Merkür Pluto Karesi

Merkür Pluto Karesi

Merkür Pluto Karesi

Merkür Pluto karesi bizleri nasıl etkileyecek? Olumsuz etkileri neler ve bu etkilere karşı nasıl hareket etmemiz gerekir?

Bugün Terazi burcundaki Merkür ve Oğlak burcundaki Pluto arasında zorlayıcı bir kare açı kesinleşiyor. Açının etkili olacağı birkaç gün boyunca takıntılarımız, bir şeyleri net algılamamızı engelleyebilir ve düşüncelerde güç savaşları yaşayabiliriz.

Zihnimiz ve düşüncelerimiz; saplantılı, iğneleyici, keskin, ketum, kurnaz, sürekli mücadele eden bir tarza bürünebilir.

Her şeyin derinindekini kaba ve düşüncesiz şekilde sondajlamaya çalışabiliriz. Ve ortaya çıkanı acımasızca ortalığa döküp, söylemenin neticesinde kriz içeren durumlar deneyimleyebiliriz. Stratejik ve taktiksel düşünmeye yatkın oluruz. Bastırılan düşüncelerimiz yıkıcı bir şekilde ortaya çıkabilir. Ve sırların aleyhte kullanılması söz konusu olabilir.

Merkür Terazi, Pluto Oğlak Burcunda

Merkür Terazi Burcunda iken zihinsel yetilerimizi entelektüel tarafsızlıkla birleştirmeye yatkın oluruz. Bilgi alışverişini önemseriz. Bir karar almadan önce herkesin fikrini öğrenmeye çalışırız. Farklı görüşleri ve meselelerin iki yüzünü anlamaya yönelik biçimde konulara yaklaşırız. İletişimde adil ve eşitlikçi davranır ve karşı tarafın da böyle davranmasını bekleriz.

Karşımızdakinin düşüncelerini önceler ve hatta uyumu muhafaza etmek isteğiyle düşüncelerimizi geri plana atabiliriz. Pluto Oğlak burcundayken imtiyaz, statü ve mükemmellik için duyulan yoğun baskıyı sembolize eder.

Zirveye çıkmak, kontrolü ele geçirmek ve saygı görmek en önemli öncelikleridir. Daha fazlasını yapmak, daha fazlasını başarmak ve daha iyisi olmak için gayret göstermek ihtirası taşır.

Oğlak Burcu gelenekseldir. Otoriteyi ve toplum kurallarını simgeler. Pluto ise güç ve acizlik deneyimlerini, nüfuz etme, dönüşüm, arınma, kontrol altında tutma ve ölüm temalarını temsil eder.

Oğlak’taki Pluto, kendini gerçekleştirme, kendi hayatının otoritesi olma, iş hayatında ve sosyal statü alanında dersler yaşamak ve dönüşüm sürecini gösterir.

Terazi’deki Merkür ve Oğlak’taki Pluto gibi iki zıt enerji sert açıyla temas ettiğinde düşüncelerimize duygusal olarak bağlanırız ve fikirlerimizle ilgili objektifliğimizi kaybetmeye meyilli oluruz. Dik kafalı davranabiliriz. Tartışmalara kolayca çekilebilir, entelektüel güç savaşlarına girişebiliriz. Daha inatçı oluruz. Terazi’deki Merkür’ün uzlaşmacı tavrına ters hareketler sergileyebiliriz. Bu da içsel çelişkiler yaşamamıza neden olur.

Merkür Pluto Karesi Baskı, Kontrol ve Şüphe

Ay, Güneş ve Venüs’ün Akrep burcundaki konumları da başkalarına müdahale eden, daha kontrolcü, baskıcı, şüpheci ve krizlere neden olacak tarzda davranmamızı kolaylaştırabilir. Hassasiyetten yoksun ve ölçüsüz fikirlerimiz sonucunda ilişkilerimiz zayıflayabilir, örselenebilir. Sözlerimizle başkalarını manipüle etmeye, onlar üzerinde ezici olmaya çalışabiliriz.

Herkesin, bizimle hem fikir olmasını isteyebilir ve bunun için ikna etmeye çabalayabiliriz. Eleştiriye karşı tahammülsüz ve aşırı hassas olabiliriz. Günün erken saatlerinde Merkür’ün Mars’la kurduğu akıcı üçgen açı da alıngan, sinirli ve gergin hissetmemize ve olayların hızla ve şiddetle büyümesine neden olabilir. Ve başkalarını eleştirmeye açık olabiliriz.

Olumsuz Etkilere Karşı Nasıl Hareket Etmeli?

Merkür Pluto karesi ile ortaya çıkan olumsuz etkilere karşı nasıl hareket etmemiz gerekir?

Bu durumda sakinliğimizi ve soğuk kanlılığımızı koruyabilmek son derece önemlidir. Buna karşın, dinlenmek ve rahatlatıcı faaliyetlerle meşgul olmak bize yardımcı olabilir. Ayrıca strese ve aşırı çalışmaya karşı kendimizi korumak da faydalı olacaktır. Her türlü olumsuz ortam ve koşuldan uzak durmak iyi olur. Var olan kaygılarımız, sorunlarımız ve fobilerimizin yoğunlaştığını hissedebiliriz.

Kendimizi beklenmedik bir krizin içinde bulabiliriz. Ve kendimizi ifade etmek için ne kadar uğraşırsak uğraşalım, yanlış anlaşıldığımızı veya yalnız bırakıldığımızı düşünebiliriz. Saplantılı fikirlere kapılmaya müsait olduğumuz bugünlerde hayatın tüm alanlarında açık fikirli olabilmek çok önem kazanır.

Eğitim, eğitmenler, iletişim ve basınla ilgili alanlarda sorunlar ve haksızlıklar yaşanabilir. Mümkünse iş görüşmelerini ve imzalanacak sözleşmeleri birkaç gün ertelemek yararlı olur. Merkür’ün temsil ettiği diğer bir alan olan trafikte ve yolculuklar esnasında da sorunlar ve ağır kazalar meydana gelebilir.

Riskli alanlardan, hassasiyetimizi ve sinirlerimizi kötü etkileyebilecek yerlerden bir süreliğine uzak kalmak iyi olur. Bununla birlikte elektronik cihazlar ile özellikle tv, radyo, internet ve sosyal medya mecralarıyla ilgili arıza ve problemler ortaya çıkabilir. Terazi burcu hak, hukuk ve adalet temalarıyla ilişkili olduğundan, bu konularla ilgili de baskılayıcı karar ve haberlere şâhit olabiliriz.

Ruhsal Derinlik ve İlgi

Diğer taraftan bugünlerde metafizik, astroloji ve okült konulara ilgimiz artabilir. Yaşamın gizemli yönlerini merak edebiliriz.

Bu yaklaşımı olumlu kullanırsak, varlığımızın iç boyutlarıyla temasa geçebilir ve onlar üzerinde daha fazla kontrol sağlayabilir ve farkındalık geliştirebiliriz. Hepimizin en yüksek hayrına tezahür etmesini dilerim.

 

Astroloji Dergisi / Yazan: Işık Canan Kaya

Kaynakça:
Astroloji Dersleri, Barış İlhan
Astrolojide Açılar, Sue Tompkins
Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, Hajo Banzhaf-Anna Haebler

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.