Başak Burcunda Yeniay

Başak Burcunda Yeniay

Başak Burcunda Yeniay

Başak burcunda yeniay hayatımızı nasıl etkileyecek? Olumlu ve olumsuz etkileri neler?

7 Eylül 2021’de saat 03:53’te 14 derece Başak burcunda bir Yeniay gerçekleşiyor.

Yeniay’ın yanında, Oğlak’taki Pluto’ya kesin bir üçgen açı yapan Mars var (6 Eylül’de kesinleşti). Dolayısıyla Yeniay’ın yeni başlangıçlar yapma enerjisini, fiziksel yaşantımızı düzenlemek, bedensel/zihinsel/ruhsal sağlığımızı iyileştirecek adımlar atmak, hem kendimize hem de başkalarına faydalı olabilecek işlere girişmek, bir işi/konuyu detaylarıyla öğrenmeye başlamak ve düşündüklerimizi uygulamaya koymak üzere ‘odaklamamız’, yani yaptıklarımıza konsantre olmamız kolaylaşıyor.

Üretkenliğin ve hayatımızdaki sağlıklı-sağlıksız unsurları ayrıştırma kapasitesinin vurgulandığı bu Yeniay’da, başladığımız işlerden oldukça verimli ve sağlıklı sonuçlar almak mümkün olabilir. Diğer yandan kendimizi aşırı endişeden kaynaklı bir huzursuzluk ve gerilimin içerisinde de bulabiliriz.

Yeniay Boğa’da geri harekette olan Uranüs’e uyumlu bir açı (kesin üçgen açı) yapıyor. İşler kendi düzenimize göre ya da kendi istediğimiz gibi gitmediğinde başkalarını suçlamak yerine, kendimizde ya da izlediğimiz yöntemlerde ne gibi değişiklikler yapmamız gerektiğine odaklanmak ve bazı olası değişimlere adapte olmak daha akıllıca olabilir.

Sorunlara daha objektif bir şekilde yaklaşabilir ve alışılmış yöntemlerin/modellerin dışına çıkarak daha özgün fikirler üretebiliriz. Ayrıca işe yaramayan metotları ve uygulamaları değiştirmek, Mars (Başak) ve Pluto (Oğlak) üçgeninin kesinleştiğini de hesaba katarsak, bizi hedeflediğimiz sonuçlara daha kolay götürebilir.

Merkür Terazi Burcunda İleri Harekette

Yeniay’ın yöneticisi Merkür, Terazi’de ilerliyor ve Kova’da gerileyen Satürn’e üçgen bir açı yapıyor. Bu açı, akıllı, gerçekçi, objektif, ciddi/sağduyulu iletişimi ve zihinsel disiplini gösteriyor.

  • Önem verdiğimiz konulara odaklanmak,
  • bekleyen işleri tamamlamak,
  • planlama yapmak ya da her anlamda ‘zamanlamayı’ doğru ayarlamak kolaylaşabilir.
  • Ayrıca önemli konuşmaları yapabilir,
  • profesyonel/günlük işleri daha etkin bir şekilde organize edebilir ve
  • fikirlerimizi daha kolay uygulamaya sokacak düzenlemeleri yapabiliriz.

Bu iki gezegen de ‘öğretmen’ arketipini temsil ediyor ve Başak’taki Yeniay’ın teması da ‘usta-çırak’ ilişkisine dayalı, ‘uygulamalı’ bir eğitim. Dolayısıyla öğrenme süreçleri ve her anlamda bize bir şeyler öğreten kişiler önem kazanabilir.

Ayrıca bir konuyu etraflıca, ayrıntılı öğrenmemizi sağlayacak zihinsel disipline, azme ve konsantrasyona sahip olabiliriz. Yeniay haritasında, yine 6 Eylül’de kesinleşen Terazi’deki Venüs ve Kova’da gerileyen Jüpiter arasındaki üçgen açı da göze çarpıyor. İki Benefik (Uğurlu) Venüs ve Jüpiter arasındaki bu açı, maddi/manevi anlamda ‘gelişimi’ destekliyor.

Yaşamda ve ilişkilerimizde uyumu ve huzuru arama eğiliminde olacağız, dolayısıyla çatışmaları yatıştırmak veya uzlaşmaya varmak kolaylaşabilir. Bize zevk veren, fiziksel/duygusal/ruhsal anlamda besleyen ve rahatlatan şeylere yönelebiliriz. Bu açı 5 Eylül’deki Merkür-Satürn üçgeninin hemen ardından geldiğinden, finansal ortaklıklarda veya sosyal/özel ilişkilerde, istikrarı sağlamak adına bağlılık ve güven tazelemek söz konusu olabilir.

Yeniay’ın Sabian sembolü

Güzel, süslü bir dantel mendil”. Bu sembol, duyarlılık, aşırı hassasiyet, kırılganlık, hislerin gücü, detaylara dikkat etmek, mükemmeliyetçilik, dış görünüşe/güzelliğe takıntı, fiziksel/ruhsal kalite, eskimeyen güzellikler ve değerler ile ilgilidir.

Bu sembol, sevgiye ve ilgiye muhtaç birisinden bahseder; bu kişi siz olabileceğiniz gibi, etrafınızda bu isteğini ve ihtiyacını söyleyemeyen birisi de olabilir. Dışlanmışlık veya yalnızlık hisleriyle boğuşan birisini – bu kişi sessiz ve ilgisiz görünse de – ‘tanımak’ ve anlamak konusunda olağanüstü bir sezgisel kavrayışa ve duyarlılığa sahip olabilirsiniz.

Sembol, şefkat ve merhamet duygusuyla yaklaştığınız ve dokunduğunuz birçok şeyi ve insanı iyileştirebileceğinizden bahseder. Kişisel önyargılarınızı ve düşüncelerinizi bir tarafa bırakıp, bir şeyleri gerçekten düzeltmek ve belki yeniden diriltmek üzere harekete geçebilirsiniz. Sembolün, diğer önemli çağrışımları eskimeyen güzellikler, hatıralar, hisler, unutulmayan aşklar, gizli aşklar ve ‘gözyaşıdır”.

Özellikle unutamadığınız bir kişiyi, bir durumu ve onun hatıralarını tıpkı ‘güzel bir dantel mendil’ gibi saklıyor veya ‘gizliyor’ olabilirsiniz. Burada sembolün iki yönü vardır: bir yönüyle verdiğiniz değerin miadı veya o durumun/deneyimin geçerlilik süresi dolmuştur.

Gerçekten yapmanız gereken hamleyi yapmamak, muhtemelen önünüze bakıp ilerlememek için, bir hayale veya fanteziye tutunarak boşuna ızdırap çekiyor olabilirsiniz. Bu durumda, kaybınızı kabullenerek yaşama yeniden inanmayı ve umut etmeyi seçecek gücünüz de vardır. Diğer yönüyle bu sembol, öz değer duygusunu gösterir. Kendinize saygı duyarak ve kendi değerinizi bilerek yaptığınız bir işten veya yaptığınız bir hamleden oldukça olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Özellikle bir yaşam alanınızda ‘kaliteyi’ arttırmak ve standartlarınızı yükseltmek üzere olabilirsiniz…

 

Astroloji Dergisi/Gözde Kara

Kaynaklar:
*Astroloji Dersleri, Barış İlhan
*The Sabian Oracle: 360 Degrees of Wisdom, Lynda Hill

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.