Mars Akrep Burcunda, Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Mars Akrep Burcunda, Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Mars Akrep Burcunda, Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Mars akrep burcunda hayatımızı nasıl etkiler? Olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir? Hangi konularda dikkat etmeliyiz?

Mars, 30 Ekim’de kendi yönettiği Akrep burcuna geçti ve 13 Aralık 2021’e kadar burada ilerleyecek. Mars bu konumda kendi doğasını rahat ifade ettiği ve kendi kaynaklarını istediği gibi kullanabildiği bir pozisyonda.

Sabit‘ bir burç olan Akrep’teki Mars enerjisini istediği şeye, bir amaca yoğunlaştırıp, o şeyin peşinden gitme konusunda saplantıya varacak kadar kararlı, sabırlı ve cesur davranabilir.

Zorluklar ve terslikler onu yıldırmaz, kolay kolay pes etmez. Mars bu konumda kendi enerjisini ve gücünü başkalarıyla birleştirmek üzere hareket ettiğinden, birçok insanın içine karıştığı krizli ve içinden çıkılamaz durumları idare etme, yani kitleleri manipüle etme, buradaki sorunlara stratejik olarak müdahale etme konusunda başarılıdır.

Mars burada yeraltından, gizliden gizliye hareket eder. Pusuya yatar, hareketlerini gizli tutar, stratejiler ve taktikler yaparken doğru hamleyi yapmak için zaman kollar.

Mars Akrep Burcunda Olumlu Etkileri

Mars Akrep Burcunda,

 • Bir şeyin çekirdeğine inme,
 • asıl gerçeğe ulaşma,
 • görünenin arkasındakini araştırma,
 • sırları açığa çıkarma dürtüsü kuvvetlidir.

Başkalarına kolayca nüfuz eden, etki eden bir enerji söz konusu olduğundan ikna gücü yüksektir. Başkalarının krizlerine eşlik edebilir.

Toplumca tabu sayılan kimsenin ilgilenmek istemediği birçok konuyla uğraşabilir ve yine toplumun kötü diye görüp bir kenara attığı şeyler ve insanlar üzerinde arıtma, ıslah etme yani hayata yeniden katma gücünü kullanabilir.

Dönüşümün burcu olan Akrep’te Mars’ın asıl gücüne ulaşması için hayatın doğal akışını kabullenmesi, zamanı gelince bırakmayı, teslim olmayı ve kaybetmeyi öğrenmesi yani koşulları ve insanları değiştirmeye çalışmaktan ve kontrol etmekten ziyade kendisinin “dönüşmeye” gönüllü olması gereklidir.

Mars Akrep Burcunda Olumsuz Etkiler

Olumsuz yönleriyle Mars bu konumda kontrolü kaybetme ve aciz kalma korkusuyla durmadan başkalarıyla güç savaşlarına girebilir. Kendisinin değişmesi, vazgeçmesi gereken bir durumda bile kaybetmemek için ‘ölüme’ meydan okuyabilir.

Burada kastedilen fiziksel bir ölümden ziyade hayatın doğal döngüsü içerisinde bir şeylerin bitmesi, kaybedilmesi ve bu kaybın yani ‘ölümün‘ kabullenilmesidir. Böylelikle teslim olup kayıplarının yasını tutarak doğal olarak ruhsal bir güce ulaşır. Aksi takdirde kendisinden daha büyük güçlerin ya da Güç’ün karşısında aciz kalacağı deneyimler yaşar.

Mars burada manipülasyon ve başkalarını ikna edebilme gücünü kendi isteklerine, amaçlarına ulaşmak, çevresini ve insanları kontrol etmek için kullanabilir. Zorlayıcı, durmadan kriz çıkarmaya yönelik yıkıcı bir şekilde hareket edebilir. ‘Ya hep ya hiç‘ tavrında, aşırı uçlarda hareket ettiğinden takıntılı bir şekilde uğraştığı her işte önüne çıkanlara karşı nefret ve kin duyabilir.

Kendisine yapılanı kolay unutmadığından uzun süre kin tutabilir ve intikam almak üzere hareket edebilir. Hajo Banzhaf ve Anna Haebler’in, Mars Akrep için kullandığı ifadelerden birisi “tutkulu, karanlık, büyüleyici aynı zamanda tehlikeli bir Kara Şövalye’dir.

Ölüm, Karanlık ve Güç Temaları

Arthur efsanelerinde hangi soydan, hanedandan geldiği ve kime hizmet ettiği bilinmeyen, kimliğini gizleyen bu şövalye, genellikle aydınlık taraftaki parlak zırhlı şövalyenin karşısında, onun düşmanı olarak ‘ölüm‘ ve ‘karanlık‘ ile bağdaştırılmıştır.

Bu karakter Akrep temasına uygun olarak gizemlidir ve gücünü de bu bilinmezliğinden alır. Hatta genel kanının aksine, bu karakter her zaman ve tam anlamıyla ‘kötü‘ bir karakter de olmayabilir; bazı hikayelerde Kutsal Karanlığın seçilmiş, kutsal koruyucularıdır ya da doğaüstü güçlere sahip kılıçları olan Büyücü Şövalyelerdir.

Güçlerini kullanış biçimleri, hizmet etmeyi seçtikleri, diğer bir deyişle güçlerini birleştirdikleri kimlikleri belirsiz efendilerine göre değişebilir. Mars’ın kendi kaynaklarını bir ‘Efendi‘ edasıyla istediği gibi kullandığı bu konumda da gerçek anlamda ruhsal bir güce ulaşması için kendi enerjisini, gücünü başkalarıyla ve kendisinden büyük bir “’Güç‘ ile birleştirmeye razı olması ve güçlerini de bütünün iyiliği için kullanması oldukça önemlidir…

 

Astroloji Dergisi – Gözde Kara

Kaynaklar:

*Astroloji Dersleri, Barış ilhan
*Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, Hajo Banzhaf ve Anna Haebler

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Sedanur dedi ki:

  Akrep güçlüdür.

  1. Akrep dedi ki:

   Evet Mars etkisinden dolayı güçlüdür. Mars enerjisi taşıyan iki burç var. Biri Koç burcu diğeri de Akrep burcu. Ancak bu enerji yapıcı ve doğum haritasında belirtildiği şekilde amacına uygun kullanılamazsa yıkıcı olur. Sahibini içten içe bitirir.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.