Mayıs Ayı Astrolojik Olaylar ve Burç Yorumları

Mayıs Ayı Astrolojik Olaylar ve Burç Yorumları

Mayıs Ayı Astrolojik Olaylar ve Burç Yorumları

2020 Mayıs Ayı önemli astrolojik enerji noktaları:

  • 5 Mayıs 2020’de Kuzey Ay Düğümü İkizler ve Güney Ay Düğümü Yay burcuna girecek.
  • 7 Mayıs 2020’de Güneş Boğa ve Ay Akrep burcundayken Dolunay gerçekleşecek.
  • 13 Mayıs 2020’de İkizler burcundaki Venüs geri gitmeye başlayacak ve 25 Harizan 2020’ye kadar geri gidiyor olacak.
  • 22 Mayıs 2020’de İkizler burcundaki Güneş ve Ay ile Yeniay gerçekleşecek.

Misty Kuseris ©2020
Çeviren: Belgin Avunduk – Astroloji Dergisi

Değişim Hızlanıyor

Mayıs ayının makalesini yazarken yeni bir dünyanın oluştuğunu düşünüyorum. Sosyal mesafe, evde kalma, hep beraberiz gibi yeni terimler sözlüğümüze girdi. Doğru yolda olduğumuzu hisseden ve biraz daha uzun süre bu yaşama devam etmemiz gerektiğini düşünenler ile yeterince acı çektiğimizi ve artık hayatımıza devam etmemiz gerektiğini düşünenler arasında artan bir kutuplaşma başladı. En önemlisi ise bunun ne olduğunu ve ne yaptığını incelediğimde gelecek olan değişimin hızını artırdığını düşünüyorum. Makalelerde genellikle ayın astrolojik enerjilerinin en iyi nasıl kullanılacağı konusuna odaklanılır. Bu makalede ise altta yatan eğilim ve bilgiyle değişim hızının nasıl arttığı konusuna değinilecek.

Mayıs ayı Venüs’ün 3 Mayıs 2020’de Neptün’le kare açı oluşturmasıyla başlayacak. Venüs Neptün’le olan bu kare açıyı sadece şimdi yapmayacak. Venüs 20 Mayıs 2020’de geri ve Neptün ileri hareket ederken de bu açı meydana gelecek ve ayrıca 27 Temmuz 2020’de Venüs ileri gitmeye başladığında Neptün ise geri giderken bir kare açı daha oluşacak. Böylece iki gezegen arasında oluşan ve hızlı hareket eden gezegenin ileri ve geri hareket ederek aynı açıyı tekrar yapmasıyla meydana gelen üçlü açı serisi oluşmuş olacak.

Ruhsal Açıdan Venüs Neptün İlişkisi

Ruhsal açıdan Venüs ve Neptün’ün özel bir ilişkisi vardır. Neptün Venüs’ün yüksek oktavı olarak kabul edilir. Bunun spiritüel astrolojide anlamı, Neptün’ün sevgisinin koşulsuz olmasıdır. Sevginizin sınırı yoktur. Bunu başkaları için ve hatta hayatınızdaki yabancılar için de hissedebilirsiniz. Ayrıca Venüs Neptün’le bir kare açı oluşturduğunda hüsrana uğradığınızı düşünebilirsiniz.

Venüs Neptün’le kare açı oluşturduğunda başkaları sizi eleştirdiği için hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz ve bu durumda koşulsuz sevgiyi deneyimleyemezsiniz. İlişkilerin nimetlerinden faydalanmak istersiniz ancak bu nimetlerin gerçekten var olduğundan pek emin olamayabilirsiniz. Hatta şu anda başkalarının sizi aldattığını bile düşünebilirsiniz. Ve belki de haklısınız. Çünkü şu anda duyduğunuz vaatlerden şüphelenmeniz gerekiyor. Kimsenin gerçekte neler olduğunu bilmediğini anlamalısınız.

Venüs ayrıca kişisel mali durumunuzu da yönetir. Ve Venüs’ün Neptün’le kare açı oluşturmasıyla sizi geceleri uyutmayacak noktaya kadar mali durumunuzla ilgilenebilirsiniz. Dünya farklı bir yer olsa bile, bugün mali durumunuza dikkat etmelisiniz çünkü ihtiyacınız olandan ziyade istediğiniz bir şey için fazla ödeme yapabilirsiniz.

Bu açı üç kez gerçekleştiği için şimdi ve 27 Temmuz 2020 tarihleri arasında dolandırıcılık konusunda çok dikkatli olmak gerekir. Bu dolandırıcılık ürün veya hizmet sunarak ve hediye kartları ile onlara ödeme yapmanızı isteyen ve sizden para almak için tasarlanmış olabilir. Ya da bu dolandırıcılık iddia edilen bir yasal işlemi önlemek için bir ödeme yapmazsanız, bir tür finansal sorunla karşılaşacağınızı veya daha da kötüsünü göstererek sizi kandırmaya çalışmak şeklinde olabilir. Neptün Balık burcunda olduğu için dolandırıcılık bir çeşit ilaç ya da kişisel koruma ekipmanı (KKD) satın almayı içerebilir. Veya bilgisayarınız sanal bir saldırıya maruz kalabilir.

Ama Venüs Neptün’le bir kare açı oluşturduğunda ortaya çıkabilecek bazı olumlu şeyler de var. Mesela yaratıcı enerjinizi yaşamınıza daha fazla sevgi getirecek şekilde kullanmanız söz konusu olabilir. Sanatla uğraşan insanlar için bu enerji bir resmin tamamlanması ya da bir kitabın yazılması şeklinde tezahür edebilir.

Hayallerinizi dinlemek için de iyi bir dönemdir. Sahip olduklarınızı not alın. Bırakın bu düşünceler bilinçli zihninizde süzülsün. Zaman geçtikçe ve bu açı iki kez daha meydana geldiğinde yazdıklarınızı tekrar gözden geçirin, çünkü bu hayalleri arzulara ve daha sonra gerçekçi planlara dönüştürebileceğinizi fark edeceksiniz.

KAD ve GAD Geçişleri

5 Mayıs‘ta Ay Düğümleri Ekseni burç değiştirdiğinde yeni bir paradigma kayması ortaya çıkacak ve Kuzey Ay Düğümü İkizler ve Güney Ay Düğümü Yay burcuna geçecektir. Ay Düğümü Ekseni 18 Ocak 2022’ye kadar bu burçlarda kalacak. Bu yaklaşık 19 yılda bir meydana gelen ve yaklaşık bir buçuk yıl süren bir döngüdür.

Astrolojide Ay Düğümü Ekseni varlığınızın ruhsal bir yönü olarak görülür. Kuzey Ay Düğümü nerede olmak istediğinizi ve Güney Ay Düğümü nereden geldiğinizi temsil eder. Bunu değerlendirmenin bir başka yolu da Kuzey Ay Düğümü’ nün kişisel büyümenizi sürdürmek için yapmanız gerekenleri temsil ederken, Güney Ay Düğümü geçmiş endişelerinizi ve hatta devam etmek için üstesinden gelmeniz gereken potansiyel korkuları temsil eder.

Kuzey Ay Düşümü, İkizler ve İletişim

Kuzey Ay Düğümü İkizler’ de iken iletişim daha da önem kazanır.

Bu durumlar hakkında ne zaman konuşulacağını ve nasıl dinlenileceğini bilmek anlamına gelir. Ayrıca olabildiğince fazla bilgi edinmek istediğinizi de görebilirsiniz. Olumsuz olarak ise konuların önemsiz taraflarına takılabilir ve aldığınız bilgileri bir öğrenme aracı olarak kullanmayı unutabilirsiniz. Ancak olumlu olarak topladığınız bilgilerin durumları anlamanıza yardımcı olduğunu anlarsınız çünkü gerçeği bilmek için çaba gösterirsiniz.

Kuzey Ay Düğümünün İkizler burcunda olmasının bir başka yönü de komşularınızın daha önemli hale gelmesidir. Bulunduğunuz topluluk içinde yerinizi bulmak ve bu sosyal düzenin bir parçası olmak isteyebilirsiniz. Kuzey Ay Düğümü’ nün bu yönü daha az tanınmaktadır, ancak şimdi bunu daha büyük delillerle görebilirsiniz. Bölgemde yerimde kalırken, mahallelerde yürüyen ve dostluk selamı vermek için uğraşan daha fazla insan olduğu görülebilir. İnsanların evlerinde olduğu bölgelerde balkonlardan bağırıyorlar, pencerelerine dikkat çeken işaretler koyuyorlar hatta mülkleri üzerine umut taşıyan özel sanat eserleri yaratıyorlar.

Güney Ay Düğümü, Yay ve Endişeler

Yay burcundaki Güney Ay Düğümü ile çok fazla bilgi topladığınızdan endişe duyabilirsiniz. Kafanız karışabilir, çünkü gerçekler mantıklı olmayabilir. Veya kendinizi bunalmış hissedebilirsiniz çünkü pandemi veya diğer durumlar hakkında çok fazla haber duyabilirsiniz. Ve bir sonraki şey ise hiçbir bilgiyi paylaşmak istememenizdir.

Hatta manevi değerlerinizi bile sorgulayabilirsiniz. Dünya krizde olmasa bile Güney Ay Düğümü Yay burcundayken manevi değerleri sorgulama eğilimi vardır. Hatta başkaları tarafından dayatılan sınırlar hakkında alaycı olabilirsiniz. Yine de buradaki ders manevi inançlarınız ile günlük yaşamınız arasındaki dengeyi bulmaktır. Tanıtılan çok daha fazla kendi kendine yardım uygulaması bulursanız veya manevi ihtiyaçlarınızı karşılamanın önemi konusunda internet yayınları veya sosyal medyada ders veren insanlar bulursanız hiç şaşırmayın.

Dünyasal ve politik astrolojide Kuzey Ay Düğümü bir ülkenin, özellikle dünyadaki konumunun göz önünde bulundurulması için gösterdiği gayreti temsil eder. Bir ülkenin gelişmesi için liderlerin neye değer verdiğini gösterir. Ayrıca halkın liderlerinden ne beklediğini ve halkın bir ulusun vatandaşı olarak ne istediğini de temsil eder.

Bu arada Güney Ay Düğümü bir ülkenin büyümesini engelleyebilecek faaliyetleri temsil edebilir. Ya da halkın korktuğu şeyi ve liderlerin bu korkuyu kendi yararlarına nasıl kullandıklarını temsil edebilir.

Eğilimlere astrolojik bir bakış açısıyla bakarken önemli olan; Ay Düğümleri Ekseninin veya herhangi bir dış gezegenin burç değiştirdiği anda aniden yeni bir eğilimin başlaması değildir. Aksine böyle bir durum ortaya çıktığında başlayan eğilimlerin bazıları kurumsallaşır. Ve bu durumlar küresel olayların ve eğilimlerin temelinin bir parçası haline gelir.

Genellikle bu değişimlerin kurumsallaşması yavaştır. Ancak şu anda dünyadaki korona virüs salgını ile bu değişimler her zamankinden çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Ay Düğümleri Ekseni İkizler / Yay burçlarında en son 12 Ekim 2001 ile 13 Nisan 2003 tarihleri arasındaki süreçte bulunmuştu. Bir tarihçiyseniz ilk SARS vakasının (teknik olarak SARS-CoV olarak bilinir) 16 Kasım 2002’de Çin’in Guangdong Eyaleti, Foshan Şehrinde kaydedildiğini hatırlarsınız.

Yaklaşık sekiz ay sonra yani 5 Temmuz 2003’te Dünya Sağlık Örgütü (WHO), küresel SARS salgınının bulunduğunu bildiren bir açıklama yaptı. 31 Aralık 2003’te DSÖ, 29 ülke ve bölgenin SARS enfeksiyonunu rapor ettiğini bildirdi.

Kuzey Ay Düğümü İkizler’ de ve Güney Ay Düğümü Yay’dayken iletişim, eğitim, seyahat ve hem yerel hem de yurtdışı devlet işlerinde en büyük paradigma değişimlerinin olduğunu göreceksiniz.

Teknoloji ve Sorunlar

Son birkaç yıldır 5G teknolojisinin uygulanmasını ve cihazınızın hızını nasıl artıracağını ve hatta dakikalar yerine saniyeler içinde film ve diğer hizmetleri indirmenize olanak sağladığını duydunuz. Medyada 5G bildirildiğinde, vurgu her zaman akıllı telefonunuz veya diğer cihazlarınız için kullanıma sunuldu. En azından ABD’de durum böyle.

Ancak 5G teknolojisinde cihazınızda daha hızlı eğlence elde etmenizi sağlamaktan daha fazlası var. Hükümetler 5G’ye başka amaçlarla bakıyorlar. Mesela sürücüsüz otomobiller veya kamyonlar gibi otonom araçlara (AV), hatta ülkenin farklı mahalleleri veya bölgelerinde insansız hava araçlarına rehberlik etmek için kablosuz teknolojiyi kullanma, tıbbi kayıtlarınızın basit bir şekilde toplanmasından robotik cerrahinin gerçekleştirilmesine kadar çeşitli sağlık uygulamalarından yararlanmak, cihazlarınızdan güvenlik sisteminize kadar her şeyin kablosuz bir sistem üzerinden çalıştığı ve cihazınız üzerinden kontrol edilebileceği bir dijital ev kurmak, yüz tanıma kullanımının artırılması, böylece bir ekranın yüzünüzün fotoğrafını çekmesine izin vererek finansal işlemler gerçekleştirilebilmesi ve hatta yurtdışına seyahat etmek. Şimdi bile cihazım çektiğim çeşitli resimleri görüyor ve bunlardan birinin bir selfi olup olmadığını soruyor ve böylece bu resmi kullanabiliyor.

Mevcut korona virüs pandemisi bu süreci hızlandırmaktadır. “Yerinde kalma” nedeniyle kablosuz teknolojinin kullanımı artmıştır. Daha fazla kişi Zoom veya Skype gibi sosyal medya uygulamalarını veya “toplantı uygulamaları” dediğimiz diğer medya uygulamalarını kullanıyor. Bu sanal toplantılar, çevrimiçi dersler, iş toplantıları ve sosyal toplantılar için daha önce hiç düşünülmediği ölçüde kullanılıyor. Kiliseler sanal hizmetlere başvuruyor. Mahkeme sistemleri bile şimdi bazı davaları sanal olarak yürütüyor.

Sanal toplantılar yeni olmasa da, toplantıların kapsamı yeni. Ve bu durumda 5G teknolojisine sahip olmak daha önemli hale geliyor. Hoşunuza gitsin ya da gitmesin insanların iletişim kurma biçimleri değişiyor. Ve bugün gördüğünüz iletişim konusundaki değişikliklerinin uzun vadeli bir etkisi olacaktır.

Değişim ve Getirdikleri

Etkinin bir kısmı basit gibi görünebilecek. Bazı küçük kolejler veya üniversiteler, online olarak varlıklarını sürdürmeye karar verebilir çünkü bu durum onlara daha fazla insana ulaşma fırsatı verebilecektir. ‘Evde kalma’ emirleri iptal edildikten sonra insanlar ibadet yerlerine dönebilecekken, daha fazla din adamı, şu anda öğrenmek için ihtiyaç duydukları teknolojiyi sosyal erişimi artırmanın bir aracı olarak kullanabilecekler. Ve mahkeme sistemlerinin davalara bakma biçiminde de bir değişiklik olacaktır.

Tüm bu kablosuz teknoloji kullanımının karanlık tarafı, veri toplama kullanımının artmasıdır. Cihazınızın konumunuzu veya tercihlerinizi çeşitli şekillerde takip edebileceğini biliyorsunuz. Geçmişte şirketler ve siyasi kuruluşlar bu veri bilgilerini size hedefli reklamlar göndermek için kullandılar. Artık size çeşitli konularla ilgili hedeflenmiş mesajlar gönderebilecekler.

Seyahat de değişecek. İnsanlar 11 Eylül 2001 (9-11 olarak bilinen terör saldırısı) saldırısından sonra olduğu gibi seyahat ederken kendilerini güvende hissetmek isteyecekler. Ay Düğümleri Ekseninin İkizler ve Yay burcunda olduğu bir önceki dönemde güvenli olmayan öğelerin uçağa alınmaması konusunda seyahat kısıtlamaları getirilmişti. Şimdi ise güvensiz kişilerin uçağa binmesini engellemeye çalışan bazı seyahat kısıtlamalarının getirildiğini göreceksiniz. Bu seyahat kısıtlamalarının sıcaklığınızı ölçmek, bir UV makinesinde yürümek ya da doktorunuzdan veya hükümetinizden bir “sağlık raporu” taşımak şeklinde olabileceği görülüyor.

Kuzey Ay Düğümü İkizler’ de ve Güney Ay Düğümü Yay’da olduğu zaman diliminde çok fazla değişiklik meydana geleceğini bugünlerde olanlara dayanarak söyleyebiliriz. Hepsi bilginin nasıl işleneceğini ve haber ortamından kendi kişisel ilişkilerinize nasıl yayılacağını kapsar. Bu nedenle 5 Mayıs’ta Ay Düğümleri Ekseninin burçları değiştiğinde sadece kişisel yaşamınız açısından değil, aynı zamanda mahallenizdeki insanlara ulaşmak da çok önemli olacaktır. Uzaktan ya da sanal olarak olsalar bile sosyal ilişkiler kurmak ve iletişime geçmek için zaman ayırın. Tüm bunları tek başınıza yapmanız gerekmiyor.

Merkür Neptün 60’lık Açı

7 Mayıs‘ta Dolunay’a doğru ilerlerken, Merkür Dolunay’ın ortaya çıkmasından sadece birkaç dakika önce Neptün’le bir 60’lık açı yapacak.

Merkür Neptün’le 60’lık açı oluşturduğunda, etrafınızda olup bitenleri hissedebilirsiniz. Sezginiz son derece yüksek olabilir. Bugün olumsuz düşüncelere kapılmamak önemlidir çünkü kendinizi çok fazla dinleyebilirsiniz ve mantıksal zihniniz her zaman bilgileri doğru değerlendiremeyebilir. Olumlu olarak sizin için anlamlı olmayan bazı çözümler üretebilirsiniz ve ancak bunlar bir şekilde işe yarayabilirler. Aynı zamanda diğer insanlar sizden faydalanmaya çalışabilir ve size tüm mevzuyu anlatmayabilirler. Dolayısıyla iyi görünse de bugün herhangi bir sözleşme imzalamayın veya aşırı değerli bir şey satın almayın. Merkür’ün Boğa burcunda olması iyidir çünkü durumlar üzerinde harekete geçmeden önce düşünmeye eğilimli olursunuz.

Bu konuları düşünme ihtiyacı Dolunay ile devam edebilir. Boğa burcundaki Güneş ve Akrep burcundaki Ay ile değer verdiğiniz şeyi almanız ve hayatınızdaki bu değeri artırmanın yollarını bulmanız gerekir. Durumlar hakkında çok fazla konuşmak istemezsiniz. Gizliliğinize değer verir ve bunu korumak istersiniz. Güneş geri giden Plüto / Jüpiter kavuşumuna üçgen açı ve Ay’da 60’lık açı yaptığında hayatınızda sağlam bir temel inşa etmek konusu önem kazanır. Aynı zamanda Ay Neptün’le üçgen açı ve Güneş’te 60’lık açı yaptığında hayallerinizin peşinden gitmek de isteyebilirsiniz. Bu Dolunay zamanında Merkür’ün Neptün’le yapacağı 60’lık açının enerjisiyle hayatınızda istikrar yaratma yollarını arayabilirsiniz ve ayrıca hissiyatınız da derinleşebilir.

Merkür Pluto Üçgen Açı

9 Mayıs’ta Merkür’ün geri giden Plüto ile üçgen açı yapmasıyla kendinizi çok güçlenmiş hissedebilirsiniz. Planların ardındaki stratejileri görebilirsiniz. İletişim kurma yöntemleri biraz karışık olsa bile diğer insanları anlamanız mümkün olabilir. İlaveten hayatınızda neyin önemli olduğunu da anlamaya başlayabilirsiniz.

10 Mayıs’ta Merkür Jüpiter’le üçgen açı yaptığında kendinizi daha iyimser hissedebilirsiniz. Küresel ölçekte bu iyimserlik hissine katkıda bulunan bazı iyi haberler de alabilirsiniz. İlişkileriniz söz konusu olduğunda ise hayatınızda çabalarınızı destekleyen insanların olduğunu fark edebilirsiniz. Ayrıca onlara karşılığında verebileceğiniz çok şeyinizin olduğunu görebilirsiniz.

Genellikle Satürn geri gitmeye başladığında, 11 Mayıs‘ta olduğu gibi, enerjiyi hissetmezsiniz. Sadece kendinizi biraz halsiz hissedebilirsiniz ve hareketlerinizde yavaşlama olabilir. Ama bu sefer daha farklıdır. Çünkü Satürn Kova burcunda ve 21 Mart 2020’de Kova burcuna girmişti. 1 Temmuz 2020’de Satürn Oğlak burcuna tekrar girecek ve Kova burcuna tekrar girdiği zaman olan 17 Aralık 2020’ye kadar da Oğlak burcunda kalacak. Ve son olarak Kova burcunda Satürn’ün temsil ettiği eğilimlerin 2,5 yıllık uygulamasına başlayacak.

11-12 Mayıs Satürn Durağan Merkür İkizlerde

’’Satürn 11 Mayısta geri gitmek üzere durağanlaşacak. Satürn durağanken enerjiyi pek hissetmezsiniz. Sadece kendinizi biraz halsiz hissedebilirsiniz ve hareketlerinizde yavaşlama olabilir. Satürn 17 Mayıs’ta Kova burcunda geri gitmeye başlayacak.

Satürn’ün geri gittiği dönemde hükümetler, özellikle bilgisayar teknolojisi ile ilgili olarak, altyapılarını geliştirmeye odaklanacaklar. Hükümet sadece teknolojiye odaklanmakla kalmayacak, aynı zamanda daha fazla şirket 5G teknolojisinin kullanımını artırmaya çalışacak ve daha fazla kule inşa edilecek. Ayrıca zaten günümüzde başkalarıyla daha kolay bir şekilde bağlantı kurmanıza olanak tanıyan uygulamaları geliştirmek için çalışan çok fazla teknoloji şirketi bulunmaktadır.

Kişisel düzeyde ise kendi altyapınızı yeniden değerlendirebilirsiniz. Mesela evinizle ilgili iyileştirmeleri yapmanız gerekip gerekmediğini şimdi belirleyebilirsiniz. Veya kendinizi hava kalitesini iyileştirme çalışmaları yaparken bulabilirsiniz. Ya da dünyanın küçük bir bölümünü nasıl ıslah edebileceğinizi ve bunun size ne kadara mal olacağını araştırabilirsiniz.

Günün ilerleyen saatlerinde Merkür İkizler burcuna girecek. Şimdi bir takım endişelerinizi dile getirmek isteyebilirsiniz. Bu konuda bir şeyler yapabilmek için de olabildiğince fazla bilgi toplamaya çalışabilirsiniz. Belki de sizinle aynı değerleri paylaşan bazı gruplara veya organizasyonlara katılmaya karar verebilirsiniz.

12 Mayıs’ta Merkür geri gitmek üzere durağanlaşan Satürn’le üçgen açı oluşturduğunda hayatınızda olmasını istediğiniz değişiklikler için bazı planlar yapabilirsiniz. Bugün eylem planları geliştirmek için iyi bir gün. Ayrıca yolunuzda duran eski şeylerden kurtulmak için de harika bir gün. Bugün her şeyi başaramayacak olsanız da, ne yapacağınızı bildiğiniz için kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Her şeyi bir kerede yapmak zorunda kalmamak için kademeli adımlar atabilirsiniz.’’

 

Misty Kuseris ©2020
mistykuceris.com

Çeviren: Belgin Avunduk

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.