Mars Pluto Karesi

Mars Pluto Karesi

Mars Pluto Karesi

Mars Pluto karesi hayatımızı nasıl etkileyecek? Mars Pluto karesi ile ortaya çıkacak etkilere verilecek olumlu ve olumsuz tepkiler nelerdir?

Mücadelenin gezegeni Mars,
dönüşümün gezegeni Plüto,

ile sürtüşmeli bir kare gerçekleştiriyor.

Bu açı yıkıcı, zorlayıcı hareketleri gösterir. Güç sahibi olmak için aşırı hırsa işaret eder. Bu gücü ele geçirmek için acımasızlık, gaddarlık, zorbalık, yıkıcılık, yok edicilik ve tahribat riski söz konusudur. İktidar hırsı takıntıya, saplantıya, kuruntuya dönüşebilir. Vahşilik, öfke, saldırganlık, intikam, “ya hep ya hiç yaklaşımı” ve aşırı uçlara kayma tehlikeleri tecrübe edilebilir.

Terazi’deki Mars, karşıtları uzlaştırmak için hareket eder. Ahenk oluşturmak, dengeyi ve ölçüyü tutturmak için enerjisini sarf eder. Öteki insan bilinci geliştirmek, onun isteklerini ve ihtiyaçlarını yerine getirmek için savaşır. Adalet için mücadele eder.

Oğlak’taki Plüto, kendi hayatının sorumluluğunu alma, otoritesi olma konusunda güç ve acizlik, deneyimleri yaşar, dönüşür. Hedef ve güç kavramını statüye, saygınlığa, prestije ve itibara endekslediyse, şimdi bunu arıtma, saflaştırma ve ıslah etme zamanıdır. Bunu yapmazsa, kontrolcülüğe, manipülasyona, zor kullanmaya, zorbalığa, zalimliğe ve gaddarlığa meyledebilir.

Mars Pluto Karesi ve Olumsuz Tepkiler

Terazi’deki Mars’ın Oğlak’taki Plüto’ya karesine verilecek olumsuz tepki, pasif agresif davranıştır. Plüto Oğlak’ta, güçlü, saygın olmak için hırslanabilir. Ancak Mars Terazi burcunda zararlı durumdadır.

Mücadele edemez, harekete geçemez ve belaları def edemez. Bu sebeple hedefine, arzu ettiği güce, saygınlığa erişemez. Öfkelenir. Çok yumuşak ve uyumlu hareket ediyor görünse de bu yüzeysel, yapmacık ve sahte bir nezaket olabilir. Başkalarının sorumluluklarını alıp, onları kendine bağımlı kılmaya ve kontrol etmeye çalışabilir. Bu kontrolcü ve manipülatif yaklaşım güç savaşlarına yol açar.

Kibar, nazik ve öteki insanı ön plana koyan hareketler, aslında onun üzerinde egemenlik kurmak için zorlayıcı hareketlerdir. Karşıdaki insan bunu sezdiğinde, yıkıcı güç savaşları yaşanabilir.

Mars Terazi Burcunda, Pluto Oğlak Burcunda

Mars Terazi’de ölçüyü tutturmakta zorlanır. Oğlak’taki Plüto, güç sahibi olmak için büyük bir hırs duyarken, Terazi’deki Mars gidip bu gücü kendisi için alamaz. Bunun yerine bir başkasına bir şeyler vermeyi, karşılığında da onun kendisi için bu gücü alıp gelmesini ister.

Bu sebeple tüm ağırlığı karşıdakine verir. Sadece onunla meşgul olur. Kendi isteklerinin peşinden koşmaz. Sadece karşısındakinin isteklerini yerine getirmek için ölçüsüzce enerjisini harcayabilir.

Ancak, kendisi her şeyini vermesine rağmen, hâlâ ihtiras beslediği güce bir türlü kavuşamaz. Karşısındaki ona bu gücü vermez. Bu durum zamanla hoşnutsuzluğa yol açar. Kişi “sadece veriyorum, hiç alamıyorum” duygusuyla öfkelenmeye başlar. Bu öfkesini bastırır.

Adaletsizlikten hayıflanmaya başlar. Hesap defteri tutar. Hak hukuk saplantısı geliştirir. Adaletin terazisinin şaştığından, kefelerinin birbirini tutmadığından yakınır. Bu mutsuzluk hâli, yıkıcı hareketlere yol açar. Bu durumda karşısındakine karşı “ya hep ya hiç” yaklaşımı geliştirir. Onu yok etmeye çalışır. Ya da kendini yok eder. Aşırılıklara kayar. Acımasızlığa meyleder.

Mars Pluto Karesi ve Olumlu Tepkiler

Terazi’deki Mars’ın Oğlak’taki Plüto’ya karesine verilecek sağlıklı cevap, hareketlerini dönüşüme kanalize etmektir. Öncelikle yukarıdaki paragraflarda değinilen güç hırsı, ölçüsüzlük, kendi isteklerini kendisi için alamamak, karşılıklı vermek, hak-hukuk saplantısı ve pasif agresyon gibi eğilimler fark edilmeli ve bunlar dönüştürülmelidir.

Bu gölgeler üzerinde çalışılmalı ve bunlar arıtılmalıdır. Kişi kendi benliğine uygun bir hedef belirlemeli ve bu hedefe doğru ölçülü, adil, öteki insanı fark eden, onunla ortaklık kuran, dengeyi tutturan bir şekilde hareket etmelidir. Plüto Oğlak’tayken, insan sorumluluk almak hususunda dönüşmelidir. Kendisi için sorumluluk alıp, bu sorumluluğun peşinden gidebilmelidir.

Disiplinle, kendi hayatının otoritesi olmalı ve hedefine adım adım gitmelidir. Terazi’deki Mars, hedefine gitme mücadelesini uzlaştırıcı ve barışçıl yürütmelidir. Daha medeni, adaletli, öteki insanları hesaba katan ve karşıt unsurları da göz önünde bulunduran, mert bir şekilde savaşını verir. İki kutup arasında bir denge yaratır, arabulucuk eder. Ahenk, harmoni ve barış yaratır.

Mars, Plüto’yla karesini 24 derece Terazi ve Oğlak burçlarında gerçekleştirecek. Doğum Haritanızda 24 derece öncü burçlardaki (Koç, Terazi, Yengeç, Oğlak) gezegenler pasif agresyon imtihandan geçecek.

 

Astroloji Dergisi / Yazan: Efe Erten

Kaynakça
Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999
İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004
Tompkins, Sue, Astrolojide Açılar: Horoskopta Gezegensel İlişkileri Anlama Rehberi, Barış İlhan Yayınevi, 2008

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.