Venüs Akrep Burcunda

Venüs akrep burcunda

Venüs Akrep Burcunda

Venüs akrep burcunda hayatımızı nasıl ve ne kadar süre ile etkileyecek? Venüs akrep burcunda iken değer yargılarımız, aşk ve aile hayatımız, ikili ilişkilerimiz nasıl etkilenir?

Venüs, 21 Kasım itibariyle yani bugün ‘zararlı’ konumda olduğu Akrep burcuna giriyor ve 15 Aralık 2020’ye kadar burada kalacak. Venüs bu konumda, temsil ettiği sevgi, uyum, barış ve uzlaşma gibi temalarını doğal olarak gösteremez; dolayısıyla bunları ifade etme tarzı, kişinin kendisine, dünyayla ve insanlarla olan ilişkilerine zarar verecek bir tarzdadır.

Venüs akrep burcunda iken çekim duyulan şeyler (insanlar, durumlar, zevkler) kişiye maddi ve manevi olarak zarar verebilir. Değer sistemlerimizi de temsil eden Venüs’ün burada, hem kendi değerlerine hem de ‘özdeğer’ duygusuna ulaşma süreci de sancılı ve zordur.

Venüs Akrep Burcunda Ortaya Çıkan Etkiler

Sevgi ve yakınlaşmak, kişide derin bir savunmasız kalma ve kaybetme korkusuna neden olur. Her ne kadar karşısındakiyle derin bir yakınlaşma arzulasa da, acı çekme korkusuyla bunu yapamaz. Bu durumda sevginin ve yakınlaşmanın yerini, güç savaşı, kontrol ve manipülasyon alır.

Güzelliği, cinselliği, cazibeyi, parayı bir “güç” olarak görüp, bunlarla karşısındakini baştan çıkarmak ya da onu tehdit etmek, insanların zaaflarını tespit edip onları kendisine bağımlı kılmak, manipülatif davranışlarla, taktiklerle ve stratejilerle durumları, insanları kontrol etmeye çalışmak, saplantılı ve takıntılı bir bağlanma tarzı, aşırı kaynaşıklıktan (karşısındakini kendisinden ayrı biri olarak göremez) dolayı insanları kendi yollarına bırakamamak ve kendi dönüşümünden ziyade başkalarını veya koşulları değişmeye zorlamak söz konusu olabilir.

Bu “bırakamama” sürecinde, Venüs Akrep sadece kendi ‘karanlık’ yönleriyle, yani kendi kin, intikam, haset, kıskançlık ve değersizlik duygularıyla yüzleşerek bir dönüşüm sürecinden geçmekle kalmaz, karşısındaki insanın dönüşümü için de aynı süreçte bir katalizör görevi görür.

Olumlu Yaklaşım Nasıl Olmalı?

Venüs’ün burada sevgiyi ve doyumu hissedebilmesi, öncelikle kendi içindeki “karanlıklara” bakmasına ve onları dönüştürme cesareti göstermesine bağlıdır. Hayatındakileri sadece “iyi” ya da “kötü” diye kesin bir şekilde ayırmak yerine, yaşamın bu ikisinin birleşiminden oluştuğu bilinciyle, içindeki kötü diye yüzleşmek istemediği her türlü “pislikle” yüzleşmesi gerekir.

Bu yönleriyle yüzleşerek onları arıtabilir ve içindeki asıl cevheri çıkartıp sağlıklı bir şekilde kendisine ve hayatına katabilir. Akrep’teki Venüs bu dönüşümü bahsedildiği gibi tek başına yapmaz; bu dönüşüm tutkuyla bağlanılan ve kaynaşılan bir insan kanalıyla olur. Böylelikle içindeki kin, intikam, kıskançlık gibi duygularıyla yüzleşip bunları arıtabilir. İlişkilerde yaşanılan bu krizler, kayıplar ve kayıpları kabullenme (teslimiyet) süreci sonucunda kişi sevgi anlayışında ve özdeğer duygusunda da dönüşüm yaşayabilir.

Venüs akrep burcunda iken

 • Kriz yaşayanlara eşlik edilip dönüşüm süreçlerine yardım edilebilir
 • Toplum dışına itilmiş insanlarla ilgilenilebilir
 • Kötü yargılarla kenara atılan konularla ilgilenilebilir
 • Hayatın uzaklaşan insanlar ve konular hayatın içine çekilebilir

İnsanlar Venüs akrep burcunda iken gizliliği sevmesinin yanı sıra, üstü örtülü, gizli kapaklı, gizemli konuları derinlemesine araştırmayı ve bunlarla ilgili gerçekleri ortaya çıkarmayı da sevebilir.

Mars ve Pluto Konumları

Akrep’teki Venüs’ün geleneksel yöneticisi Mars, kendi yöneticisi olduğu Koç burcunda ilerlemeye devam ediyor; modern yöneticisi Pluto ise Oğlak burcunda. Venüs’ün bir su burcu olan Akrep’teki yolculuğu boyunca, bastırılan, bilinçdışında kalmış bir çok tema su yüzüne çıkabilir. Bu duygularla yüzleşmek, ilişkilerimize ve kendimize asıl gerçekleri görecek şekilde derinlemesine bakmak durumunda kalabiliriz.

Venüs akrep burcunda ilen yoğunluğun, hararetin ve tutkunun artmasıyla birlikte, güç savaşları, çatışmalar ve krizler artabilir.

 • Dürtüsellik,
 • aşırı uçlarda hareket etme eğilimi,
 • bencillik,
 • dayatmacılık,
 • zorlayıcılık,
 • öfke,
 • kavga,
 • kontrolcülük ve
 • obsesyon

gibi hem kendimize hem de etrafımıza zarar verebilecek temalara karşı dikkatli olmak gerekebilir.

Doğal akışında artık tamamlanması veya sonlanması gereken seylerin gidişatı hızlanabilir veya bunları tamamlamamıza ya da sonlandırmamıza neden olacak krizler yaşayabiliriz.

En çok değişime direndiğimiz ve kontrol etmeye çalıştığımız yerler nerelerse, özellikle bu alanlarda yaşayabileceğimiz deneyimler,

 • sevgiyle,
 • parayla,
 • sevdiğimiz şeylerle ve
 • ilişkilerle ilgili değer yargılarımızı

yeniden sorgulamamıza neden olabilir. Venüs, Akrep’te gücü sever, bu anlamda hayatımızdaki bizim için gücü veya güç kaynağını temsil ettiğini düşündüğümüz konular da gündemimize gelebilir. Akrep’in dönüşüm sürecinin amacı, miadını doldurmuş ve bize artık zarar veren şeyleri atarak arınmak, iyileşmek ve ruhsal/duygusal güce ulaşmaktır.

Bu transite verilecek en güzel yanıt da, bu sürece direnmekten ziyade aktif olarak dahil olmak, yani teslim olmak olabilir…

 

Venüs Akrep Burcunda

Astroloji Dergisi – Gözde Kara

Kaynaklar
*Astroloji Dersleri, Barış İlhan

Son Güncelleme 11 Mayıs 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ceyda dedi ki:

  Etki bende çok net oldu. Daha 21 kasıma girmeden “acaba artık bitse mi” demeye başladım. Bu yazıyı okumasam bu düşünceye kapılıp gidecektim. Yazıyı okuyunca birden eşine karşı taeifsiz bir sevgi doğdu. Gözde hanıma teşekkür ediyorum.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.