Venüs Pluto Karesi ve Venüs Jüpiter Üçgeni

Venüs Pluto Karesi, Venüs Jüpiter Üçgeni

Venüs Pluto Karesi, Venüs Jüpiter Üçgeni

Venüs Pluto Karesi ve Venüs Jüpiter Üçgeni hayatımızı nasıl etkileyecek? Ne tür etkilere maruz kalacağız? Olumlu ve Olumsuz etkileri nelerdir?

Yönettiği Terazi’de bulunan Venüs, önce Oğlak’ta geri giden Pluto’yla zorlayıcı bir kare açının ardından Kova’da geri giden Jüpiter’le destekleyici üçgen açı yapıyor. Temas kurduğu gezegenlerin enerjileri ve açıların anlamları birbirlerinden hayli farklı ve zıt.

Aynı gün içerisinde gerçekleşen Venüs açıları, Venüs’ün temsil ettiği barış, uyum, ahenk, çekim/cazibe, ilişkiler, sevgi, zevkler ve maddiyatla alakalı konuları gündeme getiriyor. Venüs’ün bulunduğu Terazi ise ilişki kurmanın, ölçüyü tutturmanın yanı sıra hak, hukuk, denge, barış ve adalet gibi temalarla ilişkili bir burç. Bu da toplumsal konularla ilgili oldukça hassas bir zaman diliminde bulunduğumuzu gösteriyor.

Pluto ve Jüpiter’in bulundukları Oğlak ve Kova burçlarının hem toplumu hem de yöneticileri, aynı zamanda toplum kurallarını ve sosyal hak ve özgürlükleri sembolize ediyor olması da bu alanlarda hareketlenmelerin söz konusu olabileceğine işaret ediyor.

Her iki açı da kişisel hayatlarımızda Venüs’ün simgelediği,

  • sevgiyi nasıl alıp verdiğimiz,
  • kendimizle ve dünyayla nasıl ilişki kurduğumuz,
  • barışı, huzuru, dengeyi, uyumu nasıl sağladığımız,
  • nasıl eğlendiğimiz, nelere değer verdiğimiz ve
  • kendi değerimize dair temalarla etkisini gösterecek.

Venüs yönetici olduğu Terazi burcundayken uyumu, ahengi, dengeyi, eşitliği ve adaleti sever. İlişki kuruş tarzı arabulucu niteliktedir, karşıtları uzlaştırır. Ve estetiğe, hoş sosyal ilişkilere duyulan arzuyu gösterir.

Sosyal trendleri izlemek, sosyal açıdan onaylanmak önem kazanır. Gölge yönüyle bu aşırı trend düşkünlüğü, yüzeyde bir ahenk, görünüşün ön plana alınması, suları bulandırmamak için hoş ama boş tavırlar söz konusudur. ‘Ne pahasına olursa olsun barış’ ilkesiyle sürekli veren, kendi istek, prensip ve ihtiyaçlarımızı hiç kollamayan bir hale gelebiliriz.

Ve karşılığını alamadığımızda hesap defteri tutmaya başlayarak, bir dönem sürekli verdiğimiz, sonra bir dönem hiç vermediğimiz, kimin hak edip etmediğini saptamaya çalıştığımız bir sürece işaret eder. Oysa Venüs Terazi’deyken ölçülü olmamız ve sürekli tartarak dengeyi tutturabilmemiz gereklidir. Hemen her konuda ölçülü davranmamız, ılımlı, ahenkli olmamız ve herkese eşit ve adaletli yaklaşımlarda bulunmamız yararlı olur.

Venüs ve Pluto Arasındaki Kare Açı

Venüs ve Pluto arasındaki zorlayıcı kare açı, etkin olduğu birkaç günlük süreçte, güç savaşının, manipülasyonun, gizlenmiş, bastırılmış bazı konuların barışı, uyumu, adaleti, sevecenliği ve eşitliği bozabileceğine işaret edebilir.

En iyi ihtimalle, bizi yüzeydekinin altındaki gerçeği görmeye, ilişki kuruş tarzımızı, değerlerimizi gözden geçirmeye ve dönüştürmeye doğru harekete geçirebilir.

Terazi burcu işin içinde olduğundan bir ilişki nedeniyle bazı değişikliklerin farkına varabiliriz. Saplantılı ve zorlayıcı davranışlar sergileme veya karşımızdakinden görme tehlikemiz mevcut.

Başak burcundaki Yeniay’ın Uranüs’le üçgen açının etkisiyle beraber ilişkilerimizde, hayatımızda veya düzenimizde hızlı ve ani değişimler söz konusu olabilir. Değişim kötü bir şey değildir. Ancak ilişkilerimizde ve düzenimizde her şeyden önce istikrar isteriz ve şu anda istikrar mevcut değildir. Ve şu anda istikrarı sağlamak da kolay değildir. Bu günlerde başlayan ilişkiler nadiren uzun ömürlü olabilir.

Diğer taraftan Venüs ve geri hareketine devam eden Jüpiter arasında kesinleşen üçgen açının etkisi, çok kısa süreli olmasına rağmen ölçüyü tutturma konusunda sağ duyu, barış için bir fırsat getirebilir. Adaleti ve hoşgörüyü kolaylaştırabilir. Karşıtların dengelenmesi için ilişkiler geliştirilebilir. Bunun yanı sıra herhangi bir Venüs Jüpiter enerjisi gibi, üşengeçlik ve rahatına düşkünlük, fırsatları çarçur etme görülebilir.

Jüpiter’in arttırıp, genişleten enerjisiyle, zaten mevcut olumsuzlukların, krizlerin ve kaosun da ummadığımız bir şekilde büyüyebileceğinin farkındalığıyla hareket etmemizde fayda var.

Tüm bunlarla beraber Venüs parayı ve maddi konuları da simgelediğinden, Pluto’yla olan karesi mali sorunlar da doğurabilir. Venüs Jüpiter kombinasyonları ise finansal çıkarlara dayalı alanlarda hareketlenme sağlayabilir. Krizleri fırsata dönüştürmeye heves ederken spekülasyon ve çabuk zengin olma planlarına karşı dikkatli olmak fayda sağlayacaktır. Dilerim bütünün ve hepimizin en yüksek hayrına, kolaylıkla geçsin.

 

Astroloji Dergisi – Yazan: Işık Canan Kaya

Kaynakça:
Astroloji Dersleri, Barış İlhan
Astrolojide Açılar, Sue Tompkins
Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, Hajo Banzhaf-Anna Haebler
Astrolojinin Öngörü Sistemleri, James Braha
Planets in Transits, Robert Hand

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.