Venüs Pluto Karesi ve Hayatımıza Etkileri

Venüs Pluto Karesi

Venüs Pluto Karesi ve Hayatımıza Etkileri

Venüs Pluto Karesi hayatımızı nasıl etkiler? Venüs Pluto kare açısı ile ortaya çıkan etkilere karşı nasıl tepki vermeliyiz?

20 Ekim 2022 tarihinde, burç yöneticisi olarak Terazi’de bulunan Venüs ve Oğlak burcundaki Pluto arasında gerilimli bir kare açı kesinleşiyor. Açının aktif olacağı birkaç gün boyunca,

 • aşkta güç savaşları yaşanabilir,
 • kontrolsüz tutku ortaya çıkabilir,
 • derin bir sahiplenme ve kıskançlık duyguları artabilir,
 • “ya hep ya hiç” yaklaşımıyla hareket edilebilir,
 • kin ve intikam duyguları yoğunlaşabilir.
 • İlişkiler manipülatif bir tarza bürünebilir ve acımasızlık, açgözlülük, doyumsuzluk ve şehvete düşkünlük temaları öne çıkabilir.

Bu nedenle Venüs Pluto Karesi etkisi ile taciz, gizli ilişkiler, sapık eğilimler ve sadizm söz konusu olabilir. Kadınlara karşı yapılan haksızlıklar, baskıcı ve kontrolcü yaklaşımlar ve zorbalıklarla ilgili haberler alabiliriz. Terazi’nin simgelediği hak, hukuk ve adalet alanlarında da olumsuz gelişmeler gündeme gelebilir.

Venüs Pluto Karesi ve Venüs Etkileri

Venüs sevgi prensibidir. Zevk aldığımız, sevdiğimiz şeyleri gösterir.
 • Sevgiyi nasıl alıp verdiğimiz,
 • kendimizle ve dünyayla nasıl ilişki kurduğumuz,
 • barışı, huzuru nasıl sağladığımız,
 • nasıl eğlendiğimiz ve neşelendiğimiz, dengemiz ve uyumumuz

Venüs ile görülür. Aynı zamanda nelere değer verdiğimiz ve kendi değerimiz hakkındaki düşüncelerimizi de temsil eder.

Venüs Terazi burcundayken bizim için ahenk, uyum, denge, eşitlik ve adalet değerlidir.

Sosyal açıdan onaylanmak, sosyal trendleri yakalamak, karşımızdaki tarafından beğenilmek daha da önem kazanır. İnsanlar, renkler, sesler arasında ahenk oluşturmayı isteriz. Evlilik ve özel ilişkilerimizde değer görmeyi ve mutlu olmayı daha çok arzularız.

Venüs Pluto Karesi ve Oğlak Burcundaki Pluto

Oğlak burcundaki Pluto ise

kendini gerçekleştirme, kendi hayatının otoritesi olma, iş hayatında ve sosyal statü alanında dersler ve dönüşüm konularıyla ilgilidir.

Kontrolcüdür, karşısındakini tahakküm altına almak ister. Oğlak burcu da imtiyaz, statü ve mükemmellik güdülerini, ayrıca toplumsal kural ve beklentileri simgeler.

Zirveye çıkmak, kontrolü ele geçirmek ve saygı görmek en önemli öncelikleridir. Bu günlerde sevgi alışverişimiz, öz değerimiz, eğlence ve ilgi ihtiyacımız, ilişkilerimizde adalet konuları, karşımızdakiyle uyumlu olma isteğimiz ile karşı tarafı kontrol altında tutma arzumuz, iş hayatımızın ve toplumun beklentileri arasında denge kurmakla ilgili problemler yaşayabilir, krizler deneyimleyebiliriz.

Her halükârda özel ilişkilerimiz, kişisel değerlerimiz veya iş ortamındaki ilişkilere yaklaşımımızda değişim yapmak kaçınılmaz hale gelebilir. Ayrıca Venüs’ün temsil ettiği uyum, ahenk, zevk ve iştah gibi diğer alanlarda da yıkıcı krizlerle karşı karşıya kalabiliriz.

Bazen de bir dönüşümün zorunlu olduğunu haber veren güçlü baskıyı finansal açıdan deneyimleyebiliriz. Arzu ve iştahımızı frenleyememek dönüşü olmayan yıkımlara yol açabilir.

Venüs Pluto Karesi ve Olumsuz Etkiler

Venüs Pluto Karesi ile ortaya çıkan olumsuz etkiler nelerdir?

Açının etkin olduğu birkaç gün boyunca kendimiz için zararlı olduğunu bile bile hatalı davranışlarda bulunabilir ve yoğunlaşan dürtülerimizin etkisi altında yanlış olduğunu bildiğimiz ilişkilere çekilebiliriz.

Süregelen romantik ilişkilerde ise nedeni açıkça belirli olmayan çatışmalar ve sürtüşmelerden kaynaklanan zorlanmalar yaşanabilir. İlişkide baskıcılık, çıkarcılık, dayatma, yönlendirme, zorlama, tehdit ve entrikalar yıkıcı etkenler olarak devreye girebilir. İşlevi kalmamış, pamuk ipliğine bağlı devam eden ilişkilerde ise sonlanmalar yaşanabilir.

Güneş ve Pluto arasında gerçekleşen zorlayıcı kare açının etkileri devam ederken, 20 Ekim’de kesinleşen Venüs Pluto Karesi ile vurguladığı konularda daha da baskın bir enerji yüklenmesine yol açıyor.

Her iki açının da aktif olduğu bugünlerde,

 • acziyetimizi fark ettirecek olaylar yaşamamız,
 • güç savaşlarına çekilmemiz,
 • kişisel patlamalar,
 • kendi kendimizi sabote ettiğimiz pozisyonlara girmek veya
 • hayatta kalma sınavları

diye niteleyebileceğimiz durumları deneyimlemek kaçınılmaz olabilir.

Venüs ve Pluto Kare Açısı İle Ortaya Çıkan Olumsuz Etkiler

Bununla birlikte açıya verebileceğimiz en olumsuz cevaplardan biri de “ne pahasına olursa olsun” barış ve uyumu sürdürmek adına kendi egomuzdan taviz vermek ve kendi zararımıza davranmaktır.

Venüs ve Güneş’in bulunduğu Terazi burcunun hak, hukuk, adalet, uyum ve iş birliğiyle ilişkilendirildiğini; Pluto’nun bulunduğu Oğlak burcunun ise disiplin, otorite, başarılı olmak, statü sahibi olmak ve yönetmek temalarıyla ilgili olduğunu söylemiştik.

Var olan sert kare açılar; demokratik bir yol izlemek isteyen tarafımızla otoriter olmamız gerektiğine inanan tarafımız, eşitlikçiliği savunan yönümüzle yönetmek isteyen parçamız, görünürde uyum sağlamak eğilimimizle en derinlerimizde yatan hâkim olma isteğimiz, sevilmek ve beğenilmek arzumuzla belki kendimizin bile farkında olmadığımız başarılı olmak emelimiz, ilişkilerimizle işimiz veya bilinçli isteklerimizle bilinçdışında kalmış derin arzularımız arasında çatışma ve çelişkiler yaşamamıza neden olabilir.

Venüs Pluto Karesinde Ruhsal Derinleşme Zamanı

Güneş’in aydınlatıcı ışığıyla, derinlerimizde karanlıkta kalmış yönlerimiz (Pluto), ilişkiler ve sevgi alışverişinde (Venüs) dönüşüm (Pluto) ihtiyacımız hakkında farkındalık geliştirmek ve yüzleşmek için doğru bir zamandayız.

Psikoloji, parapsikoloji, okült, zihinsel ve kişisel gelişim alanlarında çalışmaya başlamak ve devam etmek için de güzel bir dönemdeyiz.

Açıların etkin olacağı kısa sürede özellikle kendimizi, benliğimizin derinlerde kalmış farkında olmadığımız taraflarımızı, ilişkilerdeki beklentilerimizi ve arzularımızı aydınlatıp, tanıyabilmek için değerlendirebiliriz.

Bugünlerde hayatımızda güç ve acizlik, ayrılık, kopuş ve dönüşümle ilgili deneyimler karşımıza çıkıyorsa şu soruları cevaplandırmaya çalışmamız da fayda sağlayabilir:
 • Beni ben yapan unsurları, başka bir deyişle kendimi dile getirebiliyor muyum?
 • İrade gücümü nasıl kullanıyorum?
 • Asıl yolum, asıl hedefim nedir?
 • Yaşamın hangi alanında başkaları tarafından öngörülen yolu takip etmekteyim?
 • Neyi ve kimi bırakamıyorum?
 • Gücümün farkında mıyım?
 • Gücümü kullanacak cesaretim var mı?

Güçlü ve aşırı şekilde bir şeyler yapmak, ilişkilerimizde bir şeyleri değiştirmek arzumuz ve böylece kendimizi ifade ederek, sahip olduğumuz gücü gösterme isteğimiz tetikleneceği bugünlerde eskiye ait şeyleri geride bırakmak ve önemli bir yeniden doğuşun habercisi olan deneyimleri yaşamak için fırsatlar sunan bir zaman dilimindeyiz. Fakat bu fırsatlar arzularımızı veya gücümüzü yanlış kullanmanın doğuracağı krizler eşliğinde tezahür edebilir.

Tutkularımızın ve duygularımızın son derece güçlü bir şekilde yoğunlaşacağı bugünlerde ilham ve coşkumuzu buna değecek doğru hedeflere yönlendiremezsek büyük ve acı veren güç savaşları yaşamamız kaçınılmaz olabilir.

Bu güç çekişmelerinin neticesinde biten arkadaşlıklar veya hayatımızda ve ilişkilerimizde onarılamaz zararlar söz konusu olabilir. Yaşadığımız kriz veya kayıp ne kadar derin veya acıtıcı olursa olsun bulunduğumuz dünya planının bir parçası olduğunu kabullenerek, bizim için taşıdığı özel anlamı idrak edebilmek hayrımıza olacaktır.

Astroloji Dergisi / Yazan: Işık Canan Kaya

Kaynakça:
Astroloji Dersleri, Barış İlhan
Astrolojide Açılar, Sue Tompkins
Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, Hajo Banzhaf-Anna Haebler

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.