Venüs Akrep Burcunda, Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Venüs Akrep Burcunda Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Venüs Akrep Burcunda Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Venüs Akrep burcunda hayatımızı nasıl etkiler? Venüs Akrep burcunda olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?

Venüs ‘zararlı‘ pozisyonda olduğu Akrep burcuna giriyor ve 7 Ekim 2021‘e kadar bu konumdaki yolculuğunu sürdürecek. Venüs Akrep burcunda kendi kaynaklarından çok uzakta ve sürgünde gibidir; bu nedenle temsil ettiği sevgi, barış ve uyum gibi konuları ifade etmesi zorlaşır.

  • Kendisini doyurmayacak ve zarar verecek şeyleri ve insanları sever.
  • İlişki kurma tarzı tutkulu, yoğun, derin ve sahiplenicidir.
  • Yakınlaşmak ve kaynaşmak korkuya sebep olduğundan, sevgi bir ölüm kalım meselesi gibi yaşanır.

Derinden bir yakınlaşmayı ve kaynaşmayı arzular fakat aciz kalma, kontrolü kaybetme ve acı çekme korkusuyla ilişkilerinde durmadan güç savaşları verir. İlişkide gücü ve kontrolü elinde tutmak için, manipülatif yollara, taktiklere başvurabilir ve karşısındakinin zaaflarını belirleyip ihtiyaçlarını gidererek onu kendisine bağımlı kılabilir.

Venüs Akrep Burcunda Güç Oyunları

Kendi dönüşümünden ziyade, durmadan karşısındakini ve koşulları değişmeye zorlayabilir.

  • Sevgiyi ve cinselliği bir tehdit ya da bir güç gibi kullanmak,
  • cinsel cazibeyle baştan çıkarmak, haset, kin ve intikam duyguları,
  • çarpık bir sevgi anlayışı, sadistlik ve sekse takıntı söz konusu olabilir.

Bu güç oyunları, taktikler, stratejiler, manipülasyonlar ve aşırılıklar, kişinin sonuçta sevgiyi hiç hissedememesine, kendisini değersiz hissetmesine ve hayata güvenmemesine yol açar. Kaynaşık ve kendisini diğerinden ayırt edemeyen bir bilinç söz konusu olduğundan, bir insanı ya da bir durumu uzun bir süre saplantı haline getirerek ondan ayrılamayabilir.

Bırakmamak için verdiği güç savaşları artık işe yaramayıp bir ilişki bittiğinde bu durum da bir ölüm kalım meselesi haline gelebilir. Venüs’ün bu konumda yaşamın doğal döngülerini (yaşam-ölüm), kayıplarını kabullenmesi ve insanları kontrol etmeye çalışmadan kendi yollarına bırakabilmesi gereklidir. Bu şekilde kendi ruhsal gücüne de kavuşabilir.

İyi ve Kötü Olanla Yüzleşme

Bu konumdaki Venüs’ün sevgiyi ve doyumu hissedebilmesi için, öncelikle kendi içindeki “karanlıklara” bakması ve onları dönüştürme cesareti göstermesi gerekir.

Hayatındakileri sadece “iyi” ya da “kötü” diye kesin bir şekilde ayırmak yerine, yaşamın bu ikisinin birleşiminden oluştuğu bilinciyle, içindeki “kötü” diye yüzleşmek istemediği her türlü “pislikle” ve “karanlıkla” yüzleşmesi gerekir.

Bu yönleriyle yüzleşerek onları arıtabilir ve içindeki asıl cevheri çıkartıp sağlıklı bir şekilde kendisine ve hayatına katabilir. Akrep’teki Venüs bu dönüşümü tek başına yapmaz; bu dönüşüm tutkuyla bağlanılan ve kaynaşılan bir insan kanalıyla olacaktır.

Böylelikle içindeki kin, intikam, kıskançlık gibi duygularıyla yüzleşip bunları arıtabilir. İlişkilerde yaşanılan bu krizler, kayıplar ve kayıpları kabullenme (teslimiyet) süreci sonucunda kişi sevgi anlayışında ve öz-değer duygusunda da dönüşüm yaşayabilir.

Venüs bu konumda krizli ilişkilerle dönüşür, başkalarına da bu anlamda katalizör olur. Herkese kriz zamanlarında eşlik edebilir. Başkalarının dışladığı, toplum dışına itilmiş insanlarla ilgilenebilir ve onların da krizlerine eşlik edip dönüşüm süreçlerine ortak olabilir.

Diğerlerinin kötü diye bir kenara attığı, kimsenin uğraşmak istemediği konularla uğraşabilir ve bu atılanları arıtıp tekrar hayata katabilir. Gizliliği sevmesinin yanı sıra, üstü örtülü, gizli kapaklı, gizemli konuları derinlemesine araştırmayı ve bunlarla ilgili gerçekleri ortaya çıkarmayı da sevebilir.

Mars Başak, Pluto Oğlak Burcunda

Akrep’teki Venüs’ün geleneksel düzenleyicisi Mars, 15 Eylül’e kadar Başak’ta ilerliyor ve sonrasında ‘zararlı‘ konumda olduğu Terazi burcuna geçiyor. Yaklaşık 5 gün, ilgimizi, düzeltmek, toparlamak veya iyileştirmek istediğimiz konulara yöneltebiliriz; yaşamımızdaki maddi/manevi problemleri çözmek ve aksaklıkları gidermek için gereken konsantrasyona ve beceriye sahibiz.

15 Eylül itibariyle Mars’ın Terazi’ye geçmesiyle birlikte, bu iki gezegen arasında “karşılıklı ağırlama” olacak. Modern düzenleyici Pluto ise Oğlak burcunda. Venüs’ün Akrep’teki yolculuğu esnasında, uzun süredir bastırılan kin, intikam, haset gibi duygularla yüzleşmek, bunları arıtmak, ilişkilerimize ve kendimize “asıl gerçekleri” görecek şekilde derinlemesine bakmak durumunda kalabiliriz.

Yaşayacağımız krizler, artık gözardı etmeyi bırakıp çözmemiz gereken durumlara, iyileştirmemiz gereken yanlarımıza veya artık hayatımızda görevini sonlandırıp gidecek unsurlara işaret edebilir.

Kontrolü kaybetme korkusuyla güç savaşlarına girmekten ziyade, daha objektif ve adil bir yaklaşımda olmak, kendimizi de zihinsel ve ruhsal anlamda özgürleştirmemizde bize yardımcı olabilir.

Bazı şeylerin değiştiğini ya da bittiğini kabullenmek, güçlenmemize ve yenilenmemize olanak sağlayacaktır. Böylelikle dikkatimizi ve enerjimizi gerçek anlamda ilgilenmemiz gereken konulara yoğunlaştırabiliriz. Özellikle sevgi, öz-değer duygumuz ya da hayatımızda değer verdiğimiz şeyler konusunda bir dönüşüm ve yenilenme süreci söz konusu olabilir.

Neyi/kimi sevdiğimiz, neye/kime değer verdiğimiz, bu sevdiğimiz veya değer verdiklerimizin bize zarar verip vermediği ve nelerin arıtılması ya da hayatımızdan atılması gerektiği gibi konulara oldukça yoğunlaşacağımız bir dönemden geçebiliriz…

 

Astroloji Dergisi/Gözde Kara

Kaynaklar
*Astroloji Dersleri, Barış İlhan

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.