1. Ev Kova Burcunda

1. Ev Kova Burcunda, Kova 1. evde, 1. ev Kova, 1. evde Kova burcu, 1. ev kova ne demek

1. Ev Kova Burcunda

1. ev kova burcunda nasıl etkiler? Kova burcu birinci evde kişiliğimizi ve hayatımızı nasıl etkiler? 1. ev kova burcu hangi konuları ele alır? 1. ev kova ne demek?

1. ev yükselen burcumuz olarak ta bilinir. Bizim dışa bakan yönümüzü temsil eder. Başkalarının bizi nasıl gördüğü 1. evle ilgilidir. Bizi görenler ve tanıyanlar büyük oranda yükselen burcumuzla tanırlar. Karakterimiz, dünyaya bakış açımız, verdiğimiz tepkiler ve aktivitelerimiz bu konumla ilgilidir.

1. Evin Sahibi: Koç Burcu

Yönetici Gezegeni: Mars’tır.

1. Ev Kova Ne Demek?

1. ev yani yükselen burç, doğum anındaki Doğu ufku üzerinde yükselen burçtur ve kişinin doğum haritasındaki kişiliğini, dış görünüşünü, davranışlarını ve genel yaşam yolculuğunu temsil eder. Kova burcu, genellikle yenilikçi, özgün, bağımsız ve ilerici özelliklerle ilişkilendirilir. Dolayısıyla, birinci ev Kova burcuyla ilişkilendirildiğinde, kişi genellikle bağımsızlık arayışı içinde olan, toplumda farklılık oluşturan ve yeniliklere açık bir yapıya sahip olabilir. Aynı zamanda, insani ve grup odaklı bir bakış açısına sahip olabilir, insanlığa hizmet etmek veya toplumsal değişimleri desteklemek gibi amaçlara yönelebilir.

1. Ev Kova Burcunda Genel Özellikleri

1. ev kova ne demek? Hangi özellikleri kazandırır?

 • Bağımsız
 • Dost canlısı
 • Sıradışı
 • Kendine has
 • Soyut
 • Sayısal zeka
 • Fırsatçı
 • Deha potansiyeli
 • Çılgın
 • Modern
 • Yenilikçi
 • Teknolojik
 • Geleceğe dönük

1. ev kova burcunda bulunan yükselen kova objektif, bağımsız, dostça ve açık, ama her zaman biraz mesafeli bir yapıyı belirtir. Yükselen Kova’nın insanı keşfetmeyi seven, spontan ve orijinaldir. Hayata karşı kendisine has bir yaklaşımı vardır. Bu yaklaşım başka insanlardan “farklı” görünmesine sebep olur.

1. ev kova burcunda olan biri bireyselliği ve özel nitelikleriyle ilişki halindeyse kuvvetli bir insancıl yanı ifade eder. Hem kendisi hem de başka insanlar için özgür olma duygusu çok gelişmiştir. Eğer kendi özgürlüğüne direnir ve başka insanlar gibi olmak için boyun eğerse, kritik anlarda başkaldırabilir, sinirlenir, ne yapacağı belli olmaz, üstelik bir de güvenilmez hale olabilir. Kendini dizginlenemez antikanın biri olarak ilan eder.

1. ev kova burcu olan biri dünyaya “Beni çitlerle çevirmeyin” diye haykırabilir. Onun oyun bahçesi tüm evrendir. Kova entelektüel olmayı ifade eden bir hava burcudur ve sabittir. Hava grubu burcu olması onu sosyal, sabit burç olması ise kararlı yapar. Bu burçla bağlantılı enerji “elektriksel” niteliktedir. Bu enerjiyi kanalize etmek, denetim altında tutmak zordur, fakat 1. ev kova burcu olan biri doğru kanalı bulabilirse kendini insanlığın ön saflarına yerleştiren bir kaliteyi ifade eder. 1. ev kova burcunda olanlar stil oluşturmakta, yeni yöntemler geliştirmekte ve insanlığın geri kalanına yol göstermekte öncüdür.

1. Ev Kova Burcunda Doğal ve Geleceğe Dönük

1. kova burcunda olan biri yosun tutmayan yuvarlanan bir kaya gibidir. Fırsatların geldiğini anlayarak yakalar. Bir dalın uç noktasına gidebilmek için ağacın gövdesini bırakmaya gönüllüdür. Sürekli farklılık ve özgürlük ihtiyacı yaşamına büyüleyici deneyimler çekmesine sebep olur. Fakat uç noktada ne gerçekleştireceği belli olmayan bir özellik de sergileyebilir. Spontan yani içten ve doğal olabilmesi ve gerçekleştirme mecburiyetinde olduğunu hissettiği şeyleri yapabilmesi için özgür olması şarttır. 1. ev kova burcunda olanlar programlara uymakta zorlanır. Gelecek hafta, üstelik bir de yarın ne gerçekleştireceği belli değildir.

Özgürlük onun için yaşamsal bir konudur. 1. ev kova burcu baskı ve sınırlamalar karşısında düşüncesiz, sabırsız hareketlerle çemberi yarmaya çalışır, gerilir ve her şeye alerji duymaya başlar. İsyankarlaşır, üstelik bir de felsefi yönden anarşistleşir. Bu sinirsel enerjisini yapıcı ve üretken bir biçimde kanalize edebilirse, bir deha örneği olur. 1. ev kova burcunda olan bir insanın kişiliği bütün burçların en insancıl içgüdülerini temsil etmektedir. İnsanları değişik bir tarzda sever. Bir insanın sahip olacağı en iyi arkadaştır. Ancak arkadaş sayısı çok olsa da hepsi için tüm zamanını harcayamaz.

Özellikle dikkatini çeken daha geniş ölçekli konularla uğraşmak için yakınlarını ve ailesini ihmal etmekle suçlanır. 1. ev kova burcunda olan biri eski gelenekleri yıkan bir insandır.

 • Geleceğe dönük
 • Modern ve
 • Teknolojiktir

1. ev kova burcunda olan insanlar durağanlığa asla tahammül edemezler. 1. ev kova burcu eskimiş yöntemleri değiştirmeyi, şartları geliştirmeyi sever. Yükselen kova için farklı olmak normalliktir. Toplu yaşamayı sever, “çılgın” şeyler gerçekleştirmek ister, sınırlandırılamaz. Ne yapar eder tüm dikkatleri üzerine çeker. Sürekli beklenmeyeni yapar. Kendisi istemese bile toplumun dikkatini çeker. Başkalarının çekindiklerini deneyimlemeyi çok sever. Aynı anda devam eden birçok projeye ihtiyaç duyar.

1. Ev Kova Burcu Uyum ve Zeka

1. ev kova burcunda olanlar çabuk sıkıldıkları için hiç bir aktiviteye sürekli bağlı kalamazlar. Kova kişiliği toplum tarafından hatalı anlaşılabilir. Boyun eğmenin, istikrarın ve “uygun” davranışın geçerli olduğu, muhafazakarlığın hüküm sürdüğü bir toplumda bu kişilik uyum sağlamakta zorlanır. 1. ev kova burcu olan bir insanın herkesten çok kendini tarif etmeye ihtiyacı vardır. Olaylara ve etrafına bakışı çok değişik olduğu için diğerleri tarafından “dağıtmış” bir insan olarak algılanabilir.

1. ev kova burcunda olan bir insan alışkanlıklarının ve bireyselliğinin farkına varana kadar enerjisini baskı altında tutmaya ve standartlara uymaya çalışabilir. Kendini başkaları için ideal olan programlara uydurmaya zorlayabilir. Bu dıştan her şeyin pozitif görünmesini sağlayabilir, fakat içsel gerilimi çoğalarak sebebi ne olduğu belli olmayan tatminsizlik, yabancılaşma duymasına ve gereksiz şeylere isyan etmesine sebep olur. Hedeflerinden ve dehasından gittikçe uzaklaşır. 1. ev kova burcunda olanlar farklı, zeki, özel yeteneklere sahip, zamanın bir adım ötesinde yaşam sürdüren ilginç tiplerdir.

Farklı Olma Düşüncesi

Zeki ve bir çok yönden başka insanlardan farklıdırlar. 1. ev kova burcunda olanlar kurulu bir planı takip edebilmek yerine, sezgilerinin sesini dinlerler. Doğalarında var olan ‘herkesten farklı olma‘ eğilimini dizginleyip, kalabalığa karışsalar da eninde sonunda, hatta en olmadık yerde, isyankar tabiatları kendini sergiler. Hiçbir kalıba uydurulamazlar.

En çok korktukları şey, sindirilmek ya da kişiliklerini ortaya koyamamaktır. 1. ev kova burcunda olan insanlar arkadaş canlısı ve sosyal aktivitelerinin vazgeçilmez insanları olsalar da, dahil oldukları takımda bile grubun organik bir parçası olmayı reddederler. Duygular söz konusu olunca davranışları soğuklaşır. Kendilerine has sevme ve umursama şekilleri şahsi ilişkilerinde problemlere neden olabilir.

1. Ev Kova Burcunda Aile ve Grup

1. ev kova burcunda olanlar, Aile ve yakınlarına karşı umursamaz olmakla suçlanabilirler. Özgür kalmak için erken yaşta ailelerinden ayrılmak isteyeceklerdir. Dünyayı tedavi etmek için planlar yaparlar. Reformist, orijinal, kendisine özel ve birçok entelektüel faaliyetlerde başarılıdırlar. Dünyevi, günlük hayatın işleriyle uğraşmakta zorlanırlar. Toplumu iyileştirme, hayır kurumları, insanlık adına oluşturulan birçok reform hareketinde yer alabilmek isterler. Bütün insanlık uğruna kendilerini öne atarlar.

1. ev kova burcunda olanlar derin düşünen tiplerdir. Aşırı duygusal gösterilerden hiç hoşlanmazlar ve seçici davranabilirler. Bu yönleri yüzünden genellikle soğuk ve katı algılanabilirler. Olayları değişik yönleriyle görmeye çalışır ve objektif davranmak isterler. Anlaşılmaz ve huysuz yönleri de fazlasıyla ilgi çekici olabilir. Kuralları vardır fakat her zaman yeni olana yönelirler.

Bulundukları grup içeresinde yenilikçi olmak isterler. Bu sebepten 1. ev kova burcunda olan insanlar otoriter şahıslarla çok rahat geçinemezler. Bazı Kova etkisi alanlar başkalarını şaşırtmayı ve şoke etmeyi bir beğeni durumuna getirmiş olabilirler. Çok değişik bir görünümleri ve farklı, orijinal bir giyim tarzları olabilir. Bütün bu göstergeler onların kişiselliklerine verilen önemden kaynaklanır. Maddi ve ekonomik konularda aşırı risk almazlar fakat para ile ilişkileri çok kuvvetli değildir.

Birinci Ev Kova Burcu Fiziksel Özellikleri

 • Açık tenli,
 • düzgün hatlı,
 • orta boylu kişilerdir.

Karizmatik, ilgi çeken topluca vücutları bulunmaktadır. Bireysel özgürlüklerini ve farklılıklarının devamlı altını çizen bir karakterleri vardır. Kişisel sınırları güçlüdür ve belirli ilkeler peşinde koşarlar. Hayata bakış açıları bilimsel, kurallı ve duygusallıktan uzaktır. Bilimsel düşünür, kararlarında da aynı yöntemi uygularlar. Bu sebepten yalnız kalmaya eğilimlidirler. Esasında sosyal yönleri çok gelişmiştir ve gerçekleştirdikleri işleri ve görüşleri devamlı paylaşma, başkalarına aktarma arzusu içindedirler. Fazlasıyla idealist ve ütopik yaklaşımları vardır.

1. ev kova burcunda Erkek kova yüzü, afacan bir çocuk yüzü ifadesi taşır. Burun kalkık olabilir. Dişler muntazamdır. Tıknaz, etli, yuvarlak hatlı bu gövde güzel olmasa da hoş ve arkadaş canlısı hava oluşturur. Zaman zaman bayanlarda, belden yukarısı normal, belden aşağısı bir nevi kova gibi yuvarlak olur. El ve ayak bilekleri boğumlu olabilir. Kovaların çoğunda bacaklarda varis bulunur. Eller küçük, az etli, parmaklar daha uzun ve uçları sivrimsidir. Parmak dipleri daha topludur. Özetle farklıyım diyen bir yapı ortaya koyar. Genellikle çocukken Sarışın ya da Sarımsı saça sahip olurlar.

1. Ev Kova Burcu Gezegenlerin Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Kova burcunun 1. evindeki gezegenlerin olumlu ve olumsuz etkilerini tablo halinde:

Gezegen Olumlu Etkiler Olumsuz Etkiler
Güneş Üretkenlik, yenilikçilik, liderlik yetenekleri, kendine güven Aşırı bağımsızlık isteği, bencillik, başkalarını dinlememe eğilimi
Ay Empati yetenekleri, sezgisel güçlenme, duygusal zekâ artışı Duygusal kararsızlık, aşırı hassasiyet, değişken ruh halleri
Merkür Zihinsel keskinlik, hızlı düşünme, iletişim becerilerinde artış Aşırı eleştirel olma, sinirsel gerginlik, zihinsel yorgunluk
Venüs Sosyal cazibe, sanatsal ve estetik yeteneklerde artış, uyumlu ilişkiler İlişkilerde tutarsızlık, yüzeysel sosyallik, maddi konularda dengesizlik
Mars Enerji ve girişimcilik, kararlılık, rekabetçi ruh Agresiflik, dürtüsellik, kavga ve çatışma eğilimi
Jüpiter Genişleme ve fırsatlar, iyimserlik, zenginlik ve bolluk Aşırı iyimserlik, savurganlık, aşırı risk alma eğilimi
Satürn Disiplin ve sorumluluk, uzun vadeli planlama, güvenilirlik Kısıtlayıcı etkiler, karamsarlık, kendini baskı altında hissetme
Uranüs Devrimci ruh, özgürlük arayışı, üretken düşünme İsyankarlık, ani değişiklikler, kararsızlık
Neptün Üretken vizyonlar, ruhsal bağlantılar, hayal gücü artışı Gerçeklikten kaçış, yanılsamalar, aldatıcı durumlar
Plüton Dönüşüm ve yeniden doğuş, güç ve kontrol, derinlemesine analiz yeteneği Kontrol takıntısı, güç mücadeleleri, manipülatif davranışlar

Bu tabloda, Kova burcunun 1. evindeki her gezegenin olumlu ve olumsuz etkileri özetlenmiştir.

1. Ev Kova Burcu Olumlu ve Olumsuz Açı Etkileri

1. Evde Kova Burcu Konumu ile Tüm Gezegenlerin Olumlu ve Olumsuz Açı Etkileri

Gezegen Olumlu Açı Etkileri Olumsuz Açı Etkileri
Güneş Kendine güveni artırır, liderlik becerilerini güçlendirir Aşırı egoya ve bencilliğe yol açabilir, aşırı özgüvenle başkalarını göz ardı etme eğilimi
Ay Duygusal dengeyi sağlar, içsel huzuru artırır Aşırı hassasiyet ve duygusal dalgalanmaları tetikleyebilir, mantıksal düşünme yeteneğini zayıflatabilir
Merkür Zihinsel aktiviteyi artırır, iletişimde başarıyı artırır Aşırı düşünme ve endişe, aşırı eleştirellik ve tartışmacılığa yol açabilir
Venüs İlişkilerde uyumu artırır, estetik anlayışı güçlendirir Aşırı maddi harcamalara, ilişkilerde aşırı bağımlılığa veya kıskançlığa yol açabilir
Mars Enerji ve motivasyonu artırır, cesareti ve kararlılığı güçlendirir Aşırı rekabetçilik, öfke ve kavgaya neden olabilir
Jüpiter İyimserlik ve büyüme fırsatları sunar, şansı artırır Aşırı iyimserlikle gerçekçiliği göz ardı etme, savurganlık ve aşırı risk alma eğilimine yol açabilir
Satürn Disiplin ve sorumluluğu artırır, uzun vadeli başarıyı sağlar Aşırı kısıtlama ve kendini sınırlama, depresyon ve endişeye neden olabilir
Uranüs Yenilikçilik ve özgürlük arayışını teşvik eder Ani değişikliklerle başa çıkmakta zorlanma, ani ve düzensiz hareketler
Neptün Hayal gücünü artırır, manevi deneyimleri teşvik eder Gerçeklikten kaçma eğilimi, yanılsamalar ve aldatıcı durumlar üretme eğilimi
Plüton Dönüşüm ve dönüşümü teşvik eder, derinlemesine dönüşüm getirir Kontrol takıntısı, güç mücadeleleri ve manipülatif davranışlara yol açabilir

Bu tabloda, Kova burcunun 1. ev konumunda bulunan her gezegenin olumlu ve olumsuz açı etkileri özetlenmiştir.

Son Güncelleme 25 Mayıs 2024 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.