Güneş Başak Burcunda

Güneş Başak Burcunda

Güneş Başak Burcunda

Güneş başak burcunda hayatımızı nasıl etkiler? Güneş başak burcunda iken aldığımız olumlu ve olumsuz etkiler nelerdir?

Güneş 23 Ağustos itibariyle değişken bir toprak burcu olan Başak’a giriyor ve 22 Eylül 2021‘e kadar burada kalacak. Başak burcu mevsimsel anlamda hasat zamanını, ekinlerin toplanıp ayıklandığı dönemi simgeler. Ürünler toplanır, yararlı-yararsız olarak ayrıştırılır, düzeltilebilenler düzeltilir ve tasnif edilir.

Bu dönem insanların arı gibi çalıştığı bir dönemdir. Psikolojik açıdan da Başak burcu, kendini gözlemleyip kendi hatalarını düzeltmeye ve kendi yeteneklerini geliştirip kusursuzlaştırmaya yönelik olarak çalışması gereken bir burçtur.

Hem kişisel açıdan olabileceği en iyi hal olmaya çalışması hem de ne iş yaparsa yapsın o işte yapabileceğinin en iyisini yaparak alçakgönüllü bir şekilde kendisini başkalarının hizmetine sunması gerekir.

Somut dünyada insanlara faydalı olma, herkesin yararına olabilecek tarzda bir düzen ve rutin yaratma söz konusudur. Uygulamacı bir toprak burcu olan Başak’ı, fiziksel yaşamı düzenleyen ve giyim, ayakkabı gibi insanların bedensel gereksinimlerini imal eden bir pozisyonda görebiliriz.

 • Hizmet sektörü,
 • imalat,
 • işçiler,
 • zanaatkarlar,
 • sendikalar,
 • loncalar,
 • sağlık çalışanları,
 • muhasebeciler ve
 • her türlü tamirci vb.

Başak burcu ile simgelenir.

Başak, bir durumu ya da yaptığı işi metodik, analitik ve dikkatli bir şekilde ele alır ve detaylarıyla öğrenir. Bu öğrenme süreci o işteki ya da sistemdeki aksaklıkların nasıl düzeltileceğini öğrenmek, öğrendiği bu metotları her seferinde uygulamak ve böylelikle o sistemi sağlıklı bir şekilde işler hale getirmek şeklindedir.

Değişken bir toprak burcu olduğundan, bu öğrenme ve dolayısıyla “ustalaşma” sürecinde yöntemlerini değiştirebilir ve bulduğu “işe yarar” yöntemi uygulamaya koyar. Bu sayede bir ustalık-çıraklık ilişkisi geliştirir. Kişi için kendi yararlı olma yolunu bulması ve bunun tekniklerini geliştirmesi, ustalaşması ve dünyayı düzenleyen sisteme katkıda bulunması önemlidir. Yaptığı listeler ve programlarla hem kendi hem başkalarının hayatını düzenleme becerisi vardır.

Güneş Başak Burcunda Olumsuz Etkileri

Olumsuz yönleriyle Başak burcu, kendi yaptığı planı ve rutini saplantı haline getirip kendi düzenini hayata ve başkalarına dayatabilir. Böyle olduğunda işler kendi planladığı gibi gitmediğinde her şeyin alt üst olacağı kaygısıyla sürekli telaşlı, endişeli bir şekilde dolaşan, hayatın ilhamına ve güzelliklerine tamamen kapalı bir şekilde yaşayabilir.

 • Aşırı titiz,
 • hastalık hastası (hipokondriyak),
 • aşırı detaycı,
 • mükemmeliyetçi,
 • hem kendinde hem de başkalarında sürekli kusur bulup eleştiren bir tarz

söz konusu olabilir. Kusurları yüzünden kendisinden nefret edebilir ya da bir kusuru ya da bir aksaklığı yüzünden bir insanı ya da bir sistemi bütünüyle hastalıklı ve kusurlu ilan edebilir.

Faydalı olayım diye kimsenin yapmadığı sıkıcı işleri yaparken hizmetçi durumuna düşebilir. Daima elverişli olanı gözetmesi, gölge yönüyle “İşlevi yoksa bir şey değersizdir” şeklinde “faydacı” bir şekle dönüşebilir. Başak’ın ilişkilere yaklaşımı da pürüzleri ve aksaklıkları düzeltmeye yönelik olduğundan, genellikle kendisine düzeltilecek yönleri olan insanları çekip bunları düzeltmeye ve neyin nasıl yapılacağını öğretmeye çalışabilir.

Bir şeyler kendi düzenine göre yapılmadığında ise küsebilir. Onun bu “küskün öğretmen” tavrı, aslında öğrenmeye koyulduğu şeylerin çıraklığını yapmadan, yani öğrenme sürecini atlayarak ustalık taslamaya çalıştığında ortaya çıkar.

Diğer Açılar ve Etkileri

Başak’taki Güneş’in düzenleyicisi Merkür de, 30 Ağustos’a kadar Başak’ta ilerleyecek. Burada hem yönettiği hem de yüceldiği bir konumda olması bakımından oldukça güçlü. Ayrıca Güneş Başak’a girer girmez Kuzey’in gözcüsü, Kraliyet yıldızı Regulus ile kavuşum yapacak.

Hem isteklerimiz/egomuz hem de algımız, zihinsel aktivitelerimiz bakımından “Başaksı” bir süreçten geçebiliriz. Regulus- Güneş kavuşumu, güce, otoriteye, onura, zenginliğe, şiddete, gözden düşmeye ve çöküşe işaret ediyor. Buradaki “çöküş”, gücün kötüye kullanılmasından, aşırı bencillikten, kibirden, gururdan ve intikam duygusundan dolayı gerçekleşen bir çöküş.

Gücün iyiye kullanılması durumda ise, ruhsal/manevi bir güce işaret ediyor. Başak’taki bu kavuşum, bizi tevazuya ve gerçekçiliğe davet ediyor. Kendimizi veya aksaklık olduğunu düşündüğümüz şeyleri “gerçekçi” bir şekilde analiz ederek düzeltmek, kişisel çıkarlar yerine başkalarının çıkarlarını da gözeterek “ortak yarar” sağlamak, henüz ustalaşmadığımız konularda kendimizi geliştirmeye devam etmek, öğrendiklerimizi uygulamaya koymak ve yaptığımız her işin hakkını vermek oldukça önemli.

Zihinsel ve kişisel yeteneklerimizi/gücümüzü, “bütünün sağlığına” faydalı olacak şekilde kullanmak, kendi zihinsel ve ruhsal netliğimizi kazanmamızda yardımcı olabilir. Bu dönem ayrıca plan/program yapmak, her alanda üretkenliğimizi arttırmak, dikkat gerektiren konulara odaklanmak, karmaşık olduğunu düşündüğümüz alanlara düzen getirmek, beden/zihin/ruh sağlığımıza yönelmek, problemlere etkin çözümler bulmak ve her anlamda “tamir etmek” için iyi bir zaman olabilir…

 

Astroloji Dergisi – Gözde Kara

Kaynaklar:
*Astroloji Dersleri, Barış İlhan
*The Fixed Stars&Constellations in Astrology, Vivian Robson

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.