Mars Satürn Kavuşumu ve Hayatımıza Etkileri

Mars Satürn Kavuşumu ve Hayatımıza Etkileri

Mars Satürn Kavuşumu ve Hayatımıza Etkileri

Mars Satürn Kavuşumu ile, Hareketin gezegeni Mars ve enerjiyi kısıtlayan Satürn’ün kavuşumu hayatımızı nasıl etkileyecek? Hangi burçlar yoğun enerji kısıtlamasına uğrayacaklar?

Hareketin gezegeni Mars ile durmanın gezegeni Satürn ile kavuştu. Hareket engelle karşılaşıyor. Kurallar, kısıtlamalar ve baskı, aksiyonu sınırlandırıyor. Girişimler durduruluyor. Bu kısıtlanma, durdurulma ve baskılanma neticesinde bir öfke oluşabilir. Bu kadar katı, sert ve sınırlandıran bir baskı altında kişi, oluşan bu öfkesini bastırabilir. Bu durumda bastırılmış öfke başka kanallardan patlar. Ayrıca, yaptığı her hareket dışsal bir sebeple engellenen bir insan, bu durumda suçu kendinde arayabilir.

Başarısız olma korkusu geliştirir. İktidarsızlık korkusu yaşar. “Öğrenilmiş çaresizlik” eğiliminde, kendini bastırmaya başlayabilir. Bu şekilde hareketi engellenen insan, kendisini kısıtladığını düşündüğü otoriteyi temsil eden tüm insanlarla ve yapılarla sorunlar tecrübe eder.

Kova Burcunda Mars ve Satürn Etkileri

Kova burcundaki Mars, enerjisini kısıtlayıcı olana karşı çıkmaya yöneltir. Geçerliliğini yitirmiş yapılarda yenilik yapar. Devrim için mücadele eder. Ayrıca, bireyliğini ortaya koymak için savaşır. Toplumu, herkesin bireyliğini ifade edebileceği şekilde ileriye götürmek için girişimde bulunur.

Kova burcundaki Satürn, geçerliliğini yitirmiş yapılarda yenilik yapma sorumluluğu alır. Toplumu ileriye götürecek teorileri yapılandırır. Ancak Satürn Kova’dayken, bireyselliğin ve özgürlüğün kısıtlanması korkusu ortaya çıkar. Satürn’ün üç aşamalı süreciyle bireysellik yapılandırılmalıdır. Yani önce birey olmaktan korkmak; sonra emek vermeden bireymiş gibi davranmak ve bu kırılgan bireyselliğin çökmesi ile en sonunda emek vererek, sorumluluk alarak, gayretle ve çabayla bireyselliğini somut olarak yapılandırma aşamaları kat edilmelidir.

Kova’daki Mars ve Satürn kavuşumuna verilecek sağlıksız cevap, bireyselliği ve özgürlüğü kısıtlayan her kurala karşı aşırı hassasiyet geliştirmektir. En küçük bir yasağa karşı bile hemen isyankâr bir tepki geliştirmektir. Mars’la Satürn kavuştuğunda bireyin kendini ifade etmesi engellenebilir. Bu konuda

 • kısıtlamalar,
 • sınırlamalar,
 • yasaklar,
 • kurallar,
 • kanunlar ve
 • dışsal engeller ortaya çıkar.

Kişi ne kadar bireyselliğini ifade etmeye çalışsa da, önüne duvarlar çıkar. Hareket etme yasakları ile karşılaşır. Bireysel girişimde bulunamaz. Gaza basmak istediğinde duvara toslar. Bu durumda iki tepki verebilir. Ya bu kısıtlandırıcı kurallara karşı düzen bozucu, isyankâr ve bozguncu bir reaksiyon geliştirecektir; ya da kendi bireyselliğini ifade etme becerilerinden şüphe duyacak ve bizzat bireyliğini bastıracaktır. İki durumda da kısıtlandırıcı kurallara ve bu kuralları koyanlara karşı bir öfke oluşur.

Baskı altında ezilen kişi, bastırılmış öfkesini bu otorite pozisyonundaki kişilere veya kendisine yöneltebilir. Neticede, boşu boşuna isyan eden, tüm yapıları yıkan, yine de gerçek farklılığını ifade edemediği için anlamsız tuhaflıklar yapan, garip ve eksantrik hareketlerde bulunan biri haline gelir. Bu durumda ona “deli” diyebilirler. Sürgün olur, ya da sosyal izolasyonu tecrübe eder.

Kova Burcunda Mars ve Satürn Kavuşumuna Karşı Olumlu Tavır

Kova burcundaki Mars ve Satürn kavuşumuna verilecek sağlıklı cevap, enerjisini kontrollü bir şekilde kısıtlayıcı olana karşı çıkmak için kullanmaktır. Enerji konsantre edilir ve dikkatli bir şekilde yenilik yapmak için harcanır. Kova’daki Mars ve Satürn, bu kontrollü enerjiyi, geçerliliğini yitirmiş yapılarda yenilik yapmak için harcar. Şimdi miadını doldurmuş yapıları yıkma zamanıdır. Eski sistem gelişmeye izin vermemektedir. Köhneleşmiş, tutuculaşmış ve harekete imkân tanımayan ihtiyar yapı, sabırlı bir enerjiyle yıkılır. Bu eski, katı ve engelleyen yapı yerine yeniyi getirmenin sorumluluğu alınır. Toplumu ileriye götürecek teoriler için enerji sarf edilir ve inşaat yapılır.

Mars ve Satürn birlikte “maraton koşucusu” gibi hareket eder. Yani tek seferlik, geçici ve şiddetli bir yüksek performans yerine daha uzun soluklu, kalıcı ve etkinliğini muhafaza eden bir mücadele yürütülür. Kova’da mücadele konusu “birey olmak”tır. Şimdi birey olmak için mücadele etmek gerekir çünkü tam da şu an bu iki malefik gezegen tarafından bireysellik zarar görmektedir. Mars bireyselliğe açık saldırıda bulunurken, Satürn bireysel ifadenin üzerine kâbus gibi çöker. Beraberce bireyselliğini ifade etmenin hiç de kolay olmadığı koşullar oluştururlar. Şimdi bireysellik sınırlandırılmakta, kısıtlanmakta ve engellenmektedir.

Mars Satürn Kavuşumunda Birey Olmak

Yasaklar, kurallar, kanunlar, dışsal olaylar ve bağlam bireyliğe ket vurmaktadır. Bu sebeple Kova’daki Mars ve Satürn, tam da “birey olmak” konusunda bir maraton koşucusu gibi mücadele vermelidir. Kendi bireysel özelliklerini saptamak, bunları dile getirmek ve toplumu herkesin bireyselliğini ifade edebileceği bir şekilde ileri götürmek amacı için hedefe odaklı mücadele yürütür. Bu mücadelesinde ona yardım edecek kaynakları

 • çalışkanlık,
 • dayanıklılık,
 • disiplin,
 • sabır ve
 • kararlılıktır.

Tüm yasaklara ve kısıtlayıcı dış koşullara rağmen engelleri aşma mücadelesi verir. Ama Mars ve Satürn’ün en büyük erdemi “gereğinde durabilmesidir.” Kova’da yaşanan kavuşum, isyan etme eğilimini durdurma becerisini hatırlatır. Şimdi bireysellik engellendiğinde, belki de inatçı bir şekilde kör gözlerle isyan etmek akıl kârı olmayabilir. Belki biraz durmak, fiziki gerçekliği anlamaya çalışmak, sınırlamaların, kısıtlamaların ve yasakların doğasını anlamaya çalışmak, sebeplerini ve sonuçlarını analiz etmek; nihayetinde iyi düşünülmüş ve akl-ı selim ile karar verilmiş bir mücadele başlatmak en doğrusu olacaktır.

Böylece “birey olma” yolunda çaba harcayarak büyük başarılara ulaşılacaktır. Başta birey olmaktan korkan, kendini yetersiz hisseden kişi, ikinci adımda anlamsız isyanlar çıkararak sahte bir şekilde birey olmayı deneyip yenilecek; ancak en sonunda emekle, gayretle, sabırla, disiplinle ve gerçekçilikle bireyselliğini yapılandıracaktır. Durdurulan birey, emekle ve cesaretle bireyselliğini inşa edecek ve toplumu somut bir şekilde ileriye götürecektir.

Mars, Satürn’le kavuşumunu 0 derece Kova burcunda gerçekleştirdi. Doğum Haritanızda 0 derece sabit burçlardaki (Boğa, Akrep, Aslan ve Kova) gezegenler, hareketin durdurulması imtihanından geçecek.

 

Astroloji Dergisi – Efe Erten

Kaynakça
Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999
İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004
Tompkins, Sue, Astrolojide Açılar: Horoskopta Gezegensel İlişkileri Anlama Rehberi, Barış İlhan Yayınevi, 2008

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. İlahi adalet dedi ki:

  Merhabalar eşim *** cezaevine girdi benim doğum günümde eşimin dogum günü ve saati *** acaba nazaram özgürlüğüne kavuşur tesekkurler

  1. Akrep dedi ki:

   Merhaba. Geçmiş olsun. Tez zamanda birbirinize kavuşursunuz inşallah.

   Tam “2023’temi girdi” yazacaktım burada yazmışsınız zaten. Sadece o tarihlerde aldığı etkiye dayanarak söylüyorum doğum haritasındaki o etki 17 Kasım 2024 tarihinde sona eriyor (şu an bulunduğu konumun koordinatlarını girmedim doğum yerinin koordinatlarına göre ama çok fazla fark olmayacaktır.)

   Ancak bu verdiğim tarih Cüz’i etki ile ilgili. Külli etkilere bağlı değişimler tarihi erkene de çekebilir, erteletebilir de. (İnşallah Nisan veya Mayıs’tan güzel gelişmeler olur ve daha erken bir kavuşma olur.)

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.