Koç Burcunda Dolunay ve Etkileri

Koç Burcunda Dolunay ve Etkileri

Koç Burcunda Dolunay ve Etkileri

Koç burcunda dolunay nasıl etkiler?

25 Eylül 2018’de Türkiye saatiyle 05:51’de Koç’ta bir Dolunay gerçekleşti. Sonbahar ekinoksuna denk gelen bu Dolunay, “Hasat Dolunayı” olarak da biliniyor ve 9 Eylül 2018’de gerçekleşen Başak’taki Yeniay’da başladığımız işlerin sonuçlarına, nasıl bir hal aldığına ve bu konularda ne gibi inisiyatifler almamız ve nasıl bir hareket planı izlememiz gerektiğine ışık tutuyor.

Koç – Terazi aksındaki bu Dolunay, ben – sen, benim isteklerimsenin isteklerin, rekabetişbirliği, savaşbarış, bağımsızlıkilişki ve karartereddüt gibi temaları gündeme getiriyor. İnisiyatif alıp bağımsız bir şekilde isteklerimizin peşinden gitme ve onlar için mücadele etme konuları aklımıza gelse de, Koç – Terazi aksının vurgulandığı bu Dolunay, saldırganlaşmadan, öfkelenmeden hakkımızı nasıl koruyabiliriz, kendi isteklerimizden ödün vermeden nasıl işbirliği içine girebiliriz, hem kendi duruşumuzu ve bağımsızlığımızı koruyarak hem de ilişkilerimize zarar vermeden onları nasıl sürdürmeye devam edebiliriz, kendi isteklerimizi belli noktalarda uzlaşarak nasıl elde edebiliriz gibi soruları da sormamız gerektiğine işaret ediyor.

Koç Burcunda Dolunay ve Ay Kayron Kavuşumu

Bu Dolunay’da Terazi’deki Güneş-Merkür kavuşumunun tam karşısında Koç’taki Ay-Kayron kavuşumu var. Oğlak’taki Satürn ise bu karşıtlığa kare yaparak öncü bir T-kare oluşturuyor ve bu T-kare’nin fokal gezegeni olarak Dolunay’a damgasını vuruyor. Aşırı enerji ve dinamizm anlamına gelen öncü T-kare, aynı anda birden fazla şey başarmak istemek ve çok fazla işle meşgul olma sonucu zayıf planlama gibi sorunlara işaret ediyor; Oğlak’taki Satürn fokal gezegen olarak, bu enerjiye kısıtlama ve engelleme getiriyor ve “odaklanmamız” ve “gereğini yerine getirmemiz” konusunda bizi uyarıyor.

Koçta Dolunay Korku ve Endişelerimiz

Bu Dolunay’da, kendi kişisel sınırlarımızı kabullenmemiz ya da belirlememiz, artık “zamanı gelmiş ve bizim için öncelik arz eden” şeyler konusunda sorumluluk almamız, disipline olmamız, gerekirse fazladan aldığımız yükleri başkalarına delege etmemiz ve ilerlememizi engelleyen korkularımızla yüzleşmemiz gerekebilir. Endişe, korku, yalnızlık, suçluluk ve yetersizlik duyguları, güvensizlik, kendini herşeyden sorumlu hissetmek, reddedilme korkusu, kendini sansürlemek, kötümserlik ve depresyon gibi temalar özellikle ailevi ve özel ilişkilerimizde baş gösterebilir. Anne–baba olmak üzere, aile üyeleriyle ve genel anlamda hayatımızdaki diğer otorite figürleriyle bir takım sorunlar yaşayabiliriz.

Terazi’deki Güneş-Merkür kavuşumunun Koç’taki Ay-Kayron kavuşumuna yaptığı karşıtlık, birşeyleri tarafsız ve objektif olarak algılamamızı zorlaştırabilir. Aşırı subjektif bir algıyla, çok kolay alınabilir, sinirlenebilir ve mantıksız kararlar alabiliriz. Yanlış anlaşılmalar ve iletişim sorunları yaşayabiliriz. Oğlak’taki Satürn’ün yaptığı kare ise, daha da olumsuz düşünmemize yol açarak, endişe ve vesveselerimizi artırabilir. Bu durumda kendimize neyin bizim için “öncelikli ve önemli” olduğu sorusunu sormak, karşımızdakini anlamaya çalışmak ve kendimizi öfkelenmeden karşımızdakine doğru bir şekilde ifade etmek oldukça önemli olabilir.

Koçta Dolunay ve Duygusal Yaralar

Koç’taki Ay-Kayron kavuşumu, özellikle ailemizden, çocukluğumuzdan gelen duygusal bir yaraya işaret edebilir. Aile içi yaşanabilecek problemlerin yanısıra, geçmişten getirilen bu duygusal yaraların gün yüzüne çıkması bizi duygusal açıdan savunmasız hissetirse de, bize bir iyileşme fırsatı da yaratabilir. Bu Dolunay, bize ızdırap veren ve kendimizi yetersiz hissettiren duygular, durmadan kendimizi sabote etmemize neden olan ve ilerlememizi engelleyen öz-yıkıcı davranış kalıplarıyla ilgili olarak daha gerçekçi çözümler üretmemiz ve gerekirse yardım almamız gerektiğine dikkat çekiyor olabilir. İyileşmenin ön-koşulunun “kabullenmek” olduğunu unutmamamız gerekir. İnsan olduğumuzu, bir insan olarak yaralanabileceğimiz gerçeğini ve duygusal, psikolojik ve fiziksel sınırlarımızı kabullenmek bu sürecin akışını kolaylaştırabilir.

Koç’taki Dolunay Cetus Takım yıldızındaki Deneb Kaitos sabit yıldızıyla kavuşum halinde. Ptolemy’e göre bu sabit yıldız Satürn doğasına sahip ve kaba kuvvetle kendine zarar verme, hastalık, gözden düşme, kötü talih ve zorunlu yapılan bir değişiklik ile ilişkilendiriliyor. Özellikle Ay ile olan kavuşumlarda, dikkatsizliğe, dikbaşlı vahşi bir mizaca ve tartışmalara işaret ediyor. Ebertin’e göre, bu sabit yıldız hem fiziksel hem de psikolojik yönden kısıtlanmaları ve engellenmeleri gösteriyor.

Koç Burcunda Dolunay ve Sabian Sembolü

Bu Dolunay’ın Sabian Sembolü cümlesi ise, “Bir komedyen bir grup arkadaşını eğlendiriyor.” şeklinde. Bu sembol, kendini ve başkalarını objektif bir şekilde algılamanın, hem seni hem de etrafındakileri rahatlatacağına işaret eder. Temelde insan olduğumuzu ve hepimizin bir takım kusurları, yetersizlikleri ve zaafları olduğunu nedense hep birilerinin bize hatırlatması gerekir. Bazen yaşadığımız durumlardaki komik yanı görmek ve olaylara daha mizahi bir bakış açısıyla yaklaşmak bize keyif verebilir.

Bazen komik taraflara odaklanarak vereceğimiz pozitif reaksiyonlar zorlukların üstesinden gelmemizi kolaylaştırabilir. Bu sembolün getirdiği riskler ise, ıvır zıvır önemsiz şeylerle uğraşarak gerçekleri gözardı etmek, sınırlarını ve ne zaman duracağını bilememek ve yaşamın zorunluluklarından kaçmaktır. Oğlak’taki Satürn’ün etkisindeki bu Dolunay’da, yaşamın sorumlulukları, görevleri ve ciddiyeti içerisinde işleri oluruna koymaya çalışırken, kendimize aşırı yüklenmek ve hayatı aşırı ciddiye almak yerine, olaylara biraz mizah duygusu ile yaklaşmak hem zihnimizi özgürleştirip daha objektif ve net düşünmemize hem de daha iyi sonuçlar elde etmemize yardımcı olabilir…

 

Ay Koç Burcunda Olumlu ve Olumsuz Etkileri

 

Astroloji Dergisi/Gözde Kara

Kaynaklar:
*Astroloji Dersleri, Barış İlhan
*http://www.astrolojidergisi.com/mitoloji12.htm
*Astrolojide Açılar, Sue Tompkins
*Fixed Stars&Their Interpretation, Elsbeth Ebertin
*www.constellationsofwords.com
*https://sabiansymbols.com

Son Güncelleme 21 Mart 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.