Merkür Jüpiter Karşıt Açısı Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Merkür Jüpiter Karşıt Açısı Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Merkür Jüpiter Karşıt Açısı Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Merkür jüpiter karşıt açısı hayatımızı, bakış açılarımızı, bilgi ve inançlarımızı nasıl etkiler?

30 Temmuz Perşembe, zihnin gezegeni Merkür inancın gezegeni Jüpiter arasında meydan okuyucu bir karşıt açı gerçekleşiyor. Merkür Jüpiter Karşıt Açısı, bilgi ile inancın karşı karşıya geldiğini gösterir. Akıl, mantık ve rasyonel düşünce yapısı ile inanmak, iman etmek çatışır. Bilim ile din zıtlaşır. Seküler dünya görüşü ile teokratik zihniyet çarpışır.

Bir tarafta, katı kanaatler ve kutsal kabul edilen dogmalar, tam karşısında bilgi toplamak, düşünmek ve sorgulamak eylemleri iki kutup meydana getirir. İnanmak (Jüpiter) ve düşünmek (Merkür) tanım gereği diyalog kuramayan, bu sebeple sağlıklı bir sentez meydana getirmeyen iki “episteme”dir, yani bilme biçimidir. Bu iki kavram tam karşı karşıya geldiğinde bunları bir şekilde sağlıklı bir ilişkiye sokmak, bütünlemek ve erdemli bir ifade biçimi geliştirmek gerekir. Peki bu nasıl olacak?

Türkçe ’de bu iki prensibin sağlıksız tezahürü için çok güzel bir deyim var: “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak.” Aynı şekilde, Fransız düşünür Rabelais’nin “Vicdan olmadan yapılan bilim sadece ruhun tahribatıdır.” sözü, anlam (Jüpiter) arayışında olmayan bilginin (Merkür) gölgelerini çarpıcı bir şekilde ortaya koyar. İlk söz bilgi, data, veri, tarafsız araştırma ve enformasyon (Merkür) olmadan erişilen kanaatin (Jüpiter) yanlış bir kanaat olacağını vurgular. İkinci söz ise, sadece daha çok bilgi elde etmek için şehvetle bilgi biriktirme eyleminin; anlam, vidan ve bilinç tarafından rehberlik edilmediği takdirde insana büyük bir yıkım getireceğinin altını çizer.

Bunun en dehşet verici örneği 18. yüzyıl aydınlanma akımının (Merkür), 20. yüzyılın ortasında eugenics (saf-gencilik), Sosyal Darwinizm ve Nazi ideolojisine yerini bırakmasıdır. Bilgi, rasyonel akıl ve bilim (Merkür) mutlaka anlam (Jüpiter) tarafından yönlendirilmelidir. İnanç, felsefe, etik değerler, prensipler, anlam, idrak ve irfan (Jüpiter), bilgi toplama eyleminin (Merkür) pusulası olmalıdır.

Etkilere Karşı Olumlu Tutumlar

Merkür Jüpiter karşıt açısı için verilecek sağlıklı cevap, bilgi toplama eylemiyle anlam arayışını birleştirmektir. Hem küçük parçacıkları, bilgileri, datayı, veriyi ve enformasyonu (Merkür) biriktirmek, hem de büyük resmi görmek (Jüpiter) gerekir. Böylece geniş (Jüpiter) düşünmek (Merkür) mümkün olur. Yüksek bilgi, felsefe, edebiyat, kültür, ilahiyat gibi alanlarda bilgi toplama, eleştirme, sorgulama eylemiyle bilgece kanaatlere varılır. Çok yüksek bir öğrenme yeteneği, bu bilgiye ve anlama erişmeyi mümkün kılar. Geniş (Jüpiter) bir kavrama (Merkür) yetisi geliştirilir.

Bunlar başarılamadığında, gölge ifadede bildiğini zannetmek, bilgin pozuna girmek ve çokbilmişlik tehlikesi söz konusudur. Bu Socrates’in bahsettiği üç bilme durumundan en tehlikelisidir. Socrates, cahil olan ve cahil olduğunun farkında olan kişiye erdem atfeder. Aynı şekilde gerçekten bir konuya vakıf olan bilge kişiye de erdem atfeder. Ancak en aşağılık durum olarak yarım bilgi sahibi olup, bilmediği şeylerin farkında olmayan, her şeyi bildiğini zanneden ve bol keseden atıp-tutan kişinin durumunu niteler.

Yarım bilgiye sahip, sahte bilginler insanlık için en tehlikeli durumdur. Bu sebeple Socrates’in tarihe geçen “Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir” sözü, bilim adamının idrakini, irfanını, tevâzusunu ve haddini bilme erdemini ortaya koyar.

Merkür-Jüpiter karşıt açı yaptığında, bahsedilen gölge tezahürlere düşmemek için Socrates’in sözünü içselleştirmek faydalı olacaktır.

Merkür Jüpiter Karşıt Açısı 20 derece Yengeç-Oğlak ekseninde gerçekleştirecek. Doğum Haritanızda bu eksen hangi evlerde? 20 derece Yengeç-Oğlak’ta gezegeniniz var mı? Bu gezegenler hangi evlerinizi yönetiyor? Bu bahsedilen yerleşimler, yazıdaki bilgi-inanç çatışmasını alacaklar.

 

Astroloji Dergisi – Yazan: Efe Erten

Kaynakça
Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999
İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004
Tompkins, Sue, Astrolojide Açılar: Horoskopta Gezegensel İlişkileri Anlama Rehberi, Barış İlhan Yayınevi, 2008

Son Güncelleme 15 Şubat 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.