Merkür Başak Burcunda, Merkür Başakta Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Merkür Başak Burcunda

Merkür Başak Burcunda, Merkür Başakta Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Merkür başak burcunda iken yaşantımız ve iletişimimiz nasıl etkilenir? Merkür başak burcunda olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?

Merkür hem yöneticisi hem de yüceldiği bir pozisyonda olduğu Başak’a girdi ve 30 Ağustos 2021’e kadar buradaki yolculuğunu sürdürecek. Bu konumda Merkür,

 • somut,
 • uygulamacı,
 • metodik,
 • sistemli ve
 • analitiktir.

Merkür Başak Burcunda Olumlu Etkileri

Bir konuyu / problemi detaylı bir şekilde ele alır ve analiz eder. Bilgiyi pratik, işlevsel olarak kullanmak üzere yararlı ve yararsız olarak ayrıştırma ve farklı bilgiler arasında koordinasyon kurabilme kapasitesi söz konusudur.

Akıl, bütünün hizmetine ve yararına yönelik olarak, bir düzen kurmak, bir sistemin içerisindeki aksaklıkları tespit edip onu düzeltmek, onu kusursuzlaştırmak üzere çözümler bulur ve o sistemin bütününün sağlığını muhafaza eder.

Psikolojik açıdan da kişi kendi hatalarını da düzelterek kendi yeteneklerini kusursuzlaştırabilir. Bu düzeltme ve kusursuzlaştırma süreci, kişinin hem kendi yetenekleri hem de uğraştığı konular üzerinde ince-ince çalışarak ustalaşmasını gerektirir.

Bir konunun çıraklığını yaparak, o işin ehli olduktan sonra öğrendiklerini başka insanlara da öğretebilir.

Başak değişken bir burç olduğundan, bu konumdaki Merkür bir tekniğin ya da yöntemin işe yarar olmadığını tespit ettiğinde onu değiştirip başka bir tanesini uygulamaya koyabilir. Merkür’ün bu konumu,

 • sağlık,
 • editörlük,
 • muhasebe,
 • sekreterlik,
 • her türlü mekanik ve zanaat
 • becerisine işaret edebilir.

Merkür Başak Burcunda Olumsuz Etkileri

Gölge özellikleri bakımından, ayrıntılara düşkünlüğü geneli yani “bütün resmigörmesini engelleyebilir. Aşırı analiz etme, aşırı derecede detaylara takılma ya da her konuyu gereksiz yere detaylandırma söz konusudur.

Algılama tarzı kusur bulmaya yönelik olduğundan, hem kendinde hem de etrafında sürekli kusur bulan ve aşırı eleştirel birisine dönüşebilir. Bu durum kendi düşüncelerinden ve algısından da bir türlü hoşnut olmamasına ve kendisini beğenmemesine yol açabilir.

Hatalara karşı aşırı bir hassasiyet söz konusu olduğundan, bir hata ya da aksaklık nedeniyle bütünü kötüleyebilir.

Yararlı ve yararsızı ayrıştırma özelliği, gölge olarak sadece fayda gözeten ve hayatın güzelliğini, ilhamını kaçıran birisine dönüşmesine neden olabilir.

Başkalarına kendi düzenini ve planlarını dayatma, işlerin kendi planladığı gibi gitmemesinden dolayı sürekli bir kaygı, endişe ve telaş söz konusu olabilir.

Başak’taki Merkür, karşıt burcu olan Balık’ın gölge yönlerini de gösterebilir. Bu durumda yapılacakları sürekli erteleyen, karmaşa içerisinde ve sistemli bir şekilde çalışamayan bir şekilde görebiliriz.

Astroloji Dergisi – Gözde Kara

Kaynaklar:
*Astroloji Dersleri, Barış İlhan

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.