Güneş Terazi Burcunda, Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

Güneş Terazi Burcunda

Güneş Terazi Burcunda

Güneş terazi burcunda hayatımızı nasıl etkileyecek? Güneş terazi burcunda hangi olumlu ve olumsuz etkiler ortaya çıkar?

Güneş, 22 Eylül itibariyle Terazi burcuna giriyor ve 23 Ekim 2021’e kadar burada ilerleyecek.

Astrolojide, bir burç tam karşısındaki burçla bir ‘kutupsallık-karşıtlık’ oluşturur. İlkbahar ekinoksuna (21 Nisan) denk gelen Koç’ta Güneş’in ışığı artar ve güçlenir; sonbahar ekinoksuna denk gelen Terazi’de ise Güneş’in ışığının gücü azalır. Dolayısıyla egomuzu ve isteklerimizi temsil eden Güneş, Koç burcunda ‘yücelir‘; Koç, ‘ben’ der ve kendi isteklerinin peşinden gider; Güneş’in ışığının azaldığı Terazi’de ise Güneş ‘düşük’ konumdadır ve Terazi, ‘sen’ der ve karşısındaki insanın ‘Güneş’ine’, yani egosuna ve isteklerine yer açar.

Terazi, bu anlamda “öteki insan” bilinci geliştirmesi ve bunu yaparken de “sen-ben” dengesini sağlaması gereken bir burçtur. Denk geldiği ekinoks mevsimi, gece ve gündüzün “eşitlendiği”, hasadın tamamlanıp, ürünlerin toplanıp tartıldığı ve eşit bir şekilde pazarlara gönderildiği bir mevsimdir.

Bu zaman sosyal etkileşimin ve değiş-tokuşun da oldukça yoğun olduğu bir zamandır. Hem denk geldiği ekinoks (gece-gündüz eşitliği) hem de bu ‘öteki insanla’ karşılaşma süreci, Terazi’nin eşitlik, adalet, hak-hukuk, uzlaşı, arabuluculuk, diplomasi, uyum ve barış gibi özelliklerini getirir. Bir hava burcu olarak ‘iletişimle’ işlev görür ve kendi isteklerini geri çekebilmesi onu çok iyi bir danışman, halkla ilişkiler uzmanı; karşıtları uzlaştırabilmesi ise onu iyi bir arabulucu, avukat ve diplomat yapar.

Terazi sadece insan ilişkilerinde değil, sesler ve renkler arasında da uyumu arar, bu anlamda Terazi, iyi bir estetik ve sanatsal duyarlılığa sahiptir.

Güneş Terazi Burcunda Doğru Ölçüyü Tutturma

Terazi ‘doğru ölçüyü’ tutturmak ve karşıtları uzlaştırmak üzere dünyaya gelmiştir. Yaptığı şeylerde doğru ölçüyü tutturamadığında ise gölgeleri ortaya çıkar. Kendi isteklerini aşırı derecede geri çekmesi, ‘hayır’ diyememesi ve karşısındakine neyi isteyip neyi istemediğini sormadan ‘ölçüsüzce’ vermesi (zaman, para, enerji vs) sonucu aslında sağlaması gereken sen–ben dengesini, yani adaleti ve eşitliği bozar.

Kendi haklarını alamadığını düşündüğü bu durum, Terazi’de bastırılmış bir öfkeye neden olur. İçten içe hesap defteri tutan ve aşırı derecede hak-hukuk saplantısı olan birisine dönüşür. Dengeyi bozmasının nedenlerinden biri de, Terazi’nin “Beni sev” tavrıdır.

Ancak isteklerini geri çekerse sevilip onaylanacağını düşünmek, “Beni onaylamazlar” korkusuyla kararsız kalmak, bir durum içinden çıkılmaz bir hal aldığında bile “ne olursa olsun barış” tavrı, yapmacık nezaket, sahte barış, sosyal trendlere, güzelliğe aşırı takıntı ve yüzeysellik söz konusu olabilir.

Terazi’deki Güneş,

  • kendi isteklerini/ihtiyaçlarını da almaya dayalı olarak yaşadığında,
  • bunları karşısındakine ifade ettiğinde,
  • karşısındakini de gerçekten anlamaya yönelik olarak iletişim kurduğunda parlar.

Karşıt burcu olan Koç’un gölgelerini de gösterebilir, bu durumda durmadan tartışan ve sürekli öfkeli bir Terazi de görebiliriz.

Terazi Burcu’nun Yöneticisi Venüs Akrep Burcunda

Terazi’deki Güneş’in düzenleyicisi Venüs zararda olduğu Akrep burcunda yolculuğunu sürdürüyor ve 7 Ekim’e kadar bu konumda. Bu dönemde, karşımızdakini kendimizden ayrı bir birey olarak anlamaya ve tanımaya çalışmak oldukça önemli.

Hayatımızdaki insanların, bizim istediğimizden farklı şeyler istemesi ve farklı beklentilerinin olması söz konusu olduğunda, daha tarafsız, adil ve hayatın doğal akışına güvenen bir yaklaşımda olmak, kendimiz için de yeniye daha kolay yer açmamıza olanak sağlayabilir.

Kendi isteklerimizi yaptırmak ya da bir şeyleri olduğu gibi tutmak adına manipülatif davranmak, çatışma ya da kriz yaşamamak için isteklerimizi/düşüncelerimizi gizlemek, problemleri geçici olarak başımızdan savmamızı sağlasa da, kalıcı bir çözüm getirmeyebilir.

Akrep burcundaki Venüs, bizi görünenin ardındaki gerçeği görmeye zorlayacağından, özellikle birebir ilişkilerimizde karşımızdakinin söylediklerine iyice kulak vermek, onu gerçekten anlamaya çalışmak ve gerekirse düşüncelerimizi de çekinmeden ifade etmek, problemleri çözmemizde ve ilişkilerimizi iyileştirmemizde bize yardımcı olabilir.

Terazi burcundaki Güneş ’in yöneticisi Venüs, 7 Ekim itibariyle değişken bir ateş burcuna, Yay burcuna geçecek; dolayısıyla yaşamla/insanlarla kurduğumuz her türlü ilişki, daha dışa dönük ve daha canlı bir hal alabilir. Bu sefer yaşamdaki her anlamda dengemizi sağlamaya çalışırken, özgürlük sevgisi, deneyime/yeniliğe açıklık, açık fikirlilik ve farklılıklara ‘hoşgörü’ gibi temaları devreye sokabiliriz…

 

Astroloji Dergisi – Gözde Kara

Kaynaklar:
*Astroloji Dersleri, Barış İlhan

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.