Merkür Venüs Kavuşumu

Merkür Venüs Kavuşumu

Merkür Venüs Kavuşumu

Merkür Venüs kavuşumu ile ortaya çıkan etkiler, Merkür Venüs kavuşumu hayatımızı nasıl etkiler?

29 Aralık tarihinde Merkür, 24° 21´ Oğlak burcunda Venüs ile kavuştu. Merkür’ün durağan olması nedeniyle ifade ettikleri oldukça vurgulu. Bu kavuşum ile barış ulaşılması gereken bir hedef olarak görülebilir ve bunun için sorumluluk almaya iştah duyulabilir.

Barış, sevgi ve uyum olarak nitelendirdiğimiz şeylere zihnin de odaklanması ile net ve keskin ifadelerle, pragmatik bir düşünce tarzıyla, görev bilinci ve sorumlulukla, iştah duyduğumuz konular değerlendirilebilir. Ancak Merkür’ün geri hareketiyle birlikte uzun vadeli hedeflerimizi tekrar gözden geçirebilir ve üzerinde derinlemesine düşünülebiliriz. Bu süreçte barış ve huzurun sağlanması için adım adım nelerin gerçekleştirilmesi gerektiği ve bu uğurda nelerin başarılması gerektiği konusu sorgulanabilir.

Venüs Oğlak Burcunda

Venüs Oğlak burcundayken geçerliliği ispatlanmış, güvenli, geleneksel, toplumsal olan yapılara ve kurallara değer verilirken, Pluto’nun bu kavuşuma eşlik etmesi ile belki de bazı düşünce modellerinin vadesini doldurduğunu idrak edebilir veya huzur ve barış için otorite ile güç savaşına girmeyi kafamızda tartabilir ya da sorumluluklarımızın zihnimizde oluşturduğu ezici gücün farkına varabiliriz. Maddi güvence, istikrar ve başarıya duyduğumuz çekim ile zihnimiz kendi hayatımızın otoritesi olmaya odaklanabilir ve uzun vadeli planlarımızı buna göre şekillendirebiliriz.

Özellikle Merkür’ün geri hareketi nedeniyle 18 Ocak’a kadar bitmemiş işleri tamamlamak için uygun bir dönem olabilir. Bu süreçte uzun vadeli hedeflerimiz kadar hedefe giden yolda üstlendiğimiz ve/veya üstlenebileceğimiz olası sorumluluklarımızı gözden geçirebilir ve belki sınırlarımızın ayırdına varabiliriz. Ancak barış ve uyum için sorumluluk üstlenmek kadar sorumluluk delege edebilmenin de bir güç gerektirdiğini dolayısıyla kontrolü elde tutmanın ölçüsünü hatırlamakta fayda olabilir.

Bir başka deyişle, maddi güvence ve statünün bize ne ifade ettiğini ve kendi hayatımızın otoritesi olmak için, kurduğumuz ilişkilerde aslında nelerin sorumluluğunu üstlenmemiz/üstlenmememiz gerektiğini içsel olarak sorgulayacağımız bir dönem olabilir. Uzun soluklu hedeflerimizi, istikrar ve güvenlik için bu ilişkilerimizi yeniden gözden geçirmek ve bu unsurlara göre bağ kurabilmek için çaba sarfetmek gerekebilir.

Yeni yıla gireceğimiz bugünlerde, uzun vadeli hedeflerimizi düşünebilir ve hayatımıza çekmek istediğimiz şeyler için kendimize uygun bir strateji belirleyebiliriz.

 

Astroloji Dergisi – Deniz Bayraktar Bural
Kaynakça: İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004

Son Güncelleme 30 Aralık 2022 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.