Güneş Neptün Kavuşumu

Güneş Neptün Kavuşumu

Güneş Neptün Kavuşumu

Güneş Neptün kavuşumu Olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir? Güneş Neptün Kavuşumu ve etkiler karşısında yapmamız gerekenler… Olumsuz etkiler karşısında nasıl hareket etmeliyiz?

Bugün (13 Mart 2022) Güneş ve Neptün Balık burcunda kavuşuyor. Açının etkili olacağı birkaç gün süresince

 • daha duyarlı,
 • daha şefkatli,
 • daha fedakâr ve
 • kabullenici olabiliriz.
Hayal gücümüz zenginleşir. İlhama açık hale geliriz. Sezgilerimiz güçlenir.

Güneş Neptün Kavuşumu Olumsuz Etkileri

Olumsuz yönden günlük yaşamın dertlerinden ve gerçeklerinden kaçmaya meyilli olabiliriz. Kendimizi adeta bir peygamber veya bir melek gibi iyiliksever ve merhametli üstün bir varlık olarak görebiliriz. Ya da tam aksi kurban psikolojine girip kendimize acıyabiliriz.

 • Gerçekleri olduğu gibi görmekte güçlük çekebiliriz.
 • Hayallerimiz ve özlemlerimizle gerçekdışı illüzyonlara sürüklenebiliriz.
 • Bunun bir sonucu olarak aldatma veya aldatılma temaları gündeme gelebilir.

Balık ve modern yöneticisi Neptün kolektif bilinçle en ilgili burç ve gezegendir. Kolektif, doğal olarak geçmiş, gelecek, tüm yaşantıların bilgisini barındırır. Ancak bu bilgi akla ulaşmamış, içeride duran bir bilgidir.

Kolektifin derinliği, selleri, dalgaları adeta bir okyanusta kendimizi kaybolmuşuz gibi korku dolu hissetmemize neden olabilir.

Güneş Neptün Kavuşumu, Gerçeklikten Kopuş, Sınırsızlık ve Hassasiyet

Balık burcunun sembolünde birbirine bağla bağlı ters yöne giden iki balık görürüz. Bunlar maddi dünya ile ruhsal dünya arasındaki ikilemi temsil eder. Biri ruhsal aydınlanmanın peşindeyken diğeri maddi dünyanın konularını işaret eder.

Aralarındaki bağ ile bunları bütünleştirmek önemlidir. Aksi takdirde özellikle bu kavuşumun etkisiyle gerçeklikten kopup iki uç noktadan birisi hayatta sürüklenmemize, diğeri ise hayatın zorlukları karşısında endişe içinde boğulmamıza yol açabilir.

Psikolojik açıdan Balık burcu kolektifin yani birliğin ve ilksel -biçim almamış- halin sezgisiyle dolu ve o birliğe kavuşma özlemi içindedir. Bugünlerde, Güneş Neptün kavuşumu ve Balık burcunda bulunan Merkür’ün de etkisiyle gündelik dünyanın tezahürlerinin arkasında gizlenen daha derin bilgilere karşı her zamankinden daha fazla merak ve özle bütünleşme arzusu duyabiliriz.

Ancak bu kavramı yeryüzünde deneyimlemek ilk önce algılanması zor bir karmaşıklığa neden olabilir. Sınırsızlık, aşırı hassasiyet duyguları daha kırılgan olmamıza, daha kolay etkilenmemize, hayal kırıklıklarına ve incinmeye açık bir hale gelmemize sebep olabilir.

Kendimizi bu durumdan korumak için suni sınırlar çizebilir, aklımızla kendimize birtakım tanımlar yaratabilir, suni ego tanımıyla işlev görmeye çalışabiliriz.

Oysa yapmamız gereken kendi tanımladığımız egonun sınırlarını bir kenara bırakıp, beş duyuyla algıladığımız alemin dışındaki akıntıyı sağlıklı bir şekilde hissederek, onunla birlikte hareket eder hale gelmektir. Buna kısaca bilinçli aklımızın isteklerini bir kenara bırakmak, kabulleniciliği geliştirmek özetle kendimizi aşmak diyebiliriz.

Mantık Ötesi ve İllüzyonlar

Neptün tamamen kontrolümüz dışındaki bir kuvveti temsil eder çünkü mantık sınırı ve mantıklı akıl tarafından anlaşılabilen her şeyin ötesindedir;

 • mistisizm,
 • bilinmeyen,
 • birlik duygusu,
 • ruhsal gelişim ve ilhamla alakalıdır.

Ayrıca şekilsizlik, illüzyon, çözülme, hayal ve idealizmi temsil ettiğini de söyleyebiliriz. Stephen Arroyo’ya göre Neptün’ün esas anlamını tarif etmenin en iyi yolu “kendimizi başka bir bilinç (daha yüksek veya daha düşük bilinçlilik) sahasında kaybetmek, hem maddesel varoluş ve onun bezdirici sınırlamasından hem de kişilik ve ego sınırlamasından kurtulmak isteğini temsil ettiğini” söylemektir.

Doğal olarak ya kendimizi yıkıcı ya da kişiliğimizi gerçekleştirici aktivitelerle kaçış yolunu seçebiliriz. Güneş Neptün kavuşumunun etkisi gerçeklerden kaçmak veya kaçamak davranmak olarak açığa çıkabileceği gibi yüksek algılama potansiyelini ortaya çıkarmak şeklinde de tezahür edebilir.

Güneş Neptün kavuşumunun etkili olduğu birkaç gün boyunca elle tutulmaz gözle görülmez alemlerle bağlantıda olduğumuzu hissedebiliriz.

Farkındalığımız rasyonel olarak anlaşılması zor şekillerde uyarılır. Bugünleri genelde büyük belirsizlik içeren karmaşa dönemi olarak algılamaya yatkın olsak da benliğimizin bir saflaşma ve tinselleşme yoluyla ilham aldığı, inisiye olduğu zamanlar olarak da deneyimleyebiliriz.

Bu zaman dilimi potansiyel olarak yaşamın belirsiz derslerinin öğrenildiği, soyut ve maddesel olmayan unsurların, çoğumuzun asıl gerçeklik olarak değerlendirdiği günlük yaşamın dünyevi meselelerinden çok daha önemli ve kuvvetli olduğunu fark ettiğimiz bir dönemdir.

İşlemekte olan soyut güçleri algılayabilmemiz sayesinde anlayışımızı, tavırlarımızı ve davranışlarımızı rafine etme fırsatı yakalayabiliriz. Gerçeklik çarpıcı bir şekilde değişir ve ruhsal meselelerin farkına varabiliriz.

İdeal Sahibi Olmak

Eğer kendimizi bir ideale bağlama çağrısını kabul etmezsek böyle zamanlarda aklı karışmış ve boşlukta kalmışlık hisleri yaşamaya meyilli oluruz. Kendimize olan güvenimiz sarsılabilir, ciddi bir kimlik bunalımı yaşayabiliriz.

Genel olarak gücümüzde, otoritemizde ve kontrolümüzde eksiklik hissedebiliriz. Ve dünyadan, gerçeklerden kaçmak için ciddi bir dürtü duyabiliriz.

Bu kaçış alkol, uyuşturucu maddelerle olabileceği gibi uyku, hayaller, sosyal medya, diziler, dijital oyunlar gibi pek çok çeşitte de olabilir. Ruhsal, psikolojik ve fiziksel olarak daha hassas olduğumuz bu kısa süre içinde yabancı maddelere ve zarar verici etkilerine karşı çok daha güçsüz bir halde oluruz. Bu nedenle her türlü doğal olmayan ve gerçeklik algımızı zayıflatan maddeden uzak durmak iyi olur.

Bunun yerine bol bol dinlenip, vitamin takviyesi alabiliriz. Ayrıca meditasyon yaparak ve tefekkür ederek bu kavuşumun etkilerini olumlu olarak değerlendirebiliriz.

Beş duyumuzu aşan güçlere açık halde olduğumuz ve kendi benlik sınırlarımızı aşmaya müsait olduğumuz bugünlerde diğer insanlara karşı daha hassas bir hale gelebiliriz. Ve sezgisel olarak nasıl hissettiklerini adeta biliyormuş gibi hissedebiliriz.

Sanki onların yararı ile daha çok ve kendi yararımıza olan şeylerle daha az ilgileniriz. Hatta kendi dışımızdaki insanlarla o kadar çok özdeşleşebiliriz ki, kendimizden çok onlar için endişeleniriz. Bu nedenle, arzu ve isteklerimizi kolayca bir kenara bırakıp, merhametimizin ve şefkatimizin arttığı bu zaman dilimi ister bireysel olarak ister bir kurum veya hayır kurumu aracılığıyla, insanlara yardım edeceğimiz herhangi bir faaliyette bulunmak için de uygundur.

Yeter ki yardımcı olma arzusuyla başkalarının alanına aşırı müdahalede bulunmamaya, kurtarıcı olmaya çalışırken kurban pozisyonuna düşmemeye karşı farkındalıkla hareket edelim. Bütünün ve hepimizin en yüksek hayrına tezahür etmesini dilerim.

 

Astroloji Dergisi / Yazan: Işık Canan Kaya

Kaynakça:
Astroloji Dersleri, Barış İlhan
Astrolojide Açılar, Sue Tompkins
Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, Hajo Banzhaf-Anna Haebler
Astroloji, Karma & Dönüşüm, Stephen Arroyo
Planets in Transit, Robert Hand

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.