Mars Boğa Burcunda ve Etkileri

Mars Boğa Burcunda

Mars Boğa Burcunda ve Etkileri

Mars boğa burcunda hayatımızı nasıl etkiler? Hangi konularda dikkat etmemiz gerekir? Mars boğa burcunda gölge yanları bize nasıl zarar verir?

Mars, kendi yöneticiliğinde olduğu Koç burcundaki 6 aylık transitini tamamlayarak, ‘zararlı’ pozisyonda olduğu Boğa burcuna giriyor ve 4 Mart 2021’e kadar burada kalacak. Boğa Burcundaki Mars maddesel dünyada güvenlik duygusu oluşturmaya, bu duyguları somutlaştırmaya, sağlamlaştırıp istikrar sağlamaya yönelik olarak hareket eder.

Burada enerjinin bir hedefe odaklı olarak pratik, metodik ve kararlı bir tarzda kullanılması söz konusudur. İnisiyatif alma, bir şeyleri başlatma konusunda yavaştır fakat başladığı işi sabır, sebat ve kararlılık ile sonuna kadar götürüp bitirebilir. Fiziksel varlığının da bilincinde olarak sahip olduğu tüm maddi kaynakları ve doğal yetenekleri geliştirme, değerlendirme ve bunları dünyada üretken bir şekilde kullanma konusunda yeteneklidir. Böylece kendine yeterlilik ve şükran duygusu kazanabilir.

Toprak ve para ile ilgili konularda aktif olabilir. Bunun yanı sıra, Mars Boğa Burcunda bulunduğu ortamda huzuru sağlama, beş duyuyla alakalı (duyusal) özelliğinden dolayı insanları ürettiği müzik, tat veya kokuyla keyif veren, rahatlatan bir şekilde hareket edebilir. Daha önceden bilinen ve işe yarar olduğu kanıtlanmış yollarla arzularının peşinden gidip başarı kazanabilir.

Boğa Burcundaki Mars’ın mücadelesi savunmaya ve güvenliği için savaşmaya yöneliktir. Sahip olduklarını ve kendisini güvende hissettiği yapıları savunmak ve direnmek söz konusu olduğunda müthiş bir performans sergileyebilir.

Gölge Yönleri

  • Maddi güvence ihtiyacı
  • Biriktiren
  • Sahiplenici
  • Cimri
  • Rahatına düşkünlük

Gölge yönleriyle Mars Boğa’da durmadan maddi güvence peşinde koşan, kendine yeterlilik duygusu kazanamadığı durumlarda, sahip olduklarının yetmeyeceği duygusuyla durmadan biriktiren, aşırı sahiplenici ve cimri birisine dönüşebilir. Ya da çok ihtiyaçsız ve kendisine aşırı yeterli görünmesi ihtiyaçlarını söyleyememesi ve onların peşinden gidememesine neden olabilir. Kendini güvende hissettiği yapılara kendisini hapsederek, konforunu ve rahatını bozabilecek her türlü değişime ayak direyebilir ve böyle durumlarda öfkelenebilir.

Tensel Hazlar ve Cinsel Enerji

Astrolojinin Anahtar Sözcükleri” kitabında Hajo Banzhaf ve Anna Haebler Mars Boğa için, “Saatli Bomba” tabirini kullanmış. Uzun sürede yüksek miktarda öfke biriktirdiğinden, patlama bir yıkıma yol açabilir. Rahata ve konfora düşkünlüğü tembelliğe dönüşebilir ve her türlü tensel hazza ve zevke düşkün, “hedonist” bir tarzda davranabilir. Cinsellikle çok meşgul olabilir.

Mars 6 aylık Koç burcu transiti boyunca, Oğlak’taki stelyuma (Satürn-Pluto-Jüpiter) yaptığı kare açılarla bir hayli zorlayıcıydı. Hareket enerjisini kısıtlayan ve bizi birçok anlamda hüsrana uğratan bu transitten sonra, Mars yine enerjisini rahat ifade ettiği bir konuma geçmiyor; Boğa’da ‘zararda’ ve yine Ocak ayı boyunca Kova’daki Satürn’e ve Jüpiter’e kare açı, Boğa’daki Uranüs ile kavuşum yaparak, enerjisini iyice bozacak ve dengesizleştirecek etkilere maruz kalıyor.

Dolayısıyla hedeflere/isteklere doğrudan gitmek ve planları engelsiz bir şekilde uygulamaya koymak yine zorlaşıyor. Birçok anlamda fikirlerimizi veya planlarımızı değiştirerek uygulamaya sokmak üzere yepyeni planlar yapmak durumda kalabiliriz. Mars, Şubat ayı itibariyle, bu gerilimli açıların etkisinden çıkacak ve Boğa’daki ifadesine uygun olarak uygulamacı, istikrarlı ve yapıcı bir şekilde ilerlememize yardımcı olacak.

8 Ocak 2021 itibariyle Boğa’daki Mars’ın düzenleyicisi Venüs, Oğlak burcundaki transitine başlayacak. Venüs ve Mars arasında ‘karşılıklı bir ağırlama’ olacak. Yaşamla kurduğumuz her tür ilişkide (iş/aşk/arkadaşlık ilişkileri, maddiyat, zevkler, sanatsal faaliyetler vb) sorumluluklar, görevler, çaba ve bağlılık gibi konular önem kazanacak. Maddi/manevi değerlerimizi daha çok ciddiye alacak; istikrarı ve huzuru korumak üzere hareket edeceğiz…

Astroloji Dergisi – Gözde Kara

Kaynaklar:
*Astroloji Dersleri, Barış ilhan
*Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, Hajo Banzhaf v&Anna Haebler

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.