafasının kesilerek talihsiz ve vahşi bir şekilde hayatını kaybettiğine dair üzücü habere şahit olduk.

Özellikle bir haftalık süreçte şiddete maruz kalmak veya şiddet kullanmak riski söz konusu olabileceği için hem kendimize hem diğerlerine karşı saplantılı, zorlayıcı ve kontrolcü bir tarzda davranmaktan uzak durmalı. Bu şekilde yaklaşım gösteren kişilerden de kendimizi korumalı ve mesafeli durmaya dikkat etmeliyiz.

Diğer taraftan Güneş tüm doğaya yaşam sağlayan ışık ve ısı kaynağı olduğu gibi astrolojide de sağlığımızı ve yaşam enerjimizi sembolize eden gezegenlerden biridir.

Daralma, kısıtlama ve sınırlandırmayı gösteren Satürn’le kare açıdayken, Akrep’teki Ay tutulmasının yöneticisi Balık’taki Mars da Neptün’le kavuşuyor.

Bu da sağlık alanında bazı muhtemel sorunların açığa çıkabileceğine işaret ediyor. Bu sağlık sorunları hayatımızdaki otorite figürleri, yöneticiler tarafından da yaşanabilir.

Her zaman olması gerektiği gibi bir haftalık bu dönemde de sağlığımız için gerekli tedbirleri uygulamaya dikkat etmek, mümkünse fiziksel ve psikolojik olarak arınmak için gayret etmek ve moralimizi yüksek tutmaya çalışmak faydalı olacaktır.

Şiddet ve kaza risklerinin de yükseleceği zorlayıcı hafta boyunca sakinliğimizi muhafaza etmek, dengemizi korumaya gayret etmek, artan stresi sağaltacak terapilere yönelmek ve kişisel gelişim tekniklerini uygulamak da yararlı olacaktır.

Bütünün ve hepimizin en yüksek hayrına tezahür etmesini dilerim.

Astroloji Dergisi / Yazan: Işık Canan Kaya

Kaynakça:
Astroloji Dersleri, Barış İlhan
Astrolojide Açılar, Sue Tompkins
Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, Hajo Banzhaf-Anna Haebler
Astroloji, Karma & Dönüşüm, Stephen Arroyo
Bernadette Brady, Brady’s Book of Fixed Stars

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.