Güneş Balık Burcunda Önemli Etkileri Nelerdir?

Güneş Balık Burcunda Önemli Etkileri Nelerdir? Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Güneş Balık Burcunda Önemli Etkileri Nelerdir?

Güneş balık burcunda yaşamımızı nasıl etkiler? Olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir? Nelere dikkat etmemiz gerekir?

Güneş Balık burcuna girdi ve 20 Mart‘a kadar burada kalacak. Arketipsel manada mistik, hayalci, hayırsever, romantik ve kurtarıcı/kurban olan Balık’taki Güneş, insanlık aleminde birliğe katkıda bulunacak şekilde özveride bulunduğunda, kendini bir ideale adadığında, muhtaç durumdakilere yardım edip hayır işleri yaptığında, şefkatli, merhametli, kabullenici olduğunda, bilinçdışında kalan bilgileri sembolik bir dille, sanatla, filmle besteyle dış dünyaya aktardığında yani ilhamını ve vizyonunu yaratıcılığa döktüğünde parlar.

Balık burcunun sembolü bilindiği gibi her biri ayrı yönde yüzmeye çalışan birbirine bağlı iki balıktır. Madde dünyası ve manevi dünya arasındaki ikilemi anlatan bu sembolde önemli olan bu iki dünyayı bütünleştirmek, gerçek hayatın zorunluluklarından kaçmadan hem ruhsal alemi hem de maddi alemi deneyimlemektir.

Güneş Balık Burcunda Sezgisel Hissediş ve Empati

Psikolojik açıdan Balık burcu, kolektifin, birliğin ve henüz “biçim almamış” halin sezgisiyle dolu olduğundan, hem bilinç dışında kalan akıntıları sezgisel anlamda hisseder hem de o birliğe ve sınırsızlığa özlem duyar. Tüm dünyayla ve başkalarıyla birlik olma ve bütünleşme isteği, kişisel sınırları ve kimlik duygusunu bulanıklaştırır. Dolayısıyla sınırsız bir empati duygusu, kabullenicilik, karşılıksız özveride bulunma ve kendini adama gibi temaları burada görebiliriz.

Güneş Balık’ta, “beş duyuyla” algılanan alemin dışındaki akıntıyı sağlıklı bir şekilde hissedebildiğinden, bu konumda egonun ve bilinçli aklın dayattığı sun’i sınırları ve istekleri bir kenara bırakıp hayatın önüne getirdiklerine karşı kabullenicilik geliştirmek ve hayatla birlikte bir su gibi akmayı öğrenmek söz konusudur. “Yapay bir egoyla” ve kendi tanımladığı sınırlarla yaşanılmaya çalışıldığında yaşamın getirdikleri reddedilebilir.

Burada kastedilen şey “kendini aşmak” yani kişinin egosunun isteklerini bir kenara bırakıp hayatın ‘ol’masına izin verme ve işleri oluruna bırakabilme sanatıdır. Böylece sahte ve katı sınırlarla kısıtlanmadan kendi iç sesiyle ve sezgisel olarak hayatın alt akıntılarıyla bağlantısını kurabilecektir. Kendini korumak adına gerektiğinde açılan gerektiğinde kapanan esnek sınırlarla birliği hisseden, merhamet duygusuyla özveride bulunan, kendini adayan ve yardım eden birisi haline gelebilecektir.

Güneş Balık Burcunda “Olumsuz Etkileri”

Balık burcundaki Güneş’in olumsuz ifadelerinde, yukarıda bahsedilen sınırsızlık, yardımcı olmak için

 • başkalarının alanına aşırı müdahale,
 • ayırt edememe,
 • aşırı özveri,
 • aşırı hassasiyet,
 • kolay etkilenme,
 • kolay incinme ve bağımlılık şeklinde görülebilir.

Başkalarını kurtarmak için çıktığı yolda en sonunda kendisi kurban duruma düşebilir ya da kendisinin hep kurban durumunda olduğunu düşünüp kendine acıyan ve çaresizce “kurtarıcıbekleyen bir pozisyonda kalabilir.

Gerçek hayattan bir kaçış teması da söz konusudur; gerçek hayatın önüne getirdiklerini ve bazı zorunlulukları kabullenmediğinde kendi fantezileri ve özlemleriyle sürüklenebilir. Hayatın getirdiği gerçekler kendi hayallerine ve özlemlerine uygun olmadığında hayal kırıklığına uğrama söz konusudur. Hayatla mücadele etmeyi bırakıp kendisini uyuşturan bazı bağımlılıklar (madde bağımlılığı, sürekli Tv seyretme, sanal alem vb..) geliştirebilir.

Balık’ta Güneş, kendi kimliğinin (egonun) sınırları ve istekleri konusunda bulanık ve belirsiz bir pozisyonda olabildiğinden, girdiği her kabın rengini alan, dağınık, unutkan, hem kendini hem de başkalarını aldatan bir şekilde kendisini gösterebilir.

Jüpiter Oğlak, Neptün Balık Burcunda

Balık burcundaki Güneş’in geleneksel yöneticisi Jüpiter düşük konumda olduğu Oğlak burcunda; modern yöneticisi Neptün ise kendi yöneticiliğinde, yani Balık burcunda. 16 Şubat 2020 itibariyle, Merkür de düşük ve zararda bir konumda olduğu Balık’ta geri hareketine başlamıştı.

 • Belirsizlik,
 • kafa karışıklığı,
 • unutkanlık,
 • aldanma/aldatılma,
 • kurban bilinci,
 • çaresizlik,
 • kendini çeşitli şekillerde uyuşturarak gerçeklerden kaçmak,
 • karamsar düşüncelerle ve korkuyla kendini sabote etmek söz konusu olabilir.

Anlaşmazlıkların, belirsizliklerin dozu artabileceğinden, anlaşılmak ve bir şeyleri net bir şekilde anlayabilmek için fazladan çaba sarf etmemiz gerekebilir. Hayallerimize, fantezilerimize veya kanılarımıza göre hareket etmek, yanlış kararlar almamıza ve aldanmamıza yol açabilir. Bu süreçte hayatın önümüze getirdiklerine dikkatle bakıp, geriye dönük olarak bazı değerlendirmeler yapabilir ve şimdiye kadar öğrendiklerimizi sindirebiliriz. Kendimize karşılaştığımız her durumda, “Bunu olduğu gibi, net ve tüm gerçekliğiyle görüyor muyum?” sorusunu sorabiliriz. Çünkü hala anlamamız ve öğrenmemiz gereken bazı şeyler olabilir.

Sezgilerimizi, iç sesimizi dinlemek adına tek başına sessiz vakit geçirmek, hayatımızdaki sembolleri, işaretleri ve rüyalarımızı anlamaya çalışmak için iyi bir zaman.

Bilinçli aklımızla algılayamadığımız küçük nüanslara dikkat edebilir ve duygularımızın sesine daha çok kulak verebiliriz. Balık’taki Neptün olumlu anlamda bize “saf gerçeği” anlamamız konusunda yol gösterebilir…

 

Astroloji Dergisi / Gözde Kara

Kaynaklar:

Astroloji Dersleri – Barış İlhan

Son Güncelleme 1 Mayıs 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.