Eğitimde Astroloji, Doğum Haritası ve Burç Bilgilerinin Önemi

Eğitimde Astroloji, Doğum Haritası ve Burç Bilgilerinin Önemi

Eğitimde Astroloji, Doğum Haritası ve Burç Bilgilerinin Önemi

Eğitimde astroloji, doğum haritası ve burç bilgilerinin kullanımı başarıyı etkileyebilir mi? Öğrencilerin doğrum haritasını ve burçlarını bilmek eğitimde kaliteyi ne kadar artırır? Astroloji bilgisi olan bir öğretmenle astroloji bilgisi olmayan bir öğretmenin bakış açıları… Astroloji bilgilerinin eğitimde kullanılması başarıyı ne kadar etkileyebilir?

Amacım asla öğretmenleri, anne ve babaları itham etmek veya onları rencide etmek değil. Onlar başımızın tacı, onlar ne öğreniyorlarsa ellerinden geldiğince, hatta fazlasını da vermeye çalışıyorlar. Sorun yeryüzündeki eğitim ve aile sistemi ile ilgili. Gelişmiş ülkeler bazı sorunları bir nebze de olsa çözmüşler.

Çözümü büyük oranda astroloji bilgileri ile değil somut verilere dayanarak yapıyorlar. Eğitimin tümüyle astroloji temel alınarak verilmesi çok zor ancak en azından bazı bilgilerin bilinmesi hem çocukları okul eğitimine hazırlayan aileler için hem de eğitim hayatında çocukları geleceğe hazırlayan eğitim kadrosunun bakış açılarının değişmesi bakımından oldukça etkili sonuçlar ortaya koyacaktır.

İnsanın yeteneklerini ve kabiliyetlerini ön plana çıkarıp geliştiren bir sistem kurulmadığı sürece insan, bu hayatta asla tatmin olamaz ve amaçlarını tam olarak gerçekleştiremez. Öğrenmeye başladığında ise zaman çok geçmiş olur. Bir insanın 30-40 yaşlarında kendi gayretleri ile öğrendiklerini henüz anasınıfı ve ilkokul çağlarında öğrenmeye başladığını bir düşünsenize.. Neler değişmezdi ki bu hayatta.

Astrolojide Eğitim ve Burçların İnsanlara Kattığı Özellikler

Çoğu zaman bir bir insan sadece güneş burcu ile değerlendirilir bu daha çok doğum haritasındaki ayrıntılara inildiğinde, inilen yerden çıkmanın çok zor olması ile ilgilidir. Biz aşağıdaki yazdıklarımı sadece güneş burcu olarak değil de bulundukları konuma kazandırdıkları özellikler olarak ele alalım.

Koç burcu lider özelliklere sahiptir, gözünü budaktan sakınmaz, cesur, hırslı ve maceracı bir ruha sahiptir. Çünkü Mars etkisi altındadır. Yüksek bir enerji barındırır. Güneş burcu Balık olan bir insanı düşünelim. Normalde bu insanın çok naif, empatik, insanları kırmayan, merhametli biri olması gerekir öyle değil mi? Ama 3. evinde Koç burcu varsa veya Merkür’ü Koç burcundaysa iletişim biçimi Koç burcu gibi olacaktır. Balık burcunun o meşhur empati özelliğini belki hiç kullanmayacak, daha dobra ve sert bir konuşma üslubuna sahip olacaktır.

Bu kişinin 2. evinde Koç burcu varsa, Mars etkisinden dolayı para konusunda çok hırslı olacaktır. Bu örnekleri tüm evler için düşünebilirsiniz.

Her burcu bulunduğu konuma yaptığı etki olarak düşünebilirsiniz.

Konumuza dönecek olursak, her burç bulunduğu konuma şu belirgin özellikleri dahil eder.

 1. Liderlik, spor, güç, hırs ve enerji Koç burcu,
 2. Para, damak tadı, dayanıklılık, inatçılık ve maddi konular Boğa burcu,
 3. İletişim, bilgiyi edinme bilgiyi dağıtma ve konuşma becerileri İkizler burcu,
 4. Aile bağları, nostalji, geçmiş, klasik, duygusal yoğunluk ve romantizm Yengeç burcu,
 5. Güler yüzlü yönetici, organizasyonlar, spor, sanat, lüks ve ego Aslan burcu,
 6. Analitik zeka, ayrıntılar, temizlik ve düzen Başak burcu,
 7. Zarafet, güzellik, denge ve politika Terazi burcu.
 8. Madde ötesi, ölüm, araştırma ve gizemli konular Akrep burcu,
 9. Rehberlik, entelektüellik, hitabet, yabancı kültürler ve seyahatler Yay burcu,
 10. Gelecek vizyonu, dayanıklılık ve sabır Oğlak burcu,
 11. Zeka, akıl, yenilikler, icatlar ve sıradışılık Kova burcu.
 12. Şefkat, merhamet, empati, ruhsal konular ve madde ötesi Balık burcu,

Astroloji Eğitimi Olmadığında İnsanları Nasıl Görürüz?

Bakın astroloji ve burçlar bilinmediğinde insanlar nasıl ifade edilirler.

Koç Burcu: Kibirli, despot, egoist, kavgacı ve kaba.

Boğa Burcu: Paragöz, cimri. Para, haz ve yemek düşkünü.

İkizler Burcu: Geveze, dedikoducu, flörtçü, hiperaktif ve çift kişilikli.

Yengeç Burcu: Kullandığı herşeyi saklayan, ailesine düşkün, panik atak, korkak ve aşırı duygusal.

Aslan Burcu: Lüks düşkünü, har vurup harman savurur, egoist, kendinden başkasını düşünmez ve ben ben ben der durur.

Başak Burcu: Tam bir pimpirik. Her buluttan nem kapar. Herkesi ve herşeyi eleştirir. İşkoliğin teki.

Terazi Burcu: Çıkarı için herşeyi yapar. Dengesiz, flörtçü ve yalancı.

Akrep Burcu: Soğuk, acımasız ve duygusuz. Kin tutar, aniden parlar, unutmaz yıllar sonra bile olsa gelir adamı sokar.

Yay Burcu: Kendini beğenmişin teki. Herşeyi bildiğini sanır. İnsanlara üstten bakar, acımasızca eleştirir.

Oğlak Burcu: Çalışmaktan başka bir şey düşünmez. Soğuk, konuşmaz, sert, ciddi ve yalnız.

Kova Burcu: Tam bir ukala. Bir sürü garip arkadaşı var, herkesle takılır, evin yolunu bilmez, hippi.

Balık Burcu: Ağlak, herşeye acır. Kendini de acındırarak istediğini yaptırır.

Bilginin varlığı ve yokluğu tüm bakış açımızı bir anda değiştirir.

Eğitimde Astroloji Bilgisi ve İnsanlara Yaklaşım Farkları

Astroloji bilen insanın bakış açısı, olayları ve insanları değerlendirmesi tümüyle farklılaşır. Bir insanın ileride nasıl şekilleneceği küçük yaşlarda atılan adımlarla belirlenir. Bunu bir kaç örnekle açıklamaya çalışayım.

Öğretmenler odasının kapısında bekleyip bir süre öğretmenlerin konuşmalarını dinlerseniz her zaman şu konuşmalara şahit olma ihtimaliniz vardır.

1- “Erkek gibi kız, bütün erkek çocuklarını dövüyor”

2- “Ne kadar geveze bir çocuk, susturamıyorum bir türlü”

3- “Başına buyruk, ne dersen tersini yapıyor, kural tanımıyor”

4- “Sınıftaki herkesi kontrol etmeye çalışıyor, sürekli velilerden onunla ilgili şikayetler geliyor”

5- “Sessiz sakin, içine kapanık, bir şey sorsam cevap vermiyor”

6- “Çok soğuk bir yüzü var çoğun, insan korkuyor”

7- “Çok kindar bir çocuk. Kendisine yapılanı unutmuyor hep intikam peşinde”

8- “Çok yardım sever, çok duygusal, hemen ağlayıveriyor, çok merhametli”

9- “Çok akıllı bir çocuk herşeyi hemen anlıyor”

10- “Diğer dersleri çok kötü ama resimleri harika”

11- “Ne kadar paragöz bir çocuk, çokta cimri. Elindekileri kimseyle paylaşmıyor”

Astroloji, Eğitimde Bakış Açısını Değiştirir

Bu ve benzeri cümleler sınıftaki öğrencileri tarif etmek amacıyla kullanılır. Farklı özellikler kişiyle özdeşleştirilerek bir problem gibi sunulur. Eğitimde astroloji bilgileri kullanılmış olsa idi bu cümleler şu şekilde olacaktı ve aslında bu çocukların davranışlarının kendi tercihleri olmadığı, onların suçlanmaması veya göklere de çıkarılmaması gerektiği bilinecekti.

Herkes büyük pazılın birer parçasıydı aslında. Herkes bir amacı gerçekleştirmek için farklı özelliklerle donatılmıştı.

1- “Kız, koç burcu olduğu için çok kavgacı, kavgadan hiç korkmuyor. Bu enerjisini spora yönlendirerek atmasını sağlayabiliriz.”

2- “İkizler burcu olduğu için çok konuşuyor, bu enerjisini nasıl daha verimli bir şekilde kullanması gerektiğini ailesi ile birlikte konuşmalıyım. Onu sınıfın sözcüsü yapmak iyi bir fikir olabilir.”

3- “Tipik Kova burcu. Asi ve özgürlüğünden ödün vermiyor. Hayatta herşeyin kendi istediği gibi olamayacağını ve herşeyin bir zamanı olduğunu, kuralların düzen sağlanması için gerekli olduğunu öğretmem gerekiyor.”

4- “Koç burcu özelliklerini yoğun olarak taşıdığı için doğuştan lider bir çocuk. Ancak bu özelliğini insanları incitmeden ve kırmadan kullanması gerektiğini öğrenmesi gerekiyor.”

5- “Balık ve oğlak burcu etkilerini yoğun bir şekilde taşıyor. Düşüncelerini bir şekilde dışa vurmasını öğrenmesi çok önemli. Aksi taktirde yaşayacağı iletişim sorunları ve kompleksler onun hayatında büyük sorunlar yaşamasına neden olacak. En azından telepatik özelliklerini kullanmayı bilmesi gerekiyor.”

6- “Oğlak burcu olduğu için biraz soğuk bir ifadeye sahip ancak ileride disiplin ve ciddiyet gerektiren işlerde büyük başarılar gösterecek. Onu bu özelliklerinin farkına varmasını sağlayarak geleceğe hazırlamam gerekiyor.”

7- “Akrep burcu çocuğu, kendisine yapılanları insanların canını acıtarak, kin tutarak değil de daha yapıcı bir şekilde çözmesi gerektiğini öğrenmesi gerekiyor.”

8- “Balık ve Yengeç burcunun özelliklerini taşıyor. İleride hayır kurumlarında, çocuk eğitiminde ve yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım ederek büyük faydası dokunacak.”

9- “Kova burcu özelliklerine sahip, ayrıca 3. evinde başak burcu var, analitik yeteneği ve zekası muhteşem. Ancak iletişim noktasında Başak burcu onu çok eleştirel yapacak bu özelliğini iyi bir şekilde kullanmasını öğretmeliyim. İyi bir eleştirmen olabilir.”

10- “Yoğun Venüs etkileri taşıyor. Terazi ve boğa burcu etkisi altında. 6. evinde de başak burcu var. Yaptığı resimleri insanlara nasıl güzel göstereceğini ve sevdireceğini çok iyi biliyor. İleride çok iyi bir ressam olabilir. Ancak 12. evindeki akrep burcunu daha aktif bir şekilde kullanmayı öğretmem gerekiyor. Böylece daha derin anlamları olan resimler çizebilir.”

11- “Tam bir boğa burcu. İleri de iyi bir ekonomist olabilir ama parayı nasıl kullanması gerektiğini ve paylaşımı öğrenmesi gerek.”

Bakış açıları ve bilgi herşeyi ne kadar değiştiriyor öyle değil mi?

Astrolojik Bilgiler İnsana Farklı Bakmayı ve Gerçekleri Öğretir

Aslında o tembel bir çocuk değildi, o aslan burcuydu ve sadece spora karşı yoğun ilgisi vardı. Tek istediği beğenilmek ve taktir edilmekti. Egosu tatmin olsa aşamayacağı engel yoktu.

O geveze bir çocuk değildi sadece yoğun ikizler burcu özelliklerine sahipti.

O çocuğu hep cimrilikle suçladınız, paragöz olmakla suçladınız değil mi? Aslında o boğa burcunun tüm özelliklerini taşıdığı için o özelliklere sahipti.

Konuşmayı geç öğrendi, iletişimi yeterince güçlü değildi çünkü Satürn 3. evinde ve balık burcundaydı. Zamana ihtiyacı vardı. Belki mükemmel konuşamıyordu ama zihinsel potansiyeli muhteşemdi. hiçbir şeyi unutmuyordu.

Matematiği sevmiyordu belki ama Onun 11. evinde Kova burcu vardı. Elektronik ve mekanik konularında harika işler çıkarıyordu. İmkan verilse belki mucit bile olabilirdi.

Herkesten farklı düşünmesi veya kurallara bağlı kalamaması onun suçu değildi ki, sadece biraz desteğe ve kendisine zorla dayatılanları anlamaya ihtiyacı vardı. O sadece yoğun Uranüs etkileri altındaydı.

Haksızlıklara hiç tahammülü yoktu. Haksızlık yapıldığında çok sert tepkiler veriyordu, o kadar sert tepkiler veriyordu ki haksızlık yapanlardan daha kötü görünebiliyordu. Aslında onun amacı kimseyi kırmak veya incitmek değildi. Mars etkisi altında olan bir akrep burcu olduğu için tepkileri çok sert ve ani oluyordu.

Herkesi eleştirmesi onu gıcık bir çocuk yapmaz ki. O Başak ve Yay burcu özelliklerine sahipti. Gördüğünü söyler, eksikleri affetmez. Kimsenin göremediği ayrıntıları görür ve anında eleştirir. Onun yaşam amacı bu zaten. Herkesin göremediği eksikleri görüp tamamlasınlar diye ona bu özellikler verilmiş. Peki ona bu özellikleri nasıl daha verimli bir şekilde kullanması gerektiğini kim öğretecek? Gerçekten o bir gıcık, çok bilmiş ve ukala mı? Yoksa bu dünyadaki eksikleri gidermek için gönderilen biri mi?

Evet çok yalan söylüyordu ama aslında tek amacı masum yalanlarla bozulan dengeleri yeniden sağlamaya çalışmaktı. Nerede dengesi bozulan birini görse hemen onu düzeltmeye programlıydı. Yalan söyleyerek veya insanları yanıltarak kandırmaya çalışmıyordu. Sadece o bir Terazi burcu idi ve insanlar nasıl daha iyi bir şekilde dengeleyeceğini öğrenememişti.

Çok kabaydı, empati yapmayı bilmiyordu, sadece istiyor ve yapıyordu. İnsanlara tepeden bakarak yönetmeye çalışıyordu. Ama bu özellikler onun seçimi değildi ki. O doğuştan lider olan bir Koç burcuydu sadece. Lider olarak yetiştirilmediği için hareketleri çok göze batıyordu.

Suskun kalmakla, donuk, ciddi bakışları ve sık sık ağlaması ile eleştirilirdi. Aslında neler yaşadığını, iç dünyasında çektiklerini kimse bilmiyordu. Oğlak ve Balık burcu etkisi altında olmak onun suçu değil ki. Kimse ona bu özelliklerinden bahsetmedi ki. Aslında o yaşadığı acılarla ileride yükseleceği basamaklardan düşmemek için hazırlanıyordu.

 

Burçların mesleki tercihleri ve diğer ayrıntılar için aşağıdaki konuya bakabilirsiniz.

Burçlara Göre Meslek Seçimi

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.