Venüs Mars Kavuşumu ve Kova Burcuna Geçişleri

Venüs Mars Kavuşumu ve Kova Burcuna Geçişleri

Venüs Mars Kavuşumu ve Kova Burcuna Geçişleri

Venüs Mars Kavuşumu ve Kova Burcuna Geçişleri Hayatımızı Nasıl Etkileyecek? Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

6 Mart 2022’de, Venüs ve Mars kavuşum yaparak Kova burcuna giriyor.

Venüs, 5 Nisan‘a kadar, Mars ise 15 Nisan‘a kadar burada ilerleyecek. Venüs’ün ve Mars’ın, ‘eril’ bir hava grubu burcuna, Kova’ya geçmesiyle birlikte, öncelikle gökyüzündeki içe dönük ve pasif ‘dişil’ prensip vurgusu biraz daha kırılacak.

Buradaki Merkür (10 Mart itibariyle Balık’ta ilerleyecek), Venüs, Mars ve Satürn’den oluşan kümeleşme ile birlikte, daha dışa dönük, sosyal, aklı ve iletişimi seven bir ifade güç kazanıyor. Öncelikle, bizim için nelerin/kimlerin ‘değerli’ olduğu, ilişkiler, olaylara/ insanlara dair fikirlerimiz, hareket etme/mücadele etme tarzımız, bunların hepsi esaslı bir akıl ve gerçeklik süzgecinden geçebilir (Satürn bu gezegenlerin düzenleyicisi).

Bu konulara dair bakış açımızı değiştirecek gelişmeler yaşayabiliriz. Ayrıca Kova’daki bu stelyum, daha fazla düşünce, hareket ve ‘seçme’ özgürlüğüne ihtiyaç duyacağımıza ve ‘dışsal’ olduğu kadar ‘içsel‘ bir özgürleşme sürecinden de geçebileceğimize işaret ediyor.

Venüs‘ün bu konumda, bilinen modellerin dışında, kendine özgü ve orijinal bir şekilde ilişki kurmayı sever. Rasyonel, tarafsız, insancıl, özgürlükçü ve bireyliğe değer veren bir tarzı var ve sahiplenici değil. Ayrıca hem kendisine hem de diğer insanlara bireyliklerini ve özgürlüklerini ifade etme fırsatı da tanır.

Venüs Mars Kavuşumu ve Olumsuz Etkileri

Olumsuz anlamda ise, tüm insanlara aynı mesafeden arkadaşça yaklaşan sevgi tarzı, ikili ilişkilerde bir problem olabilir. Eşitliğin, tarafsızlığın öne alındığı, herkesin bireyliğine önem verilen bu durumda, ‘tek bir kişinin‘ kendisini önemli ve özel hissetmesi pek mümkün olmayabilir.

Bağımsızlığı aşırı derecede sevmesi, bağlılık gerektiren hiçbir ilişkiye girememesine ve böylesi ilişkileri ‘sıradan‘ bulmasına neden olabilir. Bunun sonucu güvenilmez ve aşırı kayıtsız birisi olarak algılanabilir. Hareket ve mücadele etme enerjisini temsil eden Mars’ın Kova’daki ifadesi ise, kişiyi kısıtlayan her şeye karşı çıkma, başkaldırma eğiliminde.

Özgürlük ve eşitlik için mücadele eden, devrimci ve geçerliliğini yitirmiş yapılara ‘reform‘ getiren bir enerji söz konusu. Ayrıca bir hedefin peşinden giderken ya da bir şeyleri yaparken oldukça orijinal ve yaratıcı.

Olumsuz anlamda ise, Mars bu konumda, ne yapacağı belli olmayan, beklenmedik anlarda başkaldıran, güvenilmez ve ‘aniden‘ kopabilen eden bir hareket tarzına işaret ediyor. Bu uzaklaşma veya ‘kopma‘ eğilimindeki tavır, birçok insani isteğe veya duyguya ‘yabancılaşma‘, hiçbir yere ait hissedememe ve asosyalleşme gibi ‘gölgeleri‘ beraberinde getiriyor.

Venüs Uranüs Kare Açısı

Venüs Kova’daki yolculuğu boyunca, ilk önce 19 Mart 2022’de Boğa’daki Uranüs ile kare açı yapacak. Bunun ardından 23 Mart’ta Mars, Uranüs’e kare açı yapacak. Uranüs açıları, bizi şok eden deneyimleri önümüze getirerek, birçok anlamda ‘özgürleşmemiz’ gereken konulara dikkatimizi çekebilir. Özellikle kendi bireysel özgürlüğümüzü hiçe saydığımız ya da kendi değerlerimize aykırı davrandığımız yerlerde, baş kaldırmak söz konusu.

Venüs-Uranüs karesi, alışık olduğumuz veya ‘değer’ verdiğimiz bazı şeylerin/insanların yaşamımızdan ‘kopması’(alışık olduğumuz ve artık miadı dolmuş kalıplardan çıkmak), mesafe ve özgürlük arzusuyla ilişkileri koparmak ve yalnızlaşmak gibi konuları gündemimize getirebilir. Uranüs açıları, huzursuzluğu ve gerilimi arttıran bir nitelikte.

Mars-Uranüs karesi, aşırı risk alma eğilimi, çatışmaların/anlaşmazlıkların artması, istikrarı/güvenliği bozan gelişmeler, stresle/öfkeyle yanlış adımlar atmak veya bizi daha farklı/sıra dışı çözümler bulmaya itecek zorlayıcı koşullar şeklinde kendisini gösterebilir. 29 Mart’ta Kova’da Venüs-Satürn kavuşumu kesinleşecek ve bir gün sonra (30 Mart’ta) Venüs, Boğa-Akrep aksındaki ay düğümlerine kare açı yapacak.

Bu kavuşum, sevgi alışverişinde veya dünyayla kurduğumuz her ‘paylaşımda’ kuralları, güvenliği, istikrarı, sorumluluğu ve bağlılığı arzulayacağımıza işaret ediyor. İlişkilerin güvenilirliği, sağlamlığı veya yaşamda iştah duyduğumuz/zevk aldığımız şeylerin ‘gerçek’ anlamda bizi nasıl etkilediği (sürdürebilir olacak şekilde yararlı mı/değerli mi) gibi konuların sorgulandığı bir dönem olabilir.

Venüs-Satürn kontağı, bizi bazı konularda ‘sınırlarımızı’ hatırlatabilir ve bu sınırlama sürecinde – Venüs’ün ay düğümleriyle de kare açı yaptığını hatırlarsak – kendi değer yargılarımızı, standartlarımızı ve bizim için nelerin önemli olduğunu belirlemeye zorlayabilir.

Mars Satürn Kavuşumu

5 Nisan’da Venüs Balık’a geçecek ve aynı gün Kova’da Mars – Satürn kavuşumu gerçekleşecek. Olumlu anlamda, bu açı eylemlerimizde kararlılık, dayanıklılık ve azim gibi temaları vurguluyor. Tedbirli, planlı ve disiplinli hareket etme eğiliminde olabiliriz. Olumsuz anlamda ise, – Venüs’ün ve Mars’ın yaptığı bu kavuşumlarda, Satürn’ün Kova’da yönetici olduğu için daha ‘güçlü’ olduğunu hatırlarsak- özellikle bireysel arzular ile ailevi/toplumsal/profesyonel görevler/zorunluluklar arasında bir ‘çatışma’ söz konusu.

Baskılayıcı unsur, yaşamımızdaki bir otorite figürü (anne/baba/patron/müdür vb.) olabileceği gibi, dışarıdan zorla dayatılan şeylerin doğası Satürn’e özgü olabilir. Satürn’ün buradaki mesajı ise, Uranüs’ün getirdiği huzursuzlukla ve öfkeyle, attığımız her ‘düşüncesiz’ adım için iki belki üç adım daha gerilemek durumunda kalacağımız. Plansız, stratejisiz, zamanından önce ve en önemlisi otokontrol olmadan ilerlemek pek mümkün olmayabilir…

 

Astroloji Dergisi/Gözde Kara

Kaynaklar:
*Astroloji Dersleri, Barış İlhan
*Astrolojide Açılar, Sue Tompkins

Son Güncelleme 30 Ekim 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.