Kova Burcunda Dolunay

Kova burcunda dolunay

Kova Burcunda Dolunay

Kova burcunda dolunay bizleri nasıl etkileyecek? Kova burcunda meydana gelecek olan bu dolunayın Olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?

22 Ağustos 2021’de saat 15:02‘de 29 derece Kova’da bir Dolunay gerçekleşiyor. Sabit bir hava burcu olan Kova’daki bu Dolunay, hayatımızda özellikle zihinsel anlamda daha

 • objektif,
 • tarafsız,
 • eşitlikçi ve
 • insancıl

olmamız gerektiğine işaret ediyor.

Yeni ve farklı fikirlere açık olmak, Dolunay’ın işaret ettiği ayarlamaları daha kolaylıkla yapmamıza yardım edebilir. Duygusal ve zihinsel anlamda özgür olmak ve bireyselliğimizi ifade etmek ihtiyacındaysak, bunu aşırı mesafeli ya da isyankar bir şekilde ifade etmek yerine, daha tarafsız ve karşımızdakinin de hak ve özgürlüklerini gözeten bir tarzda yapmak oldukça önemli görünüyor.

Kova Burcunda Dolunay, 29 Derecede, Anaretik (yıkıcı) bir Derecede Gerçekleşiyor.

Anaretik derece ne demektir? Ne anlama gelir?

Anaretik derece, kriz odaklı veya ‘kriz çıkartan‘ bir derece olarak değerlendirildiğinden, yanlış hamleler yüzünden kendimizi ‘fazladan‘ çaba sarf etmek veya mücadele etmek zorunda kaldığımız durumlarda bulabiliriz

Dolunay, başlattıklarımız sonuçlarına ‘ayna‘ tutan bir dönemi gösterdiği için de, ‘bu sonuçlar‘ kendisini zorluklar ve krizler şeklinde gösterebilir. Planlarımızda bazı değişiklikler ve yeni düzenlemeler yapmak durumunda kalabiliriz.

Aslan-Kova aksı, daha yapıcı ve orijinal çözümler bulmak, kendi ‘sesimizi‘ başkalarına duyurmak, düşünceleri/istekleri dürüstçe ifade etmek, özsaygı, özgüven ve kişisel özgürlüklere saygı gibi temaları gündeme taşıyor.

Kova Burcunda Dolunay ve Jüpiter Etkisi

Dolunay’daki Jüpiter etkisi (Kova‘daki Ay, Jüpiter ile kavuşumda, Aslan’daki Güneş’e ise karşıtlık yapıyor), ihtiyaçlarımızı/isteklerimizi ifade etmemizi veya bunları karşılamamızı kolaylaştırabilir; duygusal/kişisel anlamda bizi geliştirecek veya zenginleştirecek fırsatları önümüze getirebilir. Jüpiter, bir yandan birçok anlamda, özgüvenimizi ve iyimserliğimizi arttırırken, diğer yandan sağduyumuzu ve burnumuzun ucundaki gerçekleri doğru değerlendirmenizi ‘gölgeleyecek‘ şekilde davranmamıza yol açabilir.

  • Kibir ve kendini beğenmişlik,
  • yapabileceğinden fazlasını vaat ederek sonrasında insanları hayal kırıklığına uğramak,
  • her şeye ‘evet’ diyen bir iyimserlik, para/zaman/enerji israfı,
  • hedefleri tutturamamaya neden olan ve günlük yaşamdaki işlevselliği azaltan bir tembellik,
  • rehavet duygusuyla ve üşengeçlikle önemli fırsatları kaçırmak ve ‘ukalalıkla’ kendini öğrenmeye/gerçeklere kapatmak

söz konusu olabilir.

Ön yargılar, yanlış yargılar veya ‘ben zaten biliyorum‘ tavrı, yanlış adımlar atmamıza yol açabilir.

Gezegenler Arası Diğer Açılar ve Etkileri

Kova’daki Ay’ın düzenleyicisi Satürn ile, Dolunay’dan bir gün sonra (23 Ağustos’ta) Terazi‘deki Venüs arasındaki üçgen açı kesinleşecek.

Başak’taki Merkür ve Mars ise, Boğa’da gerilemeye başlayan Uranüs (Ay’ın diğer düzenleyicisi) ile üçgen açı yapıyor. Bu uyumlu açılar, birçok anlamda bizi ‘destekleyecek‘ koşullar yaratmamızı veya dışarıdan ‘destek‘ almamızı kolaylaştırabilir.

Jüpiter etkisiyle ‘abarttığımız‘ alanlarda, kendi lehimize olacak şekilde frene basabilir veya başkalarının yardımı/uyarsıyla dengeyi yeniden sağlayabiliriz.

23 Ağustos’ta Başak burcuna geçmek üzere olan Güneş, ayrıca Kraliyet yıldızı, Kuzey’in Gözcüsü, ‘Regulus‘ sabit yıldızıyla kavuşumunu kesinleştirmek üzere. Bu yıldız, başarı, cesaret, asalet, yöneticilik becerisi/arzusu, yüksek idealler, hırs, cömertlik, yüce gönüllülük, otorite, vahşet ve yıkıcılık ile ilişkilendiriliyor.

Güneş ile olan kavuşumunda ise, çevre/arkadaşları üzerinde güç ve otorite sahibi olmaya, hastalığa, ateşlenmeye, maddi/manevi hasara ve şiddete işaret ediyor.

Kova Burcundaki Ay’ın Sembolü ve Anlamı

Kova’daki Ay’ın Sabian sembolü cümlesi ise şu şekilde: “Ay ile aydınlanan tarlalar, bir zamanlar Babil’di, beyaz çiçekler açıyor.” Sembol, her ne kadar geçmişte olan şeyler görkemini yitirmiş olsa da, yaşamınızdaki ‘bir yerin’ veya ‘bir insanın’ enerjisini ve gücünü hala üzerinizde hissediyor olabileceğinizi söyler.

Somut olarak bir şeyler hayatınızdan gitmiştir ama anılar canlıdır ve geçmişin kokusunu hala alırız. Bu sembol, ektiğiniz tohumlardan verim alacağınızı ve bereketin artacağını söyler. Olaylar tam tasarladığınız veya hayalinizdeki gibi gelişmemiş olabilir, hatta geçmişin yıkıntıları arasında artık hiçbir şey bulamayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz.

Fakat hiç ummadığınız anda, bu yıkıntıların üzerine doğan bir ay ışığı ve kalıntıların arasında açan çiçekler görebilirsiniz. Sembol, ne kadar zorluk veya kayıp yaşarsanız yaşayın, dirençten ve kararlılıktan bahseder. En ‘karanlıkta’ kaldığınız konu neyse, orada ışığı yakalamak üzeresiniz. İçinizdeki ses, durum ne kadar kötü görünürse görünse, doğru zamanda ve doğru yerde olduğunuzu söyler.

Sesinizin duyulmadığını hissediyorsanız, duyulmak, yeteneklerinizin ve çabalarınızın takdir edilmediğini düşünüyorsanız, başarıyı yakalamak söz konusu olabilir. Bu sembol, atalara da vurgu yapar. Aile geçmişinizle veya atalarınızla (nineler/dedeler) ilgili gelişmeler gündeminize gelebilir. Bir konuda nereden geldiğinizi hatırlamak üzere köklerinize şöyle bir bakmak ve ailenizden neleri miras aldığınızı düşünmek ve değerlendirmek isteyebilirsiniz…

Astroloji Dergisi/Gözde Kara

Kaynaklar:
*Astroloji Dersleri, Barış İlhan
*sabiansymbols.com
*constellationsofwords.com/list-of-stars

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.