Merkür Uranüs Karşıt Açısı ve Etkileri

Merkür Uranüs Karşıt Açısı ve Etkileri

Merkür Uranüs Karşıt Açısı ve Etkileri

Merkür Uranüs karşıt açısı nasıl etkiler?

Merkür akıl, iletişim, konuşma yazma, algılama, öğrenme, zeka ve analitik ve mantıklı düşünme fonksiyonudur. Uranüs ise ani değişikliklerin gezegenidir. Elektrik enerjisi ile ifade edilir. Aniden şimşek gibi gelen düşünceler, birden bire içe doğan bilgileri, normların dışına çıkmayı, sürprizleri, şokları ve felci simgeler. Bireyselleşme ve bilinenden özgürleşme prensibidir. Bu iki gezegen arasında oluşan karşıt açı, her iki fonksiyon arasında rekabeti ve birbirlerinin gücünü sınamayı ifade eder.

Karşıtlık; iki enerji arasında gidip gelmeyi, tahterevalli gibi denge kurmayı yani bu iki fonksiyonun birlikte ve bütünleyici şekilde kullanılmasını gerektirir.

Uranüs Boğa’da kişinin kendine özgü maddesel ve değer anlayışını oluşturması ile ilgilidir. Kendi yeteneklerine uygun para kazanma ve özgün kaynaklar yaratabilme güdüsü veya zorunluluğu ortaya çıkabilir. Hayatın tadını çıkarma, şükran duygusu geliştirmek için farklı arayışları ifade eder. Yerleşik değerlere karşı çıkarken yerine yenisini koyamamak bu nedenle değer karmaşası görülebilir. Sırf isyan etmek için değerleri reddetme, dolayısıyla değerlerin hayattaki önemini kavrayamamak bir başka sonucu olabilir.

Merkür Akrep

Merkür Akrep’te görünenin gerisindeki bilgiye ulaşmak ve onu açığa çıkarmak peşindedir. Sezgisel ve bilinenin ötesine giderek mevzunun derinliklerine nüfuz edebilen, araştırmaya ve sondaja yönelik bir akıldır.

Olumlu yönüyle; akıl kişinin kötü diye niteleyerek bastırdığı yönlerini algılayıp dönüştürmesi için kullanılabilir. Bu deneyim ile başkalarının dönüşümüne eşlik edilebilir. Gölge yönüyle başkalarını manipüle etmeye, düşüncelerini değiştirmeye çalışmak görülebilir. Kafasını bir konuya takma, onu saplantı haline getirme özelliği; kin, nefret, intikam düşünceleri üretmesine neden olabilir.

Bu sürecin sabit burçlar Boğa – Akrep aksında yaşanması bağlılık ve arzuların; yapıcı veya yıkıcı, sakinlik veya duygu fırtınaları, statüko veya krizler ile seks veya tabular karşıtlığı arasında yaşanmasını ifade eder. Boğa ve Akrep burçlarının yöneticileri olan Venüs ve Mars arasındaki kare açı bu karşıtlığın etkisini artırabilir. Ayrıca her iki gezegenin dispozitor konumda bulunan Oğlak burcundaki Satürn tarafından yönlendirilmesi sınırlar ve engeller ile ilgili deneyimin bu süreçte baskın bir şekilde hissedileceğini gösterir. Satürn ciddi, disiplinli ve gerçekçi olarak akıl ve bireyselliğin arasındaki etkileşimin yaşanmasını talep edecektir.

Merkür Uranüs Karşıt Açısı ve Etkileri “Bireyselleşme”

Bu açının olumsuz kullanımında, düşünce tarzı ve bireyselleşme arasında çatışmayı gösterir. Düşüncelerin dikkate alınmadığı hissi oluşturabilir ve bu durum öfkeye veya saldırganlığa sebep olabilir. Kendi fikirlerinden emin ve başkasının onaylamasına ihtiyaç duymayan ben farklı ve özelim duygusu görülebilir. Tartışmacı bir üslup ve yüzleşilmesi gereken gerçeğin ortaya saçılması ihtiyacı duyulur. Sözler aklın hızına yetişemiyor gibidir. Konuşurken tekleme veya kopuk, gerilimli, küstah bir tarz görülebilir. Kazalar, bir türlü gevşeyememe hali oluşabilir. Uygulanamayacak teorilerin savunulması veya düşüncede karmaşa yaşanabilir.

Olumlu kullanıldığında ise; fikirlere, düşüncelere farklı yepyeni bir bakış açısı geliştirebilirsiniz. Ani birdenbire gelen bilgiler ile düşüncelerin değişmesi veya ufkun genişlemesi görülebilir. Düşünceler, sözler sezgisel olarak ortaya çıkıyor gibidir. Özgün fikirler, ani kavrayışlar, benzersiz bir iletişim veya gerçeği söyleme dürtüsü baskındır. Hiç akla gelmeyen daha önce yapılmamış bir şeyleri başlatabilme ve insanlara iletebilme, bencillikten uzak daha insancıl ve farklı bir tarzda kişiselliğini ifade edebilmek de bu açının sonucudur.

 

Astroloji Dergisi

Asuman Adıbelli

www.astrolojidergisi.com

Son Güncelleme 23 Mart 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.