Boğa Burcunda Parçalı Ay Tutulması ve Etkileri

Boğa Burcunda Parçalı Ay Tutulması ve Etkileri

Boğa Burcunda Parçalı Ay Tutulması ve Etkileri

Boğa Burcunda Parçalı Ay Tutulması hayatımızı nasıl etkileyecek? Tutulmanın olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir? Olumsuz etkilere karşı nasıl davranmalıyız?

19 Kasım 2021’de Türkiye saatiyle 11:56’da 27 derece Boğa’da Parçalı bir Ay tutulması gerçekleşti. Bu tutulma, 5 Kasım 2021’de Akrep’te gerçekleşen Yeniay’la birlikte yaşamımızda beliren temaları tamamlar nitelikte. Aynı zamanda başlattığımız işlerin maddesel dünyada uygulanabilir ve devam ettirilebilir olup olmayacağına da ışık tutuyor.

Bu tutulma, bin yılın en uzun parçalı Ay tutulması ve 6 saatten fazla sürdü. (6 saat 2 dakika) Daha uzun süren son Parçalı Ay tutulması, 18 Şubat 1440’da gerçekleşmiş ve bu zamanlar, İnkaların Machu Picchu’yu inşa ettiği döneme denk geliyor.

Ay tutulmalarının etki süresi yaklaşık 6 ay kadar ve Dolunay’ın bir oktav büyüğü olması bakımından, daha çok duygusal ve özel yaşamımızı ilgilendiren konuları açığa çıkarır.

Hızla açığa çıkan bu konularla ilgili de içsel ve dışsal olarak bazı değişimler ve düzenlemeler yapmamız gerekebilir. Tutulma Boğa burcunda gerçekleştiğinden, daha çok değer sistemlerimizin gözden geçirildiği, finansal anlamda kendimize çeki düzen vermemiz ve gerçekçi adımlar atmamız gereken bir dönemden geçebiliriz.

Boğa – Akrep aksı, neleri muhafaza etmemiz neleri ise yaşamımızdan elimine etmemiz gerektiğini belirlememizi sağlayacak deneyimleri önümüze getirebilir.

Tutulma Sırasında Açılar ve Olumsuz Etkiler

Tutulmaya, Akrep’te Merkür, Güneş ile kavuşum, Boğa’daki Ay ile karşıtlık yaparak eşlik ediyor.

Merkür, Güneş’e 6 derece yakınlıkta, ‘yanık’ yani zayıf bir konumda. Dolayısıyla temsil ettiği

 • iletişim kurma,
 • muhakeme etme,
 • öğrenme,
 • tarafsız ve objektif bir şekilde bilgi toplayıp bu bilgileri olduğu gibi aktarma gibi fonksiyonlarını iyi ifade edemiyor.

Bu konum aynı zamanda görünmeyen ve gizli kalmış konulara işaret edebilir. Egonun / duyguların bir şeyi olduğu gibi algılamayı engellemesi, sadece görmek istediklerini görmek, iletişimde aksaklıklar, sorunlar, anlaşmazlıklar, yanlış anlamalar, yanlış bilgiler/haberler, hile ve manipülasyon gibi temalar söz konusu olabilir.

Diğer yandan, Merkür’ün “bilinç” ve “bilinç dışı” arasındaki iletişimi de sağladığını düşünürsek, kendimizi ve olayları derinlemesine analiz etmek, araştırma yapmak, bilinçdışında kalmış duyguların, gizli/saklı konuların, sırların açığa çıkması ve derinlemesine anlaşılması gibi konular da gündemimize gelebilir.

Boğa Burcunda Parçalı Ay Tutulması ve T-Kareler

Güneş-Merkür kavuşumu ve Boğa’daki Ay, Kova’daki Jüpiter’e kare açı yaparak sabit bir t-kare oluşturuyor ve Jüpiter bu t-karenin fokali konumunda. Sabit t-karenin işaret ettiği gerilimin kaynağında, kendi bildiklerinde diretmek ve değişime direnmek var, dolayısıyla tutulmanın tetiklediği yaşam alanımızda, birçok anlamda direnç ve çatışma ile karşılaşmak olası.

Fokalda bir hava burcunda (Kova’da) Jüpiter olunca da, önümüzdeki en büyük engeller, düşüncelerimizi esnetmekte, değiştirmekte zorlanmak veya gerçeklerden veya somut verilerden çok, kanılar/varsayımlar üzerinden kararlar almak olabilir.

Fakat Jüpiter, ‘çoğaltan’ enerjisiyle, Boğa-Akrep aksının getirdiği deneyimlerin yoğunluğunu iyice arttırarak, yaşamımızda acilen çözülmesi gereken her konuya büyüteç tutabilir. Bu odağımızı çevirdiğimiz konulara üstün körü bakıp değerlendirmekten çok, iyice anlamak ve anlamlandırmak üzere bakmamız gerekecek.

Tutulmada ikinci bir sabit t-kare daha var. Akrep’teki Güneş-Merkür kavuşumunun düzenleyicisi Mars (Akrep’te), Boğa’daki Uranüs ile karşıtlık yapıyor.

Bu sabit t-karenin fokalinde ise, Kova’daki Satürn duruyor. Fokalde kendi yöneticiliğindeki Satürn güçlü, dolayısıyla dışsal koşullara, kurallara, zorunluluklara, sorumluluklara, yaşamdaki otorite figürlerine (anne/baba/patron vs) ve en önemlisi şu an içinde bulunduğumuz ‘zamanın’ önümüze getirdiklerine aykırı davranmak pek mümkün görünmüyor.

Sınırlanmak veya engellenmek bizi öfkelendirse de, sorumlulukları yerine getirmeden veya yapılması gerekenleri tamamlamadan içinde bulunduğumuz durumdan çıkamayabiliriz.

Satürn, bizi bazı seçimler yapmaya ve önceliklerimizi belirlemeye zorlayabilir. Oğlak’taki Pluto’ya, Akrep’teki Güneş-Merkür kavuşumunun altmışlık; Ay’ın ise üçgen açı yaptığını da hesaba katarsak, bu süreç aslında, bazı yaşam alanlarımızda bizi geriye çeken unsurları bırakarak, ‘sadeleşerek’ yenilendiğimiz ve gücümüzü topladığımız bir süreç olabilir.

Tutulmayla aynı gün, Boğa’daki Ay’ın düzenleyicisi Venüs, Boğa’daki Uranüs ile üçgen açısını da kesinleştirecek.

Toprak burçlarında gerçekleşen bu uyumlu açı, bahsedilen gerilimin nasıl çözüleceğiyle ilgili bize yol gösterebilir. Gerçekten sevdiğimiz/önem verdiğimiz şeyleri belirleyerek, bunlarla ilgili ‘bireysel’ sorumluğumuzu alabilir ve uygulamaya sokmak isteyebiliriz.

Venüs-Uranüs üçgeni, daha bağımsız, bazense tek başına ilerlememiz gerektiğine işaret ediyor; farklılığa ve değişikliğe açık olduğumuz oranda engelleri aşmamız kolaylaşabilir.

Algol Kavuşumu ve Etkileri

Boğa burcunda parçalı ay tutulması ve algol kavuşumunun etkileri

Tutulmada, Boğa’daki Ay, Perseus takımyıldızındaki, en uğursuz ve tehlikeli sabit yıldız kabul edilen Algol ile kavuşumda.

Bu sabit yıldız,

 • kötü talih,
 • şiddet,
 • kişinin kafasını kaybetmesi,
 • ateş,
 • boğaz hastalıkları,
 • boyun yaralanmaları ve
 • krizler ile ilişkilendiriliyor.

Bu yıldız vurgulandığında, hayatın karanlık yönlerinin farkında olmaya ve yüzleşmeye zorlanabiliriz. Fanatizm – hoş görü ve vahşet –şefkat /iyileştirme ikilemleri yaşamak mümkün. Bu ikilemlere sağlıklı yanıtlar vermek içinse, bizi ‘kötü’ ve yanlış adımlar atmaya zorlayan olaylara/kişilere verdiğimiz tepkiler oldukça önemli.

Keskin bir şekilde ‘iyi-kötü’ ayrımı yapmadan, odağımızı, yaşamımızdaki ‘zararlı” unsurları veya kendi ‘kötü’ yönlerimizi kabullenmeye ve onları iyileştirmeye çevirebilirsek, krizlerin içinden gerçek anlamda güçlenerek çıkabiliriz.

Tutulma Sırasında Sabian Sembolü

Tutulmada Ay’ın Sabian sembolü cümlesi ise, “Romantizme yeniden uyanmış olgun bir kadın” şeklinde. Sembol bir anda karşınıza çıkabilecek aşktan ve romantizmden bahseder.

Romantizm’, gerçekten tutkulu bir aşka işaret edebileceği gibi, kişinin başka tutkularının açığa çıkmasını da gösterebilir. Yapmaktan çok zevk aldığınız hobilerinize ve uğraşlarınıza yoğunlaşmak isteyebilirsiniz ya da içinizde aniden uyanan dayanılmaz bir istek, daha önceden mantığınızla reddettiğiniz bir şeyi yapmanıza neden olabilir. Sembol, spontane ve anlık bir hareketten bahseder.

Bu üzerinde uzun süredir düşündüğünüz ve oldukça temkinli davrandığınız bir konudur fakat korkunun ve endişenin yarattığı ‘eylemsizlik’, işleri daha da durağan, sıkıcı ve karmaşık hale getirmiş olabilir. Bu durağanlığın, biraz ateşe ve cesarete ihtiyacı vardır. Sembol, bu cesareti ve motivasyonu size sağlayacak bir gelişmeden haber verir; bu ‘ani’ gelişme içinizdeki fitili yakmanıza ve yaşama dahil olmanıza yardım eder.

Bir aşkın yeniden canlanması, ikinci şans, kalbin yaşama/aşka/sevgiye açılması, aniden bir şeyi kavramak, yaşamın getirdiklerine/olasılıklarına kapıların açılması ve umudun/sevginin/güvenin tazelenmesi bu sembolün anahtar ifadeleridir. Özellikle umutsuzluğa kapıldığınız ve sonlandığını düşündüğünüz bir konu henüz tamamlanmamıştır ve yeniden bir şeylerin alevlenmesi an meselesidir…

 

Astroloji Dergisi – Gözde Kara

Kaynaklar:

* Astroloji Dersleri, Barış İlhan
* Astrolojide Açılar, Sue Tompkins
* The Fixed Stars&Constellations in Astrology, Vivian Robson
* earthsky.org
* sabiansymbols.com

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.