Balık Burcunda Dolunay, Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

Balık Burcunda Dolunay

Balık Burcunda Dolunay, Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

Balık burcunda dolunay hayatımızı nasıl etkileyecek? Balık burcunda meydana gelecek olan dolunayın olumlu ve olumsuz etkileri neler? Dolunay anında hangi açılar bizi nasıl etkileyecek?

21 Eylül 2021’de saat 02:55’te 28 derece Balık Burcunda bir Dolunay gerçekleşiyor. Bu Dolunay, 7 Eylül’de Başak’ta gerçekleşen Yeniay’da başlattığımız işlerin nasıl bir hal aldığına ışık tutuyor ve bu süreçte hayatımızda beliren temaların gidişatına dair daha sezgisel ve derin bir kavrayışla bakma ve amaçlarımıza uygun olarak düzenlemeler yapma fırsatı sunuyor.

Balık Burcundaki Ay, modern düzenleyicisi Neptün ile geniş bir orbla kavuşum halinde. Hemen karşısında ‘burç-dışı’ bir Güneş (Başak’ta) – Mars (Terazi’de) kavuşumu var.

Balık Burcunda Dolunay ve Olumlu Etkileri

 • Olumlu anlamda sezgilerimizin güçlü olduğu,
 • hayatın alt akıntılarını daha iyi hissettiğimiz,
 • kabulleniciliğimizin ve merhametimizin arttığı

bir dönemdeyiz.

Hayatın akışının bize getirdiklerini olduğu gibi kabullenip ne yöne gitmemiz ve ne yapmamız gerektiği konusunda “içsel rehberimize” güvenebiliriz. Ayrıca rüyalarımızdaki ya da yaşamımızdaki sembollerin ya da işaretlerin diline kulak verirsek, bunlar bize hayatımızı ve kendimizi anlamamız konusunda rehberlik de edebilir.

Balık Burcunda Dolunay ve Olumsuz Etkileri

Olumsuz anlamda, Ay’ın karşısındaki, Güneş-Mars kavuşumu, dürtüsel ve öfkeli bir enerjiye işaret ediyor. Ayrıca

 • duygusal çalkantılar,
 • çaresizlik duyguları,
 • dağınıklık,
 • fanteziler ve hayallerle sürüklenmek,
 • gerçeklerden kaçış,
 • aldanma/aldatma,
 • uyuşukluk ve tembellik

gibi temalar da gündeme gelebilir.

Dolunay Anında Açıların Etkileri

Dolunay’da iki düzenleyici (Güneş’in Merkür/ Ay’ın Jüpiter) arasında üçgen açı var. (Dolunay ile aynı gün kesinleşiyor). Bu uyumlu açı, bizim kendimizle veya dünyayla kurduğumuz her tür bağlantıyı/iletişimi, geliştirmeyi ve iyileştirmeyi hedefleyeceğimizi gösteriyor.

 • Kolay anlaşmaya varmak,
 • uyum sağlamak,
 • moral veren veya motive eden konuşmalarda bulunmak,
 • iletişim becerilerini iyiye kullanmak,
 • yeni şeyler öğrenmeye/deneyime açık olmak ve
 • geniş bir bakış açısıyla problemleri tüm yönleriyle değerlendirebilmek

söz konusu.

Ay’ın hemen yanında Neptün de bulunduğu için, olayların gidişatına aşırı derecede müdahale etmeye çalışmak veya ‘zorlayıcı’ olmaktan ziyade, akışta kalmak ve yaşamın önümüze getirdiklerine göre kararlarımızı/davranışlarımızı şekillendirmek, yani ‘esnek’ olmak oldukça önemli.

Dolunay’da Oğlak Burcunda gerileyen Pluto’nun etkisi de fazla.

Dolunay’dan bir gün sonra ise, 22 Eylül’de Merkür ile Pluto arasındaki kare açı kesinleşiyor. Merkür-Pluto karesi, iletişimi ve bilgiyi ‘doğru ve yerinde’ kullanmak konusunda bizi zorlayacak.

Bu kare, saplantılı/korku dolu düşüncelere, obsesyona, iletişimde krizlere ve manipülasyona işaret eder. Şimdiye kadar dillendirmekten en çok korktuğumuz ve bastırdığımız şeyler (duygular/düşünceler vb.) birer birer su yüzüne çıkabilir.

Bu süreç, artık ‘zararlı’ hale gelmiş şeyleri dışarı atmakla ilgilidir ve can yakıcı olabilir. Dolunay’ın Pluto’yla olan uyumlu açısı (Merkür-Jüpiter üçgenini unutmayalım), bu etkiyi nispeten yumuşatarak, bazı konular hakkında derinlemesine bir anlayış kazanmak, aklımızdaki bazı sorularla ilgili net cevaplar almak ve en önemlisi ‘gerçekleri’ olduğu gibi görmek konusunda bize yardımcı olabilir.

Düşüncelerimizde dönüşüm ve zihinsel bir yenilenme yaşayabiliriz. Algılarımızı/düşüncelerimizi netleştirecek ve bizi yeni kararlar/tedbirler almaya itecek haberleri/ bilgileri bu dönemde alabiliriz.

Dolunay’ın Sabian sembolü

Dolunay’ın Sabian sembolü cümlesi ise şu şekilde: “Prizmadan geçerek pek çok renge ayrılan bir ışık.” Sembol, tüm resmi görmek için, bulunduğunuz durumu öncelikle basit parçalara ayırmanız gerektiğini söyler. Bazı parçaları yanlış yerleştirdiğiniz için, değerlendirme hatası yapmış olabilirsiniz. Yeniden bir analiz yapmanız önemlidir.

Diğer yandan, aktarıcı veya aracı görevi gören bir şey ya da birisi, yanlış bilgiler verip sizi yanıltıyor olabilir. Siz her ne kadar her şeyi doğru bir şekilde ya da kuralına göre yapsanız da, etrafınızdaki hileli veya kötü unsurlar/kişiler hem amaçladığınız sonuca ulaşmanızı engeller ve hem de sizin algınızla oynar.

Yaşamın bir alanında, kafa karışıklığınız hat safhaya ulaştıysa, orada yanlış bir şeylerin döndüğünü ve durumun göründüğü gibi olmadığını hissediyorsanız, sembol iç sesinize güvenmeniz gerektiğini söyler. ‘Işığın’ zaten içinde barındırdığı ‘renklere’ ayrılması, yani her bir rengin net bir şekilde görülmesi için bir prizma gerekir; sizi karanlıkta veya belirsizlikte bırakan hiçbir şey bu görevi göremez.

Sembol, zamanın testinden geçmiş ve güven duyduğunuz insanlarla temasa geçerek, tavsiye almanız gerektiğini söyler. Doğru kişiler, renkleri apayrı görmenize veya parçaları doğru birleştirmenize yardım eder.

Bu sembol ayrıca, sabit ve tek tip bir düşünce şekline işaret eder. Bir konuyu uzunca bir süredir ya tek bir yönüyle ele alıyor ya da saplantılı davranıyor olabilirsiniz. Yöntemi hemen değiştirmeniz ve o düşünce hapsinden çıkmanız gerekir. O durumdan zihinsel olarak uzaklaştıkça, resmin giderek daha da belirginleştiğini görürsünüz…

 

Astroloji Dergisi – Gözde Kara

Kaynaklar:
* Astroloji Dersleri, Barış İlhan
* sabiansymbols.com

Son Güncelleme 1 Nisan 2023 Akrep

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriği izin alınmadan sesli, görsel veya yazılı olarak kullanılamaz. Kaynağı belirsiz yazılar belirtildiğinde siteden silinir veya kaynak bilgisi eklenir. İçerikler sadece RSS özeti makalelere link verilerek kullanılabilir.