Satürn ve Jüpiter Kova Burcunda Büyük Değişimin Başlangıcı

Satürn ve Jüpiter Kova Burcunda Büyük Değişimin Başlangıcı

Satürn ve Jüpiter Kova Burcunda Büyük Değişimin Başlangıcı

Satürn ve Jüpiter Kova Burcunda Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

Havai Olan Her şey
Barış İlhan

21 Aralık’ta, Kış Soltistinde Satürn’le Jupiter Kova burcunun girişinde buluşacaklar. Bu kavuşumun Gündönümüne denk gelişi ve iki gezegenin aynı deklinasyonda, yani göksel ekvatordan aynı uzaklıkta olmaları ender görülen bir durum olduğu için ilgi çekiyor. İzleyebilenler bu ikisini bir yıldız gibi görecekler. Şimdi bunun üstüne hikayeler yazılıyor, peki gerçekten bir anlamı var mı? Evet var, iki gezegenin aynı deklinasyonda olmaları kavuşumun gücünü arttırır. Asıl o zaman kavuşmuş, daha doğrusu bir olmuş sayılırlar.

Zamanı İşaretleyenler

Uranüs, Neptün ve Pluto bulunmadan önce Jüpiter ve Satürn “Zamanı İşaretleyenler” olarak bilinirdi. Her ikisi de toplumsal gezegenlerdir ve bunların gökyüzünde yanyana gelmeleri, yani kavuşumları dünyada yeni bir sayfanın açılmakta olduğuna işaret eder. Büyük Kavuşumları, yani aynı burçta ve derecede biraraya gelmeleri arasında yaklaşık 800 yıl vardır ve bu kavuşum büyük bir döngüyü gösterir. Bu 800 yıl içinde ortalama 200 yılda bir element değişir. Bunun dışında daha kısa süreli kavuşum döngüleri yaşanır. Bunun en basiti 20 yıl sonra bir başka burçta yanyana gelmeleridir. Yaklaşık her 10 yılda bir de hasat zamanı denebilecek bir karşıtlık yaşanır. Bu döngüler içiçe geçer ve onları yorumlamak hüner ister.

Satürn-Jüpiter döngüsü çağlar boyunca sosyal yapıları, ekonomiyi, siyaseti, bilimi, sanatı, doğal afetleri, dünyevi her şeyi, dolayısıyla tarihi şekillendiren döngü olarak kabul edilmiştir. Günümüzde de özellikle parasal açıdan çok önemlidir. Çünkü bundan önceki büyük döngü toprak elementi döngüsüydü ve bu ikili son olarak 2000 yılında Boğa (para) burcunda yanyana gelerek kavuşum yaptılar. Boğa yeryüzünü, parayı, yeryüzünün kaynaklarını simgeler.

O günden bu yana yaşanan ekonomik krizler aşikar. O kavuşum özellikle Türkiye’de ciddi bir ekonomik kriz olarak yaşandı ve bu krizin ardından para ile ilişkimiz bütünüyle değişti. Şimdi o döngü kapanıp yeni bir döngü başlarken yine ciddi bir ekonomik krize, bu defa salgının eşlik ettiğini görüyoruz.

2000 Yılında Başlayan Döngü

Yılın başından beri bu ikili Oğlak burcunda (iktidarlar, büyük şirketler) Pluto ve Mars ile birleşerek daha da büyük bir öykü yarattılar. 2000’de başlayan döngü 11 Eylül, Amerika’nın Afganistan’a, Irak’a girişi, Arap Baharı, Orta Doğu’nun karışması, yeryüzünün kaynaklarının paylaşımının terörle savaş olarak lanse edilmesi, Suriye’de iç savaş, bu savaşa Rusya’nın ve Türkiye’nin müdahil olması, hatta Orta Doğu’yu yönetme planlarının yüze göze bulaşması ile son buluyor.

2020 başında Oğlak burcundaki kavuşumlarla dünyada iktidar modelleri sarsılıyor, kapitalizm sonlanıyor, sonlanırken dünyayı ve insanları kendi girdabına sokuyor, dünyanın dört köşesinde ırkçılık, faşizm ve diktatörlükler halkları baskılıyor veya ülkeleri ikiye bölüyor. Karşılıklar, çatışmalar yaşanıyor.

Dünya giderek ısınıyor, su kaynakları azalıyor, bazı ülkeler çölleşiyor, bazıları su altında kalıyor, hortumlar, seller, yangınlar büyük tahribatlara neden oluyor. Dünyanın akciğerleri olan Amazonlar yanıyor, yok ediliyor. Özetle, Satürn-Jüpiter ikilisi Toprak elementindeki döngüyü sona erdirirken arkalarında büyük bir harabe bırakıp Hava elementine ilerliyorlar. Havadaki kavuşumlar ikiyüz yıl sürecek ve sonra Suya geçecekler.

Terazi’deki Kavuşum

Şimdiki kavuşumla hava elementinde yeni bir döngü başlatacaklarını söylüyoruz, ancak 1980 yılında hava grubundan Terazi’de buluştuklarını belirtmek gerekir. Buna rağmen hava döngüsü şimdi Kova’daki kavuşumla başlıyor. Element döngülerinin değişim noktalarında böyle bir ‘hazırlık kavuşumu’ oluyor. Belki de arkada bırakılan şeyin bir harabe olup olmaması bu kavuşumun iyi kavranıp gereğinin yapılmasına bağlıdır. Şimdiki tahribata baktığımızda, 1980’de Terazi burcundaki kavuşumun mesajının iyi anlaşılamadığını görüyoruz.

Terazi adalet, hakkaniyet, ölçülülük, ılımlılık, denge ve uzlaşı ile ilgili bir burçtur. Barışı simgelediği düşünülür, ama aslında adalet, eşitlik için mücadeleyi gösterir. Olumsuz yönüyle mücadele savaşa dönüşür. Nitekim 1980’den 2000’e kadar süren Terazi dönemi Pluto’nun da işin içine girmesi nedeniyle, Irak-İran savaşı, Körfez savaşı, Afganistan savaşı gibi önemli savaşlarla doludur. Bu savaşların neden oldukları da 2000 yılındaki kavuşumdan sonra yaşanmıştır.

Örneğin 1979’daki Afganistan savaşı esnasında eğitilen mücahitler daha sonra Amerika’yı vurmuşlar bunun sonucunda Amerika Irak’a girmiştir. Orta Doğunun petrolleri üzerindeki savaş ve bu savaşlar için üretilen silah sanayisinin cazibesi sürmektedir. İnsanların bitiremediği savaşları Covid 19 şimdilik frenleyebilmiş durumdadır.

Havai Olan Her şey

Satürn ile Jüpiter’in hava elementindeki yolculukları işte böyle bir atmosferde başlıyor. Hava haberleşme ağları, iletişim, bilim, teknoloji, havayolları, havai olan her şey demektir. Bu defa gündemde insansız hava araçlarını, siber saldırıları, Elon Musk’ın havacılık teknolojisi üreticisi ve uzay taşımacılığı hizmetleri şirketi SpaceX’i görüyoruz. Önümüzdeki dönemin hayatımızı bütünüyle değiştirecek teknolojik yeniliklerle dolu olacağı aşikar.

Hava elementine hava yoluyla bulaşan bir salgın hastalıkla giriyoruz. Mart ayında hastalık ilk duyulduğunda Satürn de ilk defa Kova burcunda girmişti. O sırada Amerika’da siber saldırıların başladığı da 13 Aralık’ta duyuruldu. Buna göre SolarWinds’in Orion platformu kullanılarak ağlara sekiz ay boyunca sızılmış. Bunun siber güvenlikten az da olsa anlayan hemen herkesin uykularını kaçırtabilecek, ucu nükleer santrallerden, nükleer silahlara, velhasıl her tür gizli bilgiye uzanan cinsten son dönemlerin en önemli krizi olduğu söyleniyor.

Hastalık konusuna dönersek, 1980’de Terazi’deki (hava) kavuşumun Aids/HIV hastalığına, 491-690 yılları arasındaki hava kavuşumlarının tarihin en büyük salgınlarından olan Justinianus Veba Salgınına, 1226-1425 yılları arasındaki hava kavuşumlarının insanlık tarihinde kaydedilen en ölümcül salgın olan Kara Vebaya denk geldiğini görüyoruz. Her hava elementi dönemine milyonlarca insanın öldüğü bir önemli salgın düşüyor.

Bu hava döneminin salgını Covid 19 mu? Şimdilik aşının bulunmuş olması 2021 yılında bu salgının kontrol altına alınabileceğini düşündürmekle birlikte, iki gezegen kavuşmak üzereyken İngiltere’den virüsün mutasyona uğradığı ve bu türün çok daha hızlı yayıldığı haberlerinin gelmesi düşündürücü. Biz yine de bu salgının aşı ile kontrol altına alınabileceğini düşünelim. Ancak, hava elementindeki 200 yıllık dönemde ölümcül bir salgın ihtimalini unutmayalım.

Kova Burcu ve Etkisi

Satürn ile Jüpiter Kova’da buluştuklarına göre onu biraz tanıyalım. Kova katılaşmış yapıları yarıp geçecek, icatları ve buluşlarıyla sosyal iyileşmeyi, devletin, medeniyetin modernleşmesini ve yapıcı bir şekilde gelişmesini sağlayacak, insanlığı yeniden biçimlendirecek teorileri geliştirecek ve elektronik, teknolojik yeniliklerle insanlığa katkıda bulunacak bir arketiptir. Kova burcu zamanında mevsim hala soğuktur, ancak günler daha uzamış, güneşin ışığı daha da güçlenmiştir.

Bu güçlenme ilkbahar ekinoksunda yeni bir hayat başlatacak olsa da yeryüzünde henüz bir biçime kavuşmamıştır. Oğlak’ın soğuk ve kuru doğasıyla buz tutmuş tabiat, Kova’nın sıcak ve nemli doğasıyla aşağıda kıpırdanmaya, yeraltında filizlenmeye başlamıştır. Oğlak sürecindeki kayıpların ardından artık geçerliğini yitirmiş olan düzenlere alternatif yaratma ve yeni bir oluşum tasarlama zamanı gelmiştir.

Mevcut düzenlere muhalefet nasıl olmalı? Yıkılan düzenlerin yerini nasıl bir model almalı? İnsanlığı kucaklayacak sistemler nasıl oluşturulmalı? Bu konular önümüzdeki dönemde bol bol tartışılacak konular. Bu süreç biraz uzun sürecek. Çünkü yol üzerinde önce Satürn-Uranüs karesi deneyimlenecek.

Yakında bunu da konuşacağız..

Astroloji Dergisi
Barış İlhan

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.